Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Neviditelná Zemanová, noblesní Klausová a ikonické ženy Havla. Jak se zapíše Pavlová?

 • Autor: Nikola Forejtová,swp,mav - 
  5. 2. 2023
  05:00

  Poslední žena po boku prezidenta nebyla příliš výrazná, jak zmiňují oslovení politologové. Ivanu Zemanovou ale čeká už jen pár oficiálních akcí a v březnu ji vystřídá Eva Pavlová. Odborníci si zavzpomínali i na předchozí ženy po boku českých prezidentů. Pozorují spíše sestupnou tendenci v tom, jak se ženy hlav státu ukazují na veřejnosti.

 • 1.Neviditelná Zemanová

  Stávající první dáma Ivana Zemanová (57) bude svou roli zastávat do 9. března, kdy jejímu manželovi zanikne mandát a kdy se prý společně s ním přestěhuje do vysněného bungalovu, kde budou oba trávit důchod. Z českých prvních dam je nejméně viditelná a málokdy se ukazuje na veřejnosti, vyjma důležitých oficiálních akcí.

  „Myslím si, že dokonce byla jako manželka ve stínu svého manžela. Vyplňovala základní protokolární role, ale nebyla nijak výrazná,“ uvedl politolog a spisovatel Jiří Pehe.

  A podobného názoru je i další oslovený odborník, politolog Jakub Lysek. „U některých manželek prezidentů nevíme, co dělají, a jsou v roli spíše pasivní, jako je paní Zemanová. Není to ale myšleno nijak zle. Jen když se na to podíváme historicky, tak paní Zemanová v tom vychází hůře, protože nebyla tak aktivní. Bylo tu ale navštěvování charit, útulků… Aktivit by se dala zmínit spousta,“ konstatoval pro Blesk Zprávy politolog Jakub Lysek.

  Aranžovaná setkání a nevýrazná agenda

  Zemanová na veřejnosti vystupovala sporadicky, podotkl Lysek, a při oficiálních akcích, jako je předávání státních vyznamenání, případně během novoročních obědů, byla její účast trošku „aranžovaná“. „Zdůrazním, že ne každý má vlohy na to, aby v tom veřejném prostoru participoval,“ dodává. S tím souzní i Pehe, který navíc soudí, že Zemanová na rozdíl od svých předchůdkyň nemá tolik čím přispět. „Neměla výraznou agendu, ale účastnila se nějakých charitativních akcí. Tu roli zvládla přiměřeně.“

  Role první dámy je navíc brána zvykově jako reprezentační, jak dále zmiňuje expert. „Je to zvyklost v západních demokratických zemích, kde společnost má nároky na politiky. Když se ale podíváme třeba do Ruska, tak Putinovo manželství se moc neřeší,“ míní Lysek. Vladimir Putin oznámil rozvod roku 2014. Naopak v USA se očekává, že bude po boku státníka stát žena s noblesou.

  Výrazněji se Zemanová ukázala, když Zeman ležel v nemocnici. Tehdy veřejně vystoupila s dcerou Kateřinou (29) s proslovem. „Popravdě si nepamatuji, že bych ji slyšel promluvit, tedy kromě té tiskovky,“ zmínil Lysek.

  Coby Ivana Bednarčíková se narodila 29. dubna 1965 na Novém Městě na Moravě. Otec byl Slovák a matka Češka. V roce 1990 se stala asistentkou a sekretářkou tehdejšímu poslanci za ČSSD Miloši Zemanovi, kvůli čemuž opustila studia romanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. O tři roky později si (dávno rozvedeného) Zemana vzala.

  Video  První dáma Ivana nečekaně promluvila o zdraví Zemana!  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 2.Klausová s noblesou

  Livia Klausová (79) se zhostila role první dámy v roce 2003 a podle odborníků poměrně zdatně najela na své povinnosti. „Určitě k ní patřila nějaká noblesa. Měla sice občas kontroverzní výroky, ale to asi i ke Klausovým patří. Viděl bych tam také schopnost se dobře obléci a vystupovat,“ okomentoval třetí první dámu české historie politolog Lysek.

  Klausová byla mnohem viditelnější než Ivana Zemanová. Podle odborníka je to i tím, že měla společnosti čím přispět a že stejně jako její předchůdkyně měla své zaměstnání. „Byla ekonomka, prosadila by se i bez té role první dámy. Bylo docela namístě, že často vyjadřovala svoje názory, a to nejen v takové protokolární roli, ale i na některé ekonomické otázky,“ dodává Pehe. Podle něj by bylo spíše podivné, kdyby se taková osobnost stáhla do ústraní a ukazovala by se jenom při nejnutnějších akcích, jako je předávání státních vyznamenání či důležitá setkání s jinými státníky.

  Livia Mištinová se narodila 10. 11. 1943 v Bratislavě, ale Slovenska si moc neužila. Krátce po válce se její rodina přestěhovala do Prahy, kde vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Studovala i v Lucemburku a Amsterodamu. I její čtyři sourozenci studovali vysoké školy. Za komunismu pracovala v Ekonomickém ústavu akademie věd.

  Během svého působení na Hradě a v Lánech se věnovala dobročinným projektům, stala se mj. patronkou Registru dárců kostní dřeně. Tři čtvrtě roku po konci v roli první dámy, v listopadu 2013, se stala velvyslankyní na Slovensku, kde působila pět let.

