Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

„Jedovatý“ Putin: Je z něj stále toxičtější osoba, Kreml hledá náhradu, tvrdí mluvčí rozvědky

Autor: Darina Jíchová, swp - 
21. března 2023
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin svým rozhodnutím rozpoutat na Ukrajině krvavou válku ztratil na Západě i své poslední spojence. O tom, jak západní společnost bere vážně jeho agresivní akt, svědčí i zatykač Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). A podle mluvčího ukrajinské vojenské rozvědky (GUR) se Putin stává vyvrhelem i v Kremlu, na vině je hlavně jeho toxicita, uvedla agentura Unian.

V Kremlu se podle informací ukrajinské rozvědky hledá nástupce Putina, sám prezident se ale výběru svého „dědice“ neúčastní, zmiňuje agentura Unian s odkazem na mluvčího ukrajinské rozvědky Andrije Jusova. „Ruský vůdce přivedl svou zemi ke skutečné geopolitické katastrofě,“ komentoval Jusov.

Zmínil rovněž, že většina z vysokých představitelů Kremlu už je z Putina „otrávená“, unavují je zvláště jeho „toxické“ výstupy. Tématu se Jusov věnoval během celoukrajinského telethonu, tj. během několikahodinového, někdy i několikadenního fundraisingového vysílání, jehož účelem je výběr peněz na charitativní činnost.

„Putina už jen tolerují.“

Jusov mluvil o tom, že Putin přišel o své příznivce a spojence jak na mezinárodním, tak na domácím poli. A o tom, jak ho v Kremlu a v podstatě i v celé Ruské federaci „už jen tolerují“. „Stala se z něj neuvěřitelně politicky toxická osobnost,“ dodal mluvčí GUR. „Kruh kolem Putina se neustále ztenčuje,“ nastínil Jusov.

„Už i Kreml chápe, že vyhlídky Ruska jsou mizivé, a to kvůli geopolitické katastrofě Putinova režimu,“ poznamenal Jusov s tím, že Kreml už vyhlíží, kým Putina nahradit. „Mluví se o tom, kdo nahradí Putina, ale není to Putin, kdo by hledal své nástupce,“ vyjevil. Doplnil také to, že Putinova toxicita únosnou míru překročila již v roce 2021.

Právě v tom roce si od ruské opozice vysloužil přezdívku „travič“, a to kvůli tendenci nechávat své odpůrce zlikvidovat pomocí jedu - nebo se o to aspoň pokouší, jak to učinil v případě Alexandra Litviněnka, Sergeje Skripala, Viktora Juščenka či Alexandra Navalného. A podle nejnovějších zpráv se zdá, že travič Putin znovu udeřil, Jusov se nechal slyšet, že tajní agenti služby FSB by měli být zapleteni i do údajné otravy čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který převzal „až příliš mnoho“ pravomocí.

Smyčka kolem Putina se stahuje i v zahraničí, během pandemie covidu a následně po invazi na Ukrajinu sice z Ruska vycestovával jen zřídka, a když už, pak jen za těmi pár spojenci, co mu zbývají, nyní si ale musí dávat obrovský pozor, kam vyjet. Zatykač ICC má sice hluboký symbolický význam, ale jde i o reálný zatykač, a na 120 zemí uznává jurisdikci ICC. A hlavní prokurátor ICC, britský právník Karim Khan věří, že Putina dožene k soudu. Stejně tak zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Prokurátor ICC Karim Khan, (únor 2023). Prokurátor ICC Karim Khan, (únor 2023). | Reuters

Prokurátor ICC: Putina doženeme k odpovědnosti

Khan uvedl pro agenturu AFP, že existuje hned několik možností, jak mohou v případě Putina postupovat. Zdůraznil, že ruský prezident může být zatčen, pokud vstoupí na území státu, který uznává jurisdikci ICC. A pokud by Khan Putina „nedostal před soud“? Podle prokurátora je tu i možnost na potvrzení obvinění, souzení, případně odsouzení v nepřítomnosti. Khan zdůraznil, že jeho tým má k dispozici „nepopiratelné důkazy“.

Například na zpracování složky s důkazy o nucených deportací ukrajinských dětí do Ruska a přímé zapojení Lvovové-Bělovové se podílely i ukrajinské aktivistky Daryna Pidhorná a Ksenia Kornijenková, které svoji činnost popsaly v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

14:03
Dnes

Volodymyr Zelenskyj na dálku promluvil k setkání Bukurešťské devítky, kterého se dnes zúčastňuje Petr Pavel a Zuzana Čaputová. 

„Rusko bohužel již více než rok kontroluje jak přehradu, tak celou vodní elektrárnu Kachovka. Je fyzicky nemožné ji nějak vyhodit do povětří zvenčí - ostřelováním. Byla zaminována. Zaminovali ji ruští okupanti a vyhodili ji do povětří. Rusko odpálilo bombu s obrovskými ekologickými škodami. Jde o největší ekologickou katastrofu způsobenou člověkem v Evropě za poslední desetiletí. Je to nejnebezpečnější terorista na světě. A proto bude porážka Ruska - porážka, kterou stejně zajistíme - nejvýznamnějším příspěvkem k bezpečnosti našeho regionu, naší Evropy a celého světa,“ řekl Zelenskyj.

13:52
Dnes

„Odpálení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině je odporný útok. Obrovské množství vody, které se teď valí z přehrady, znamená ohrožení pro obyvatele a jejich domovy a také ekologický problém. Přehrada je velkým zdrojem vody a klíčová je i energeticky. Jakmile bude znám rozsah katastrofy, je Česká republika připravena pomoci i v enviromentální oblasti,“ uvedl ministr pro životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

13:44
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin „dostává zprávy od ministerstva obrany a od dalších úřadů o tom, co se děje kolem Kachovské vodní elektrárny. V tuto chvíli můžeme jednoznačně říci, že jde o záměrnou sabotáž ze strany Ukrajiny,“ řekl dnes Peskov novinářům. „(Obvinění) můžeme důrazně odmítnout. (...) Veškerou odpovědnost za následky musí nést kyjevský režim,“ uvedl k obviněním na adresu Ruska.

Novináři se dnes Peskova ptali i na situaci na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014 a který od února 2022 opět získává velkou část potřebné vody z Dněpru skrze Severokrymský kanál. Kreml podle Peskova „podnikl razantní kroky k zajištění zásobování Krymu vodou ještě před obnovením kanálu“. Ruskojazyčný server BBC připomněl, že návrat vody na poloostrov v důsledku ruské invaze na Ukrajinu loni v říjnu oslavoval Putin, podle kterého museli ruští vojáci „zpřístupnit Krymu vodu“.

Zobrazit celý online

„Celá země, celá Ukrajina je místo činu,“ dodal Khan, on sám rovněž válkou zmítanou zemi navštívil a mnohé sebrané důkazy viděl na vlastní oči, mluvil sám se svědky zvěrstev i s přeživšími. „Všechny ty válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zvěrstva, která tam Rusové páchají, od 24. února loňského roku vídáme v televizi, čteme o nich v novinách, pak přijedete přímo na Ukrajinu a vidíte další věci, které je třeba vyšetřit, o kterých se tak úplně nemluví,“ připustil Khan.

Prokurátor je pevně přesvědčen, že je reálné Putina dohnat k odpovědnosti.

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa