Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Moderátorka se obula do ruského velvyslance: „Jak se sebou vůbec můžete žít?“

Autor: Darina Jíchová, swp - 
21. března 2023
11:44

Při pohledu na zvěrstva, jež Rusové konají na Ukrajině během otevřené krvavé války, kterou loni v únoru rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, se mnoho z nás ptá: Jak tohle může někdo udělat? A proč? Je to otázka nejen směřovaná na Rusy obecně, ale hlavně na představitele Putinovy vlády. Třeba na mnoho diplomatů, kteří žijí na Západě a vlastně si „užívají“ volnosti. Možnosti zeptat se na tyto palčivé otázky využila australská moderátorka stanice ABC, která při interview doslova „grilovala“ ruského velvyslance.

„Jak se sebou vůbec můžete žít?“ ptala se Sarah Fergusonová ruského velvyslance v Austrálii Alexeje Pavlovského. „Jak můžete podporovat Putina,“ tlačila dál moderátorka na diplomata v napjatém rozhovoru v pořadu ABC 7.30. Pavlovskij byl očividně velmi zaražený a bylo patrné, že téma je mu velmi nepříjemné, poukázal list Daily Mail.

„Pane velvyslanče, vy žijete tady, v Austrálii, a plně si užíváte všech benefitů svobodné a otevřené společnosti. Jak sám se sebou můžete žít? Jako reprezentant represivního a diktátorského režimu Vladimira Putina?“ na dotaz Fergusonové reagoval velmi nervózním úsměvem. „Vám to snad přijde úsměvné?“ komentovala to ihned moderátorka.

„Co mi přijde úsměvné, je způsob, jakým jste interview otevřela,“ podotkl Pavlovskij. „Myslím, že to byla dost jasná otázka,“ opáčila moderátorka. „Ano, až moc přímá,“ připustil dotazovaný diplomat. „Za prvé bych rád řekl, že jsem nikdy neměl problém žít ve své zemi, po své předešlé misi jsem v Rusku žil 13 let, než jsem byl odeslán na další misi sem do Austrálie. A nikdy jsem neměl pocit, že bych žil v autoritářském – hm, ne, jak jste to řekla?“ načal Pavlovskij.

Velvyslanec se snažil ospravedlnit Putinovu válku

„Represivním a diktátorském režimu. V režimu, který vpadl do sousední země, v režimu, který potlačuje protesty, který umlčuje svobodná média, který vraždí nebo uvězňuje opozičníky, režim, který před veřejností skrývá počet obětí vašich válečných zločinů,“ připomněla mu Fergusonová. „Jak jinak byste vy popsal takový režim, pokud ne diktátorský?“ dodala. Fergusonová rovněž zopakovala Pavlovského výrok, kdy tvrdil, že „Australanům byly vymyty mozky, aby podporovali Ukrajinu“.

„Ruská invaze na Ukrajinu je trestný čin, ruská armáda terorizuje ukrajinský národ. Tomu rozumíte, ne? A člověk nemusí mít vymytý mozek, aby Ukrajinu podporoval, tomu snad taky rozumíte,“ navezla se do diplomata. Pavlovskij na oplátku vytáhl fakt, že Austrálie podporovala – vojensky i politiky – americkou invazi do Iráku. „To byla amorální agrese,“ poznamenal.

„Když mluvíme o veřejnosti a vymývání mozků, zahrnuje to i to, že lidé nejsou schopni vidět události v kontextu, zvláště pak v kontextu národní historie,“ při obraně Putinově agrese sáhnul Pavlovskij po kremelské rétorice. „Mučení, znásilňování, popravy, útoky na civilní infrastrukturu, násilné deportace dětí na Ukrajinu – to je kontext národní historie? To je válka, která má podle vás osvobodit Ukrajinu,“ Fergusonová se rozhodně nenechala umlčet.

Pavlovskij: Ukrajinské válečné zločiny nezmínili

Pavlovskij reagoval tím, že vyšetřování OSN a Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu jsou zaujatá proti Rusku a „ani nezmiňují válečné zločiny Ukrajinců“. „Rád bych ty dokumenty viděl, z toho, co jsem viděl dosud, je patrné, že důkazy jsou zaujaté. Vyšetřovatelé se rozhodli, že nebudou zaznamenávat hojné stopy ukrajinských válečných zločinů,“ zarytě tvrdil Pavlovskij.

Velvyslanec se také vyhýbal slovu válka a užíval Kremlem propagované slovní spojení „speciální vojenská operace“. Pavlovskij se snažil vysvětlit, že všechno začalo, „když v roce 2014 Západ v čele se Spojenými státy podpořil převrat v Kyjevě“. „Západem sponzorovaný převrat přivedl k moci ultrapravicovou xenofobní vládu, která například zaživa upálila více než 50 lidí v Oděse,“ prohlásil Pavlovskij.

6:41
Dnes

Americký Institut pro studium války po schválení dalších peněž pro Ukrajinu uvedl, že Rusko pravděpodobně využije doby, než pomoc dorazí, a může zintenzivnit sílu a četnost svých útoků. „Situace na frontě se pravděpodobně bude během této doby nadále zhoršovat, zvláště pokud ruské síly zesílí své útoky, aby využily časového okna, než dorazí nová americká pomoc,“ uvádí zpráva.

Stejně jako na realizaci amerického podpůrného balíku čeká Ukrajina na první dodávky munice, která bude nakoupena coby výsledek české muniční iniciativy. První kusy dělostřelecké munice by mohly na Ukrajinu dorazit během června.

6:16
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Po celou noc přicházeli reakce na schválení obřího finačního balíku na pomoc Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů. Krom radosti a gratulací spojenců Ukrajiny, přicházejí také další reakce z Ruska.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové přijatá opatření jen "prohloubí krize napříč světem". "Vojenská pomoc kyjevskému režimu je přímým financováním teroristické činnosti," dodala. Peníze pro Tchaj-wan jsou podle ní zasahováním do vnitřních záležitostí Číny a finance pro Izrael jsou "přímou cestou k eskalaci a bezprecedentnímu zvýšení napětí v regionu".

 

22:07
20. 4. 2024

To je pro dnešek vše z našeho zpravodajství z války na Ukrajině. Čerstvé informace přineseme v neděli ráno, dobrou noc.

Zobrazit celý online

„Pokud budete jen opakovat kremelskou propagandu, asi se radši posuneme dál,“ vyzvala jej moderátorka. „A opakování západní propagandy je v pořádku?“ kontroval diplomat, kterému se navíc nelíbí, že australská vláda poskytla Kyjevu vojenskou techniku. To naopak ukrajinský velvyslanec v Austrálii Vasyl Myrošnyčenko je velmi vděčný za australskou podporu, jak řekl pořadu stanice ABC. „Válka by prostě skončila, kdyby se Rusko stáhlo za hranice, které nelegálně překročilo a napadlo menší sousední stát, kde Rusové nyní vedou etnocidu proti jeho lidu,“ komentoval Myrošnyčenko.

„Ale Rusko se jen tak nestáhne, nejrychlejším způsobem, jak tedy dosáhnout míru a vrátit světu stabilitu, je, aby západní země včetně Austrálie pomohly Ukrajině dosáhnout vítězství,“ zakončil ukrajinský velvyslanec pro stanici ABC.

Video se připravuje ...
Další videa