Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Žena, která čelí s Putinem zatykači: Má 5 dětí a 18 „adoptovaných“. Z Ukrajiny unesla Filipa (15)

Aktualizováno -
18. března 2023
08:26
Autor: simao, ČTK - 
17. března 2023
22:02

Zatykač, který z Haagu dopadl na Vladimira Putina, byl vydán nejen na ruského prezidenta - ale i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou. Stíhání zahájil Mezinárodní trestní soud totiž kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. A Lvová-Bělová se netají tím, že sama z Ukrajiny odvezla 15letého Filipa. Strůjkyně únosů ukrajinských dětí má celkem 5 vlastních dětí. A 18 „adoptovaných“...

  • Lvovová-Bělovová se narodila 25. října 1984 v ruském městě Penza ležícím v Povolží. Absolvovala Akademii kultury a umění A. A. Archangelského a vystudovala na dirigentku. Následně působila jako učitelka hry na kytaru v hudební škole v Penze, začala se však také politicky angažovat.
  • V roce 2019 vstoupila do strany Jednotné Rusko a její politická kariéra začala rychle stoupat.
  • Do strany ji údajně přijímal a stranickou legitimaci předával sám někdejší premiér Medveděv.
  • Zmocněnkyní Kremlu pro práva dětí se stala poté, co se její předchůdkyně na tomto postu Anna Kuzněcovová stala ruskou poslankyní.
  • Lvovová-Bělovová je na sankčních seznamech EU, ukrajinskými i britskými úřady byla obviněna z dohledu nad násilnou deportací dětí z Ukrajiny.
  • Od roku 2003 je Lvovová-Bělovová provdána za Pavla Kogelmana, kněze pravoslavné ruské církve a někdejšího programátora.
  • Mají 5 biologických a 18 adoptovaných dětí - včetně 15letého chlapce z ukrajinského Mariupolu, kterého „adoptovala“ v únoru 2023.

V zatykači z Haagu jde nyní patrně primárně o únosy ukrajinských dětí. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borella je zatykač jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za „zločiny a krutosti“ páchané na Ukrajině. 

Francouzské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že „věří, že existuje dostatek důkazů potvrzujících spojitost mezi Putinem, Lvovovou-Bělovovou a deportací ukrajinských dětí“.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan, který podle Reuters od února 2022 čtyřikrát navštívil Ukrajinu, řekl, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ řekl Khan.

Samotná Lvovová-Bělovová se podle agentury RIA pozastavila nad tím, jak mezinárodní společenství ocenilo její snahu pomoci dětem odváženým z Ukrajiny z oblasti bojů, a zdůraznila, že v této své práci hodlá pokračovat.

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí minulý měsíc oznámila, že „adoptovala“ dítě z ukrajinského Mariupolu, který ruské jednotky ovládly loni v květnu.

Zpravodajský kanál Nexta TV na twitteru upozornil na video, ve kterém se Lvovová-Bělovová „chlubí Putinovi, že ukradla a nelegálně adoptovala dítě z okupovaného Mariupolu“. „Jde o 15letého Filipa. Loni v květnu byl teenager ukraden z Mariupolu a přivezen do Ruska spolu s 30 dalšími dětmi,“ dodal kanál Nexta TV. Filipa měla „adoptovat“ v únoru 2023.

11:11
Dnes

Podpory pro ukrajinské uprchlíky před ruskou vojenskou invazí čekají změny. Od července se zpřísní podmínky pro nárok na humanitární dávku, která má být adresnější. Nová pravidla získá vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a bezplatné nouzové ubytování.

Úpravy zavede vládní novela zákonů zvaných lex Ukrajina, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Změny mají podle kabinetu zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti.

10:50
Dnes

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dnes na telegramu uvedl, že ruské okupační síly se přes značné ztráty nevzdávají pokusů o dobytí Bachmutu, a zároveň vyjádřil přesvědčení, že ukrajinští obránci nepřítele - konkrétně žoldnéře ruské Wagnerovy skupiny - vyčerpají. „Využijeme této příležitosti, jako jsme to svého času udělali u Kyjeva, Charkova, Balaklije a Kupjansku,“ poznamenal Syrskyj s odkazem na předešlá ukrajinská vítězství.

„Ruští útočníci pokračují v teroru proti civilnímu obyvatelstvu, ostřelují obce a objekty kritické infrastruktury,“ uvádí dále ukrajinský generální štáb. Rusko podle něj ve středu provedlo proti Ukrajině mimo jiné pět desítek vzdušných úderů, některé podle něj cílily na civilní infrastrukturu v Žytomyrské a Kyjevské oblasti, kde Rusové použili drony Šáhed-136 íránské výroby.

10:21
Dnes

Z kosmodromu Pleseck na severu Ruska dnes odstartovala raketa Sojuz-2.1a s vojenskou družicí. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, aniž by upřesnilo, jaký je účel satelitu.

Satelit na oběžnou dráhu Země z kosmodromu ležícího zhruba 800 kilometrů severně od Moskvy zamířil v 7:40 SEČ.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa