Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Lidovci obejdou Zemanovu stopku pro Hladíka. Jurečka ho na MŽP dosadí jako svého náměstka

Aktualizováno -
6. ledna 2023
16:21
Autor: ČTK - 
5. ledna 2023
11:30

Lidovci se rozhodli obejít prezidenta Miloše Zemana ohledně jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který ministerstvo dočasně řídí, v pondělí Hladíka jmenuje svým náměstkem. Lidovci dál podporují nominaci Hladíka do čela MŽP, usnesli se, že Zemanovo odmítnutí nominace je protiústavní. Premiér Petr Fiala (ODS) v návaznosti na to řekl, že na Hladíkově nminaci dál trvá a očekává, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou ČR.

 

Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Měl přitom dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil.

Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

Lidovci za Hladíkem jednoznačně stojí a prozatím ho Jurečka jmenuje svým náměstkem. „Petra Hladíka jmenuji náměstkem ministra se všemi pravomocemi a vyčlením mu kompetence. Budu nadále ministrem, ale Petr Hladík bude mít přístup na jednání výborů Sněmovny, Senátu, na jednání vlády, bude plně vtažen do agendy ministerstva,“ uvedl Jurečka.

Fiala: Jsou tu nějaké možnosti

Premiér Petr Fiala s ohledem na rozhodnutí lidovců na návrhu na jmenování Hladíka trvá. „KDU-ČSL dnes potvrdila nominaci Petra Hladíka na pozici ministra životního prostředí. Proto nadále trvám na návrhu, který jsem minulý týden zaslal prezidentu republiky. Očekávám, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou ČR,“ uvedl Fiala.

Politologové: Počkají na novou hlavu státu

Politologové oslovení ČTK neočekávají, že by Fiala stáhl návrh na jmenování Hladíka ministrem životního prostředí. Například podle Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy vláda počká na novou hlavu státu. „To bude asi nejlepší řešení a ministerstvo životního prostředí se kvůli tomu určitě nezboří,“ uvedl dnes Mlejnek pro ČTK.

Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně a Národního institutu SYRI zase míní, že Zeman vystupuje vůči vládě jako opozičně se chovající prezident. Připomněl, že se koncem roku 2021 snažil zablokovat jmenování ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) a ustoupil až po hrozbě kompetenční žalobou Ústavnímu soudu.

„Nemyslím, že má prezident nějaké jiné informace než premiér, ale vnímání Petra Hladíka je policejním vyšetřováním znejistělé a prezident toho využil,“ poznamenal Kopeček.

Ani Kopeček však nepředpokládá, že by Fiala a Jurečka návrh stáhli. „Tím by ukázali slabost a byl by to nevhodný precedent do budoucna, který by výrazně oslabil pozici vládní koalice vůči budoucímu prezidentovi,“ míní.

Je podle něj možné, že vláda sáhne po kompetenční žalobě, otázkou však je, zda by Ústavní soud stihl rozhodnout před březnovým koncem Zemanova mandátu. Jurečka už ale naznačil, že v tuto chvíli není příznivcem podávání žaloby, a to hlavně z praktických důvodů.

Video  Hladík (KDU-ČSL) se vyjadřuje k zásahu policie na radnici.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

dynaty ( 7. ledna 2023 15:35 )

nenávist a nadávky tady šíříš ty, a kdo tu válku začal? koukni na nějaký dokument na- youtube dokumenty - nebo nevíš jak se vyhledává?

dynaty ( 7. ledna 2023 15:16 )

dynaty ( 7. ledna 2023 15:14 )

dynaty ( 7. ledna 2023 15:13 )

ty jsi komik a ani to nevíš, co ty víš o objektivitě?

hejhej ( 7. ledna 2023 09:56 )

Jurečka dá Hladíkovi trafiku - jak jinak. Podvody, lži - v tom tato vláda vede.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa