Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Ukrajina dostane „zabijáckou“ munici, Kreml zuří. Šojgu hrozí jaderným střetem se Západem

Autor: ČTK - 
21. března 2023
17:55

Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu, uvedla dnes ruská redakce BBC s odvoláním na prohlášení náměstkyně britského ministra obrany. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil "odpovídající reakcí", pokud se dodávka uskuteční.

„Spolu s tanky Challenger-2 dodáme i náboje, včetně protipancéřových nábojů s ochuzeným uranem. Takové náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky,“ uvedla Annabel Goldieová v odpovědi na parlamentní interpelaci. Dotaz a odpověď zveřejnil britský parlament na svém oficiálním webu.

Ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice - především protitankových střel. Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní. Dříve Bílý dům odmítl potvrdit dodávku amerických granátů s ochuzeným uranem na Ukrajinu.

Šojgu podle agentury Interfax v reakci na oznámení dodávek munice s ochuzeným uranem řekl, že se tím přiblížila možnost jaderného střetnutí mezi Ruskem a Západem. Řekl také, že Rusko má prostředky, jak na poskytnutí nábojů tohoto typu Ukrajině reagovat. Dříve Kreml uvedl, že jejich použití na Ukrajině bude považovat za „špinavou bombu“, dodala BBC.

16:02
Dnes

Více než tři desítky lidí se otrávily nekvalitním alkoholem v ruské Uljanovské oblasti, z toho 16 smrtelně. Předchozí bilance uváděla šest mrtvých.

15:19
Dnes

Ukrajina si vytvořila v Rusku síť agentů a sympatizantů, kteří pro ni provádějí sabotážní akce namířené proti ruským cílům. Také jim začala dodávat bezpilotní letouny, aby s nimi mohli podnikat útoky, uvádí americká televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na vícero zdrojů obeznámených s informacemi amerických tajných služeb ohledně této věci.

Američtí činitelé se domnívají, že proukrajinští agenti působící uvnitř Ruska provedli začátkem května útok za pomocí dronů, jehož cílem se stal Kreml. Bezpilotní letouny byly vypuštěny z ruského území, spíše než aby letěly z Ukrajiny až do Moskvy. Podle zdrojů v USA má Ukrajina v Rusku buňky specializované na sabotáže, které zčásti tvoří lidé sympatizující s Ukrajinou a částečně jsou to operativci dobře vycvičení pro tento způsob vedení války.

Kyjev jim zřejmě dodává drony vyráběné na Ukrajině. Podle dvou činitelů, na které se CNN odvolává, nic nenasvědčuje tomu, že by některý z útoků bezpilotních letounů na ruském území z posledních týdnů provedl dron dodaný Ukrajincům Spojenými státy.

15:18
Dnes

Slovenská prokuratura podle listu Denník N podala obžalobu na exministra spravedlnosti Harabina za to, že schvaloval ruskou invazi na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

O "odpovídající reakci" Ruska hovořil po dnešním jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě také ruský prezident Putin. Podle něj Západ začíná na Ukrajině používat "zbraně s jadernou složkou". 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc při návštěvě západní Evropy navštívil i ukrajinské tankisty, které Británie cvičí na tanky Challenger. Londýn slíbil 14 těchto tanků Ukrajině.

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa