Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Češi podpořili Ukrajinu. Protest proti zabíjení civilistů se konal v Praze před budovou OSN

Autor: ČTK, swp - 
15. ledna 2023
16:49

Přibližně pět desítek lidí dnes před budovou zastoupení OSN v ČR v Praze protestovalo proti sobotnímu zásahu ruskou raketou obytného domu v ukrajinském Dnipru. Demonstrující s českými a ukrajinskými vlajkami a transparenty v angličtině požadovali vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN a více zbraní pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že zásah ruské rakety si vyžádal 25 obětí a dalších 43 lidí je nezvěstných.

Zásah devítipodlažní budovy ve městě, které má téměř milion obyvatel a leží asi 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva, byl podle médií součástí druhé vlny ruských vzdušných útoků na Ukrajinu. Útok zcela zničil sedm desítek bytů a dalších 230 poškodil.

Video  Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka.  - Twitter: Visegrád 24
Video se připravuje ...

Dům zasáhla raketa Ch-22, vybavená bezmála tunovou bojovou hlavicí a odpálená z ruského bombardéru Tu-22M3, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Tato raketa byla původně vyvinuta v Sovětském svazu k ničení amerických letadlových lodí. Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že nedisponuje takovými zbraněmi, které by rakety Ch-22 dokázaly sestřelit.

„Protestujeme na místě, které je zároveň sídlem Česko-německého fondu budoucnosti, protože vnímáme nedostatečnou vůli německé vlády poskytnout účinnou vojenskou pomoc,“ řekla ČTK svolavatelka akce Julie Levková. Pořadatelé z komunity Hlas Ukrajiny na akci přítomným pustili záznam nářku lidí trpících pod troskami domu.

22:07
20. 4. 2024

To je pro dnešek vše z našeho zpravodajství z války na Ukrajině. Čerstvé informace přineseme v neděli ráno, dobrou noc.

21:58
20. 4. 2024

Ministr zahraničí USA Antony Blinken bude příští týden na třídenní návštěvě Číny jednat o Blízkém východě či agresi Ruska na Ukrajině, oznámil jeho úřad.

21:42
20. 4. 2024

Za velice dobrou zprávu označila schválení pomoci předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Pro americké zákonodárce i běžné Američany bylo velmi důležité také to, že v pomoci Ukrajině a dalším zemím nejsou sami, že i Evropa navyšuje svou pomoc. Česká republika v tomto hrála nemalou roli. Například svou iniciativou na nákup munice pro Ukrajinu,“ uvedla Pekarová Adamová. 

Kompletní online

Ruská média: „Jen výbuch“

Ruská média přistupují k ostřelování Ukrajiny rozdílným způsobem. Státní tisková agentura TASS píše o „výbuchu v Dnipru“ bez zmínky o civilních obětech, agentura Interfax se o Dnipru vůbec nezmiňuje, naopak deník Kommersant na svém webu uvádí, že záchranáři z trosek domu, poničeného výbuchem rakety, vyprostili 23 mrtvých.

Ukrajina v sobotu čelila další velké vlně ruských útoků. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února, od začátku října systematicky útočí na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu.

Video se připravuje ...
Další videa