Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Radši sebevražda, než zemřít na frontě: Ruští vojáci nechtějí být „potrava pro děla“

Autor: štt - 
5. února 2023
05:00

Za necelý rok války v ukrajinských zákopech padly desítky tisíc mladých Rusů. S počtem mrtvých roste i počet nedobrovolně odvedených branců. Mnozí muži se proto raději sebepoškozují nebo rovnou páchají sebevraždu, aby nemuseli nastoupit do válečné mašinerie.

Když se Michail Ljubimov po čase vrátil za svou matkou do Moskvy, byl to úplně jiný muž než ten, který odešel do války na Ukrajinu. Přes den se opíjel do němoty a v noci jej sužovaly noční můry. Věděl, že válečné běsy už nikdy nechce znovu zažít.

Když obdržel rozkaz vrátit se zpět ke své jednotce, rozhodl se radši ukončit svůj život. Před zrakem své matky vyskočil z okna bytu, nacházejícího se v 10. patře panelového domu. Smrt mu byla milejší než neustálý strach o holý život. Jeho tragický příběh však není dle Daily Mail ojedinělý.

Živé náboje

Jelikož ruská armáda přistupuje ke svým vojákům jako k živým nábojům, morálka se nachází na bodu mrazu. Dle odhadů za necelý rok na bojištích padlo přibližně 180 000 Rusů. Vládní představitelé se proto rozhodli do bojů zapojit i odsouzené vězně. Nabídka je jednoduchá: pokud přežijí půl rok na frontě, budou omilostněni.

Ukrajinští vojáci jsou přesvědčeni, že jejich protivníci jsou posilněni silnými drogami, jelikož se bijí do roztrhání těla. Není proto divu, že mladí muži jako Michail si raději sáhnou na život, než aby nastoupili do válečné mašinerie.

Jeden ruský odvedenec nedávno popsal traumatizující zážitek z fronty. Přímo před jeho očima nováček spáchal sebevraždu. „Odpálil se pomocí granátu, který jej roztrhl vejpůl,“ řekl.

Sebepoškozování

Na ruských sociálních sítích se šíří děsivá videa, na nichž mladí muži nechávají své přátele, aby jim kladivem zpřeráželi ruce. Od vyhlášení tzv. částečné mobilizace se prudce zvýšil počet vyhledávání hesel jako „jak si doma zlomit nohu“. Zdravotní nezpůsobilost je takřka jediným možným způsobem, jak se vyhnout odvedení na frontu.

Přestože se dle ministra obrany Sergeje Šojgua podařilo doplnit stavy v armádě, pravdou je, že muži v dospělém věku jsou tlačeni narukovat. Putin se zaměřil na různé etnické menšiny nacházející se po celém Rusku. Verbováni jsou tak muži pocházející z nejchudších a nejméně vzdělaných vrstev.

9:55
Dnes

Vedení Běloruska umožnilo, že se Minsk spolupodílí na ruské agresi proti Ukrajině, na běloruském území jsou ruská vojska a v posledních dnech byl dokonce podepsán dokument o rozmístění nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku, což zvyšuje riziko jejich použití z jeho území. I nadále také pokračují represe vůči lidem i politickým vězňům v Bělorusku, řekl v rozhovoru s ČTK Valeryj Sachaščyk, ministr obrany v běloruské exilové vládě, která sídlí ve Vilniusu. „Myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že posledních 100 let nikde v Evropě nebyla tak těžká situace, pokud jde o lidská práva, jako je nyní v Bělorusku,“ uvedl Sachaščyk, který před pár dny navštívil Prahu.

Bělorusko za Lukašenka hájí zájmy Ruska a spolupracuje s ním. Již dříve v této souvislosti exilový ministr obrany uvedl, že v zemi začala také fungovat obdoba ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Soukromá organizace Gardservis je napojená na Lukašenkův režim a již před několika měsíci začala s výcvikem svých vojáků. Podle všeho jde o první takovou soukromou skupinu v zemi, které běloruský autoritativní vládce Alexandr Lukašenko udělil právo nosit zbraně a poskytovat vojenské služby. „Vím, že skupina existuje, ale bohužel nemám žádné aktuální informace, například o tom, že by momentálně operovali mimo území Běloruska či plnili nějaké úkoly na Ukrajině,“ uvedl Sachaščyk. 

9:51
Dnes

„Tohle není válka, tohle je genocida vedená proti Ukrajině a jejímu lidu,“ rozčiloval se po dalším ruském útoku na Kyjev jeho starosta Vitalij Kličko.

9:38
Dnes

Obraz, který vydá za tisíc slov. Babička po nočním útoku Rusp na Kyjev musela identifikovat těla své dcery a vnučky, žena se zhroutila.

Zobrazit celý online

Video  Rus si nechá raději zlomit ruku kamarádem, než aby musel narukovat.  - Twitter.com/TpyxaNews
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa