Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Jak to bylo s abolicí? Prezident Zeman popřel, že by Fialu žádal o její podepsání

Aktualizováno -
22. ledna 2023
12:14
Autor: ČTK - 
21. ledna 2023
18:49

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nežádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která by zastavila trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Řekl to v sobotním rozhovoru s internetovou televizí XTV. Deník N nicméně v pátek napsal, že Zemanovi šlo v případech skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad o to, aby se trestní stíhání vůbec nezahajovalo.

„Mohu zodpovědně prohlásit, že ani v případě skartace materiálů, ani v případě věci kolem BIS jsem premiéra Fialu o žádnou abolici nepožádal z toho prostého důvodu, že v těchto dvou věcech neprobíhá, pokud alespoň vím, žádné trestní stíhání. A abolice je zastavení trestního stíhání,“ řekl Zeman. „Neexistuje-li trestní stíhání, není co zastavovat,“ dodal.

V případě abolice nicméně prezident může také nařídit, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo. A pokud už zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno. Stejně jako v případě amnestie i pro abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu.

Deník N uvedl, že Zeman žádal premiéra loni v létě a že premiér Fiala abolici odmítl podepsat. Fiala v pátek záležitost odmítl komentovat. Policie loni vyšetřovala několik kauz, které se bezprostředně týkaly prezidentské kanceláře. V prvním případě se zabývala skartováním tajné zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích, ve druhém šlo podle Deníku N o podezření, že důstojník BIS vynášel prezidentovi utajované skutečnosti o údajných odposleších jeho okolí.

Zeman se v XTV vyjádřil i ke svému rozhodnutí, jímž prominul zbytek zkušební doby manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové, dříve Nagyové. Soud Nečasovou v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zmírnění trestu Hrad zdůvodnil uplynutím dlouhé doby od spáchání skutku a řádným životem omilostněné. Na trest zákazu činnosti se milost nevztahuje.

„Za prvé: Paní Nečasová deset let žije normálním životem, nedopustila se žádného trestného činu, tuším, že ani přestupku. Za druhé: Já, upřímně řečeno, považuji pana (Roberta) Šlachtu a jeho kovbojský tým za poněkud odpudivé zjevy. Je to můj osobní názor. Ale koneckonců jeho neúspěch ve volbách dokazuje, že to není jenom můj osobní názor,“ dodal prezident. Bývalý policista Šlachta velel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se pokoušel se svým hnutím Přísaha ve volbách v roce 2021 dostat do Sněmovny.

Video  CELÝ ZÁZNAM: Prezident Zeman exkluzivně pro Blesk o volbách a duelu Pavel vs. Babiš  - Mall TV, Blesk TV
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 22. ledna 2023 20:58 )

Ten taky.

nespokojeny ( 22. ledna 2023 20:57 )

Jaryne, nejsi Ty nakonec Džamila?

nespokojeny ( 22. ledna 2023 20:55 )

Přečti si něco o generálovi a jeho rodině a nebudeš volit nikoho.

nespokojeny ( 22. ledna 2023 20:54 )

Pane komisaři, neprozrazujte tajnosti ze spisů.

nespokojeny ( 22. ledna 2023 20:53 )

Děkuji Jaryne, toto je jasný signál. Kdo však chtěl vykonávat znovu zaměstnání, tak přešel na druhou stranu a na straníky se....až bude třeba zase přejde na další stranu, třeba k Číňanům je třeba být flexibilní, bezpáteřní vylulanej....
Když to umíš a "žerou Tě to" můžeš být i prezident.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa