Pátek 3. února 2023
Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Čistky kvůli korupci na Ukrajině: Zelenskyj vyhodil pět místních šéfů, rezignoval i jeho blízký člověk

Aktualizováno -
24. ledna 2023
13:11
Autor: ČTK, Mii - 
24. ledna 2023
07:19

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil personální změny na různých úrovních státní správy. Učinil tak poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od zahájení ruské invaze v únoru minulého roku, uvedla dnes agentura Reuters. Zelenskyj nezmínil, koho by se změny měly týkat. Svou rezignaci již oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany Vjačeslav Šapovalov a zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Dále ukrajinská vláda odvolala pět šéfů regionálních správ - konkrétně Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti.

Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek členství země v Evropské unii. Skandály by rovněž mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi napadené Ruskem vojenskou i finanční pomoc.

V neděli ukrajinská protikorupční policie oznámila, že zadržela náměstka ministra infrastruktury pro podezření z přijetí úplatku ve výši 400 000 dolarů (8,8 milionu korun) za umožnění dovozu generátorů elektrické energie v září loňského roku.

Ukrajinská média současně s touto kauzou zveřejnila, že ministerstvo obrany platilo neodůvodněně vysoké částky za dodávky jídla pro ukrajinskou armádu. Ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že se jednalo o technickou chybu, nikoliv korupci.

„Již nyní existují personální rozhodnutí (...), která se týkají činitelů na různých úrovních ministerstvech a dalších ústředních vládních struktur, stejně jako v regionech a orgánech činných v trestním řízení,“ řekl Zelenskyj v pondělí večer ve svém pravidelném nočním videoposelství.

Uvedl také, že ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany v pondělí zakázala pracovníkům ve státní správě odjezd ze země vyjma služebních cest. Učinil tak ve zjevné reakci na informace ukrajinských médií, že náměstek generálního prokurátora Oleksij Symonenko odjel na dovolenou do Španělska autem ukrajinského podnikatele. Podle agentury Unian byl Symonenko vyzván, aby odstoupil, což učinil v úterý dopoledne. 

Končí náměstek a muž z prezidentské kancláře

Již rezignoval také zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. „Děkuji ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za důvěru a příležitost konat dobré skutky,“ napsal Tymošenko na svém telegramovém účtu, kde dále děkoval i dalším představitelům. Na stránkách prezidenta se mezitím objevil dekret o přijetí Tymošenkovy rezignace. Třiatřicetiletý Tymošenko působil od roku 2019 jako zástupce šéfa prezidentské kanceláře, měl na starosti regiony a regionální politiku, píše Reuters. Se Zelenským spolupracoval už v době jeho volební kampaně, kdy dohlížel na mediální a kreativní obsah.

Od začátku ruské invaze loni v únoru se Tymošenko podle ukrajinských médií zapletl do několika skandálů souvisejících s osobním užíváním drahých automobilů. On sám všechna obvinění popíral. V úřadu by ho podle listu Ukrajinska pravda mohl nahradit dosavadní šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

Nedlouho po Tymošenkovi oznámil rezignaci náměstek ministra obrany Oleksije Reznikova. Šapovalov tak podle Reuters učinil s odvoláním na „mediální obvinění“ z korupce, která jsou podle něj i ministerstva neodpodstatněná. V prohlášení na webu resortu obrany se uvádí, že jeho rezignace je „důstojným činem“, jenž pomůže udržet důvěru v ministerstvo.

Odpoledne pak ukrajinská vláda odvolala pět šéfů regionálních správ - konkrétně Kyjevské, Dněpropetrovské, Záporožské, Sumské a Chersonské oblasti.

20:26
Dnes

„Systém protivzdušné obrany Pancir-S1 na střeše ruského ministerstva obrany byl zakryt zelenou maskovací sítí. Teď ho rozhodně nikdo nemůže vidět,“ tweetuje kanál Nexta. 

20:04
Dnes

„Když si myslíte, že dodávky letadel jsou nepřípustné, vzpomeňte si na červené linie s himarsy a tanky,“ tweetuje ukrajinská poslankyně Kira Rudiková. Ani po překročení těchto červených linií se nic zásadního nestalo, Kreml válku neeskaloval, natož aby snad napadl NATO.

 

19:42
Dnes

Ministři obrany Francie a Itálie dnes dojednali technické detaily a shodli se na dodání systému protivzdušné obrany SAMP/T na Ukrajinu letos na jaře.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa