Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Fiala a Černochová jednali o válce na Ukrajině s rozvědkou. Řešili i ochranu kritické infrastruktury

Autor: ČTK, swp - 
5. ledna 2023
19:25

Premiér Petr Fiala s ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS) jednali dnes s vedením Vojenského zpravodajství (VZ) o válce na Ukrajině, kybernetické obraně či dezinformacích. Fiala po zasedání ocenil práci zpravodajců pod vedením ředitele Jana Berouna, tajná služba se podle něj těší vysokému renomé a prestiži a odvádí dobrou práci. Podle Černochové má Vojenské zpravodajství velkou důvěru také v zahraničí. Loňský rok podle Berouna přepsal bezpečnostní mapu v Česku i jeho okolí, označil ho za hektický.

Fiala po loňské návštěvě Bezpečnostní informační služby (BIS) ocenil další příležitost jednat přímo v prostorách zpravodajské služby s jejím vedením. „Probírali jsme aktuální úkoly zpravodajců zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ řekl. Ruská invaze na Ukrajinu podle něj ukázala význam přesných a včasných informací tajných služeb i poznatků získaných díky jejich mezinárodní spolupráci.

Ukrajina, válka na ukrajině, frontová linie, mapa bojů, Rusko, armáda, ofenziva ručně

Vojenské zpravodajství (VZ) se podle Fialy situací na Ukrajině intenzivně zabývá a odvádí cennou práci pro bezpečnost ČR. „Bez kvalitních podkladů od zpravodajců by vláda nemohla přijmout řadu klíčových rozhodnutí,“ podotkl.

Beroun považuje vůbec první premiérskou návštěvu ve VZ za čest a závazek, aby zpravodajci do budoucna dál plnili kvalitně své úkoly.

Fiala ocenil, že VZ se jako důležitá součást obranného a bezpečnostního systému ČR přizpůsobuje trendům v moderních technologiích a vylepšuje své schopnosti. Dnešní debata se podle něj týkala i kybernetické bezpečnosti.

„ČR musí být připravena detekovat a zastavovat útoky na systémy státu a kritickou infrastrukturu,“ zdůraznil. Dalším tématem jednání byly dezinformace.

Beroun podle Fialy od nástupu v říjnu 2014 vybudoval dobře fungující a profesionální tým a zintenzivnil spolupráci se spojenci. „VZ se těší vysokému renomé a prestiži a odvádí dobrou práci,“ řekl. Černochová řekla, že na adresu VZ slýchá chválu i v zahraničí.

„To, že se těší tak velké důvěře, je něčím, co by se mělo v pozitivním slova smyslu promítnout i do obrazu zpravodajství u české veřejnosti,“ řekla.

Video  Tisková konference po jednání vlády. (4.1.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

dynaty ( 10. ledna 2023 13:39 )

dynaty ( 10. ledna 2023 13:38 )

Jirik-ta ( 6. ledna 2023 11:37 )

to je konec. Blesk podává zpravodajství co se týká fotografií, docela přesně - nezkresleně.

Jirik-ta ( 6. ledna 2023 11:33 )

"Thomas Schäfer, mimochodem do nedávna řídil Škodu Mladá Boleslav, natvrdo oznámil, že koncern VW bude nadále investovat do vzniku nových továren a pracovních míst pouze v zemích, kde je elektřina za 0,75 CZK za kWh! " (MAP 1559)

Jirik-ta ( 6. ledna 2023 11:31 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa