Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Oblačno, déšť 12°C

Češi podpořili Ukrajinu. Protest proti zabíjení civilistů se konal v Praze před budovou OSN

Autor: ČTK, swp - 
15. ledna 2023
16:49

Přibližně pět desítek lidí dnes před budovou zastoupení OSN v ČR v Praze protestovalo proti sobotnímu zásahu ruskou raketou obytného domu v ukrajinském Dnipru. Demonstrující s českými a ukrajinskými vlajkami a transparenty v angličtině požadovali vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN a více zbraní pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že zásah ruské rakety si vyžádal 25 obětí a dalších 43 lidí je nezvěstných.

Zásah devítipodlažní budovy ve městě, které má téměř milion obyvatel a leží asi 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva, byl podle médií součástí druhé vlny ruských vzdušných útoků na Ukrajinu. Útok zcela zničil sedm desítek bytů a dalších 230 poškodil.

Video  Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka.  - Twitter: Visegrád 24
Video se připravuje ...

Dům zasáhla raketa Ch-22, vybavená bezmála tunovou bojovou hlavicí a odpálená z ruského bombardéru Tu-22M3, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Tato raketa byla původně vyvinuta v Sovětském svazu k ničení amerických letadlových lodí. Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že nedisponuje takovými zbraněmi, které by rakety Ch-22 dokázaly sestřelit.

„Protestujeme na místě, které je zároveň sídlem Česko-německého fondu budoucnosti, protože vnímáme nedostatečnou vůli německé vlády poskytnout účinnou vojenskou pomoc,“ řekla ČTK svolavatelka akce Julie Levková. Pořadatelé z komunity Hlas Ukrajiny na akci přítomným pustili záznam nářku lidí trpících pod troskami domu.

15:25
25. 3. 2023

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

14:23
25. 3. 2023

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

„V současné chvíli bylo díky milosti propuštěno přes 5000 lidí, kteří ukončili kontrakt,“ řekl Prigožin. Tvrdí také, že trestanci propuštění po bojovém angažmá mají velmi nízkou míru recidivy. „Podíl lidí, kteří znovu spáchají trestný čin během jednoho měsíce je 0,31 procenta. To je desetkrát až dvacetkrát méně než průměrné číslo před začátkem speciální operace,“ řekl s použitím eufemistického označení, které Rusko stále používá pro svou ozbrojenou invazi na Ukrajinu.

13:43
25. 3. 2023

Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice, řekl prezident Zelenskyj japonskému deníku.

Kompletní online

Ruská média: „Jen výbuch“

Ruská média přistupují k ostřelování Ukrajiny rozdílným způsobem. Státní tisková agentura TASS píše o „výbuchu v Dnipru“ bez zmínky o civilních obětech, agentura Interfax se o Dnipru vůbec nezmiňuje, naopak deník Kommersant na svém webu uvádí, že záchranáři z trosek domu, poničeného výbuchem rakety, vyprostili 23 mrtvých.

Ukrajina v sobotu čelila další velké vlně ruských útoků. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února, od začátku října systematicky útočí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu.

Video se připravuje ...
Další videa