  Livie Klausová si o svých 70. narozeninách vyšla s rodinou na procházku. Elán jí stále nechybí. Livie Klausová si o svých 70. narozeninách vyšla s rodinou na procházku. Elán jí stále nechybí. | Blesk:RINGIER AXEL SPRINGER, KAREL KOPÁČ, L. KŘIVAN

 • 3.Herečka Havlová

  Druhou první dámou České republiky byla Dagmar Havlová (69), která se své role zhostila po smrti Olgy Havlové. Podle politologa to neměla vůbec jednoduché. „Přišla po Olze Havlové a musela si najít svou vlastní parketu vedle herectví, se kterým si ji lidé spojovali. A to byl těžký úkol. Já si myslím, že se toho zhostila velmi dobře,“ uznává Pehe.

  Odborník připomíná, že už v době svého nástupu na Hrad byla známou ženou a populární herečkou, a tak se musela přizpůsobit profilu první dámy. Nakonec se jí povedlo role zhostit a našla i své uplatnění v nadacích. Společně s manželem také jednu založila. Nejdříve si nicméně nezískala srdce veřejnosti, jak ukázal i průzkum veřejného mínění, kdy sňatek vyvolal nevoli u 62 % oslovených.

  Fotografie z obřadu Václava Havla a Dáši Veškrnové Fotografie z obřadu Václava Havla a Dáši Veškrnové | archiv Blesku

  Dagmar Veškrnová se narodila 22. března roku 1953 v Brně. Od dětství věděla, že chce být herečkou. Vystudovala konzervatoř a pak herectví na JAMU. Václav Havel nebyl její první manžel, v roce 1975 si vzala herce Radvíta Nováka, s nímž má dceru Ninu.

 • 4.Ikonická Olga

  Ikonickou a zcela první ženou po boku českého prezidenta byla Olga Havlová (†62). Zároveň byla také poslední československou první dámou, jelikož její manžel Václav zastával roli prezidenta ještě před rozpadem státu na dvě samostatné jednotky.

  Olga Šplíchalová se narodila 11. 7. 1933 na pražském Žižkově a zesnula 27. 1. 1996 a dodnes je považována za nejvýznamnější první dámu české historie.

  „Byla významnou postavou disidentů a hrála velmi důležitou roli v Havlově životě, ale také v politice. Prosadila mnoho různých charitativních činností, které si vzala na starost. Navíc byla výraznou osobností, což bylo i ve spojení s Václavem Havlem důležité. Byla to nejvýraznější první dáma, kterou jsme měli, a zanechala po sobě důležité dědictví - i třeba v podobě udílení cen její nadace,“ zavzpomínal s Blesk Zprávami na úplně první dámu Pehe.

  Podle dalšího z oslovených odborníků Jakuba Lyska byla Olga Havlová, ale také Dagmar, jistým obrazem prvorepublikových manželek. „Jak pana Masaryka, tak Beneše. Paní Benešová byla také velmi elegantní dáma a velmi aktivní v těch diplomatických kruzích. Navázaly na tu tradici,“ poznamenal.

  První žena Václava Havla pracovala jako účetní, skladnice a prodavačka, slabost měla pro divadlo. Aktivně se zapojovala do disentu před rokem 1989 a v době, kdy byl její muž ve vězení, distribuovala rukopisy a podílela se na činnosti Charty 77. Jak už bylo zmíněno, založila nadaci, která každý rok udílí Cenu Olgy Havlové. Její smrt zasáhla celý národ.

  Video  21 let od smrti Olgy Havlové: Při vzpomínce jí ženy zpívaly českou hymnu.  - redakce Blesk
  Video se připravuje ...

 • 5.Podplukovnice Pavlová

  Paní generálová má sama hodnost podplukovnice v záloze. Petr Pavel poznal svou druhou manželku Evu (58) v práci - v armádě. Stejně jako on vstoupila kvůli začátku vojenské kariéry do KSČ, aby mohla vystudovat Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda. Ze strany vystoupila 20. listopadu 1989 a členství lituje.

  Eva Pavlová se narodila jako Eva Zelená 5. listopadu 1964 v Šumperku. S Pavlem se poprvé uviděla v roce 1985 na posádkové ubytovně v Prostějově, ale tehdy byli oba zadaní. Vzali se v roce 2004 poté, co se znovu potkali už jako nezadaní.

  Od loňska je zastupitelkou (za sdružení nezávislých kandidátů) v Černoučku, kde s manželem bydlí.

  A jak bude asi vypadat v nové roli? „Moje žena je svá, je empatická, přirozená, nemusí se stylizovat do žádné role. To, co se očekává od role první dámy, je pro ni něco, co nebude muset dělat z jakéhokoliv donucení, je to člověk, který působí na lidi příjemně,“ řekl Petr Pavel o své manželce v debatě prezidentských kandidátů před druhým kolem voleb na Blesk Zprávách.

  „Doprovázela jsem manžela jak na diplomatických jednáních v zahraničí, tak také v České republice,“ ujišťovala o svých zkušenostech v debatě potenciálních prvních dam v Blesku. Jako první dáma se chce například věnovat problematice matek-samoživitelek, v této pozici mezi dvěma manželstvími sama byla.

  Video  Vzkaz voličům: Eva Pavlová  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

UFO1 ( 19. listopadu 2023 13:02 )

Řídící pracovnici to věděli

UFO1 ( 19. listopadu 2023 13:01 )

Olga Havlová nasadila laťku velmi vysoko

hejhej ( 6. února 2023 20:21 )

bohaty....... Omyl. Soudruzi jsou nový prezident a jeho žena , absolventa VŠ politické s titulem RSDr.

hejhej ( 6. února 2023 20:19 )

1pravda1:
Oba Pávkovi milovali minulý režim a byli jeho součásti, fandili Rusku, po r.1989 otočili. Takovým lidem se nedá věřit ani jedno slovo.

hejhej ( 6. února 2023 20:15 )

JaNat:
Hlavně, že se nechává neustále fotit a žvaní nesmysly do medii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa