Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Jedovatý“ Putin: Je z něj stále toxičtější osoba, Kreml hledá náhradu, tvrdí mluvčí rozvědky

Autor: Darina Jíchová, swp - 
21. března 2023
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin svým rozhodnutím rozpoutat na Ukrajině krvavou válku ztratil na Západě i své poslední spojence. O tom, jak západní společnost bere vážně jeho agresivní akt, svědčí i zatykač Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). A podle mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky (GUR) se Putin stává vyvrhelem i v Kremlu, na vině je hlavně jeho toxicita, uvedla agentura Unian.

V Kremlu se podle informací ukrajinské rozvědky hledá nástupce Putina, sám prezident se ale výběru svého „dědice“ neúčastní, zmiňuje agentura Unian s odkazem na mluvčího ukrajinské rozvědky Andrije Jusova. „Ruský vůdce přivedl svou zemi ke skutečné geopolitické katastrofě,“ komentoval Jusov.

Zmínil rovněž, že většina z vysokých představitelů Kremlu už je z Putina „otrávená“, unavují je zvláště jeho „toxické“ výstupy. Tématu se Jusov věnoval během celoukrajinského telethonu, tj. během několikahodinového, někdy i několikadenního fundraisingového vysílání, jehož účelem je výběr peněz na charitativní činnost.

„Putina už jen tolerují.“

Jusov mluvil o tom, že Putin přišel o své příznivce a spojence jak na mezinárodním, tak na domácím poli. A o tom, jak ho v Kremlu a v podstatě i v celé Ruské federaci „už jen tolerují“. „Stala se z něj neuvěřitelně politicky toxická osobnost,“ dodal mluvčí GUR. „Kruh kolem Putina se neustále ztenčuje,“ nastínil Jusov.

„Už i Kreml chápe, že vyhlídky Ruska jsou mizivé, a to kvůli geopolitické katastrofě Putinova režimu,“ poznamenal Jusov s tím, že Kreml už vyhlíží, kým Putina nahradit. „Mluví se o tom, kdo nahradí Putina, ale není to Putin, kdo by hledal své nástupce,“ vyjevil. Doplnil také to, že Putinova toxicita únosnou míru překročila již v roce 2021.

Právě v tom roce si od ruské opozice vysloužil přezdívku „travič“, a to kvůli tendenci nechávat své odpůrce zlikvidovat pomocí jedu - nebo se o to aspoň pokouší, jak to učinil v případě Alexandra Litviněnka, Sergeje Skripala, Viktora Juščenka či Alexandra Navalného. A podle nejnovějších zpráv se zdá, že travič Putin znovu udeřil, Jusov se nechal slyšet, že tajní agenti služby FSB by měli být zapleteni i do údajné otravy čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který převzal „až příliš mnoho“ pravomocí.

Smyčka kolem Putina se stahuje i v zahraničí, během pandemie covidu a následně po invazi na Ukrajinu sice z Ruska vycestovával jen zřídka, a když už, pak jen za těmi pár spojenci, co mu zbývají, nyní si ale musí dávat obrovský pozor, kam vyjet. Zatykač ICC má sice hluboký symbolický význam, ale jde i o reálný zatykač, a na 120 zemí uznává jurisdikci ICC. A hlavní prokurátor ICC, britský právník Karim Khan věří, že Putina dožene k soudu. Stejně tak zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Prokurátor ICC  Karim Khan, (únor 2023). Prokurátor ICC Karim Khan, (únor 2023). | Reuters

Prokurátor ICC: Putina doženeme k odpovědnosti

Khan uvedl pro agenturu AFP, že existuje hned několik možností, jak mohou v případě Putina postupovat. Zdůraznil, že ruský prezident může být zatčen, pokud vstoupí na území státu, který uznává jurisdikci ICC. A pokud by Khan Putina „nedostal před soud“? Podle prokurátora je tu i možnost na potvrzení obvinění, souzení, případně odsouzení v nepřítomnosti. Khan zdůraznil, že jeho tým má k dispozici „nepopiratelné důkazy“.

Například na zpracování složky s důkazy o nucených deportací ukrajinských dětí do Ruska a přímé zapojení Lvovové-Bělovové se podílely i ukrajinské aktivistky Daryna Pidhorná a Ksenia Kornijenková, které svoji činnost popsaly v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

17:48
Dnes

Igor Sečin, generální ředitel ruské státem kontrolované ropné společnosti Rosněfť, zaslal dopis ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi, v němž žádá Kreml o schválení daňových úlev na kompenzaci nákladů na prevenci útoků dronů na ropné rafinerie společnosti.

Zobrazit celý online

„Celá země, celá Ukrajina je místo činu,“ dodal Khan, on sám rovněž válkou zmítanou zemi navštívil a mnohé sebrané důkazy viděl na vlastní oči, mluvil sám se svědky zvěrstev i s přeživšími. „Všechny ty válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zvěrstva, která tam Rusové páchají, od 24. února loňského roku vídáme v televizi, čteme o nich v novinách, pak přijedete přímo na Ukrajinu a vidíte další věci, které je třeba vyšetřit, o kterých se tak úplně nemluví,“ připustil Khan.

Prokurátor je pevně přesvědčen, že je reálné Putina dohnat k odpovědnosti.

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa