Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Putinův další cíl? Posílá k nám sabotéry, chystají násilné akce i únosy, varují v Moldavsku

Autor: vja, swp - 
27. února 2023
05:00

Napětí v Moldavsku roste. Mnoho lidí podezírá Rusko ze snahy o vyvolání státního převratu a rozpoutání otevřeného konfliktu s Kremlem. Před možnými sabotážemi ze strany Ruska varovala již i moldavská prezidentka Maia Sanduová. Hrozí snad, že by mohlo dojít na scénař podobný zabrání Krymu? O situaci v nestabilním regionu informoval zpravodajský server CNN.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová obvinila Rusko, že využívá sabotéry převlečené za civilisty k rozdmýchání nepokojů v období politické nestability. Začátkem února dokonce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že ukrajinská rozvědka zachytila ruský plán na prohloubení destabilizace v Moldavsku.

Před hrozbou ruského vlivu varoval i polský premiér Mateusz Morawiecki. „V Moldavsku vidím spoustu otisků prstů ruských sil, ruských služeb. Je to velmi slabá země a my všichni jim musíme pomoci,“ sdělil televizní stanici CBS. 

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím obvinil Kyjev z plánování útoku na Podněstří, kde má Moskva vojenskou oporu. Zvýšil tak obavy, že vytváří záminku pro anexi Moldavska ve stylu Krymu.

Malá nestabilní země

Nedávná rezignace předsedkyně vlády Natalie Gavrilitsaové následovala po období krize, kterému vévodil prudký růst cen plynu a vysoká inflace. Nový moldavský premiér Dorin Recean pokračuje v proevropském směřování vlády, v hlavním městě Kišiněvě se mezitím ale konaly proruské protesty podporované okrajovou promoskevskou politickou stranou.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v souvislosti s napětím přímo obvinila Rusko, že se snaží nepřehledné situace využít. Sanduová uvedla, že ruská vláda loni na podzim naplánovala „sérii akcí, do kterých budou zapojeni sabotéři, kteří prošli vojenským výcvikem určeném k provádění násilných akcí, útoků na vládní budovy a braní rukojmí“.

Sanduová rovněž tvrdila, že se osoby vydávající se za „takzvanou opozici“ pokusí vynutit si změnu mocenských pozic v Kišiněvě prostřednictvím „násilných akcí“. CNN nebyla schopna tato tvrzení nezávisle ověřit.

S válkou tlak zintenzivnil

Je jasné, že ve spojení s těmito hrozbami ze strany Ruska je chuť eskalovat válku vůči nám velmi vysoká,“ řekl CNN Iulian Groza, bývalý náměstek moldavského ministra zahraničí a nyní ředitel Institutu pro evropskou politiku a reformy se sídlem v Kišiněvě.

„Moldavsko je po Ukrajině nejvíce (válkou) postiženou zemí,“ dodal. „Jsme stále malá země, která má ještě málo rozvinutou ekonomiku, a to vytváří velký tlak. Bylo tomu tak i dříve. Viděli jsme neustálé aktivity Ruska, které se snažilo prozkoumat a využít informační prostor v Moldavsku pomocí propagandy. S válkou se všechny tyto nástroje, které Rusko používalo dříve, znásobily a zintenzivnily,“ míní Goza. „To, co vidíme, je reaktivace skrytých ruských kontaktů v Moldavsku,“ dodal.

23:28
1. 6. 2023

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online přenos k Ukrajině končí, přihlásíme se zase brzy ráno. Teď přejeme dobrou noc.

23:07
1. 6. 2023

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt, před jeho vchodem tak zemřeli tři lidé. Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. „Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě.“

22:33
1. 6. 2023

Spojené státy ode dneška nebudou informovat Rusko o stavu jaderného arzenálu, přestanou umožňovat ruské inspekce na americké půdě či poskytovat Moskvě data o letu balistických raket. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo zahraničí. Jde o další reakci na únorové rozhodnutí Ruska pozastavit účast na dohodě Nový START, která omezovala počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.

Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze... raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.

Zobrazit celý online
Video  Fiala o roce války: Ukrajina musí zvítězit  - Twitter Petr Fiala
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa