Válka přinesla pád ukrajinských oligarchů: Přišli o miliardy! Posilní to ukrajinskou demokracii?

Autor: Darina Jíchová, swp - 
26. února 2023
05:00

Celá desetiletí nejbohatší ukrajinská elita hromadila majetek, držela v rukou nejen ekonomickou, ale rovněž politickou moc. Nicméně od počátku ruské invaze do jejich země ukrajinští oligarchové přišli o miliardy korun. Je tedy vláda ukrajinských boháčů u konce?

Nejbohatším Ukrajincem je Rinat Achmetov (56), který je ztělesněním oligarchy. Syn horníka, který se stal miliardářem a po celé Ukrajině je znám jako „Král Donbasu“, analyzuje stanice BBC. Vlastní mimo jiné také těžiště bohatá na ocel a uhlí na východu země včetně oceláren Azovstal v Mariupolu, ze kterých po ruském ostřelování zbyly jen trosky. Právě Azovstal se stal místem, kde se odehrávaly poslední těžké boje o město.

Největší nebezpečí pro Ukrajinu

Achmetov vlastní rovněž fotbalový klub FK Šachtar Doněck, jeden z vůbec nejlepších týmů v zemi, a donedávna mu patřil i jeden z největších televizních kanálů. Když se odhlédne od jejich bohatství, oligarchové vždy měli i velkou politickou moc. V roce 2017 think-thank Chatham House uvedl, že právě oligarchové „představují největší nebezpečí pro Ukrajinu“.

Boháči přes širokou síť spojenců a loajálních poslanců opakovaně ovlivňovali schvalování různých zákonů, které jejich obchodním impériím přinášely výhody. Prezident Volodymyr Zelenskyj je označil za „skupinu lidí, kteří si myslí, že jsou důležitější než zákonodárci, státní úředníci nebo soudci“. Nicméně také oligarchové pociťují dopad ruské agrese, od roku 2014 – anexe Krymu a okupace oblastí východní Ukrajiny, jejich byznys trpí. Ani jejich podnikům či jejich vlastním nemovitostem se nevyhýbají ruské rakety.

Běžní Ukrajinci se domnívají, že Achmetov jako nejbohatší muž měl udělat víc, měl ve svém domovské oblasti skoncovat se separatismem podporovaným Ruskem. Jak na Donbasu sílil ruský vliv, Achmetov nechal ve svých továrnách spustit varovnou sirénu na protest. Zároveň přišel s prohlášením, kde se velmi kriticky vyjádřil k separačním snahám.

Oslabení moci oligarchů

Co se týče financování a podpory obránců, byla z Achmetovovy strany nedostatečná, shodují se Ukrajinci i experti. Zvláště v porovnání s dalším ukrajinským magnátem a miliardářem Ihorem Kolomojským. V březnu 2014 se stal gubernátorem Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Jak konflikt eskaloval, Kolomojskyj poskytl milionovou podporu dobrovolnickým jednotkám. Nabízel finanční odměny za zadržené ruské bojovníky a zásoboval armádu palivem.

Jenže v roce 2019 se Kolomojskyj dostal do ostrého sporu se Zelenského předchůdcem Petrem Porošenkem. Parlament v tu dobu zrovna schválil zákon, kvůli kterému Kolomojskyj ztratil kontrolu nad ropnou společností. A jaká byla jeho odpověď? Podle dostupných informací měl dorazit na centrálu společnosti v doprovodu mužů se samopaly. Někdejší exgubernátor Dněpropetrovské oblasti navíc přišel o ukrajinské občanství, to mu odebral Zelenskyj, Kolomojskyj je totiž spojován s vytunelováním ukrajinské banky Privat Bank.

Válka na východě Ukrajině pokračovala dál a oligarchové ztráceli další a další továrny, doly a úrodnou půdu, konec ukrajinských boháčů byl na spadnutí. Další velká rána přišla v roce 2021, kdy Ukrajina schválila tzv. „deoligarchační zákon“. Zelenského zákon definoval oligarchu, jako někoho, kdo splňuje alespoň 3 z následujících 4 kritérií:

  • někdo, kdo se účastní politického života;
  • někdo, kdo má vliv na média nebo politiku;
  • někdo, kdo vlastní monopol;
  • někdo, kdo za rok vydělá miliony dolarů.

21:56
8. 7. 2025

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

18:53
8. 7. 2025
!

Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že není spokojený s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, protože zabíjí mnoho lidí a Spojeným státům navíc „servíruje spoustu keců“, i když se neustále tváří velmi mile. Trump to řekl novinářům na zasedání svého kabinetu.

„S Putinem nejsem spokojený, to vám můžu říct hned, protože zabíjí spoustu lidí, z nichž mnozí jsou jeho vojáci,“ poznamenal Trump, podle něhož Rusko a Ukrajina každý týden dohromady přicházejí o 7000 vojáků.

18:23
8. 7. 2025

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, řekl dnes podle agentury Reuters v projevu v britském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistili příměří. Macron je i s manželkou Brigitte na třídenní státní návštěvě Británie. Na hradě Windsor je přivítal král Karel III. s královnou Camillou.

„Budeme bojovat do poslední minuty, abychom dosáhli příměří, abychom zahájili jednání o vybudování pevného a udržitelného míru, protože na Ukrajině jde o naši bezpečnost a o naše společné zásady,“ prohlásil francouzský prezident.

Zobrazit celý online

Kdo se „kvalifikoval“, musel projít speciální prověrkou a dostal zakázáno financovat politické strany. Aby se Achmetov nedostal na Zelenského seznam, ihned prodal svoje podíly v médiích. Pak přišel únor 2022, kdy Rusko rozpoutalo otevřenou válku na Ukrajině. To byla pro ukrajinské oligarchy další špatná zpráva, jen to umocnilo jejich finanční ztráty. Otázkou je, posílí pád oligarchů ukrajinskou demokracii?

Oligarchové a demokracie

„Určitě,“ domnívá se šéfredaktorka populárních internetových novin Ukrajinska Pravda Sevhil Musajevová. „Tahle válka je počátek konce oligarchů na Ukrajině. Deoligarchační zákon byl jedním z prvních spouštěčů jejich pádu,“ domnívá se Serhij Leščenko, který patřil k nejprominentnějším ukrajinským investigativním novinářům a nyní působí jako poradce v kanceláři prezidenta Zelenského.

„S tím, jak válka eskalovala, ještě více to ztěžovalo život oligarchům,“ dodal pro reportéry BBC. „Jejich pozornost se musela přesunout k jejich vlastnímu přežití a na domácí politiku neměli čas,“ vysvětlil Leščenko. Nyní záleží na ukrajinské společnosti a protikorupčních institucích, aby zabránily zrození nových oligarchů,“ hodnotí Musajevová. Zdůraznila však, že přežití ukrajinské demokracie závisí hlavně na výsledku války s Ruskem.

Video se připravuje ...
Další videa