Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Žena, která čelí s Putinem zatykači: Má 5 dětí a 18 „adoptovaných“. Z Ukrajiny unesla Filipa (15)

Aktualizováno -
18. března 2023
08:26
Autor: simao, ČTK - 
17. března 2023
22:02

Zatykač, který z Haagu dopadl na Vladimira Putina, byl vydán nejen na ruského prezidenta - ale i na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou. Stíhání zahájil Mezinárodní trestní soud totiž kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. A Lvová-Bělová se netají tím, že sama z Ukrajiny odvezla 15letého Filipa. Strůjkyně únosů ukrajinských dětí má celkem 5 vlastních dětí. A 18 „adoptovaných“...

  • Lvovová-Bělovová se narodila 25. října 1984 v ruském městě Penza ležícím v Povolží. Absolvovala Akademii kultury a umění A. A. Archangelského a vystudovala na dirigentku. Následně působila jako učitelka hry na kytaru v hudební škole v Penze, začala se však také politicky angažovat.
  • V roce 2019 vstoupila do strany Jednotné Rusko a její politická kariéra začala rychle stoupat.
  • Do strany ji údajně přijímal a stranickou legitimaci předával sám někdejší premiér Medveděv.
  • Zmocněnkyní Kremlu pro práva dětí se stala poté, co se její předchůdkyně na tomto postu Anna Kuzněcovová stala ruskou poslankyní.
  • Lvovová-Bělovová je na sankčních seznamech EU, ukrajinskými i britskými úřady byla obviněna z dohledu nad násilnou deportací dětí z Ukrajiny.
  • Od roku 2003 je Lvovová-Bělovová provdána za Pavla Kogelmana, kněze pravoslavné ruské církve a někdejšího programátora.
  • Mají 5 biologických a 18 adoptovaných dětí - včetně 15letého chlapce z ukrajinského Mariupolu, kterého „adoptovala“ v únoru 2023.

V zatykači z Haagu jde nyní patrně primárně o únosy ukrajinských dětí. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borella je zatykač jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za „zločiny a krutosti“ páchané na Ukrajině. 

Francouzské ministerstvo zahraničí podle Reuters uvedlo, že „věří, že existuje dostatek důkazů potvrzujících spojitost mezi Putinem, Lvovovou-Bělovovou a deportací ukrajinských dětí“.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan, který podle Reuters od února 2022 čtyřikrát navštívil Ukrajinu, řekl, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ řekl Khan.

Samotná Lvovová-Bělovová se podle agentury RIA pozastavila nad tím, jak mezinárodní společenství ocenilo její snahu pomoci dětem odváženým z Ukrajiny z oblasti bojů, a zdůraznila, že v této své práci hodlá pokračovat.

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí minulý měsíc oznámila, že „adoptovala“ dítě z ukrajinského Mariupolu, který ruské jednotky ovládly loni v květnu.

Zpravodajský kanál Nexta TV na twitteru upozornil na video, ve kterém se Lvovová-Bělovová „chlubí Putinovi, že ukradla a nelegálně adoptovala dítě z okupovaného Mariupolu“. „Jde o 15letého Filipa. Loni v květnu byl teenager ukraden z Mariupolu a přivezen do Ruska spolu s 30 dalšími dětmi,“ dodal kanál Nexta TV. Filipa měla „adoptovat“ v únoru 2023.

17:37
Dnes

Na 70 procent Ukrajinců si myslí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl zůstat prezidentem až do skončení válečného stavu. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil Kyjevský mezinárodní ústav sociologie (KMIS). Podle něj zároveň klesl počet těch, kteří podporují Zelenského politiku.

16:15
Dnes

Lodě ruského námořnictva opouštěly v pondělí kubánskou metropoli Havanu podle plánu, uvedla státní tisková agentura Ria.

Fregata ruského námořnictva a ponorka s jaderným pohonem dorazily do havanského přístavu minulý týden, což je mezipřistání, které podle USA a Kuby nepředstavuje žádnou hrozbu, ale které bylo široce vnímáno jako ruská demonstrace síly.

„Jde o to, aby Rusko ukázalo, že je stále schopno určité úrovně globální projekce moci," řekl americký úředník skupině novinářů.

15:20
Dnes

Nejméně devět lidí utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku, který dnes odpoledne zasáhl ukrajinskou Poltavskou oblast. Podle listu Ukrajinska pravda o tom informoval šéf regionu Filip Pronin. Ten rovněž uvedl, že útok poškodil elektrické vedení a bez proudu je přes 50.000 domácností.

„Podle předběžných informací nepřítel zasáhl civilní infrastrukturu v Poltavském okrese," napsal Pronin na Telegramu s tím, že pod troskami mohou být stále lidé. Později upřesnil, že útok se předběžně obešel bez obětí na životech, poškozeno bylo několik budov.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa