Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Shořte v pekle, vzkázal Putinův moderátor Londýnu. Do Británie se pustil kvůli raketám pro Kyjev

Autor: tsv, swp - 
20. února 2023
05:00

Tvář proruských propagandistů a moderátor státní televize Rossija 1 Vladimir Solovjov reagoval v přímém přenosu na britskou nabídku Ukrajině, která by mohla dramaticky poškodit ruskou armádu a okupované zemi tak získat znatelnou výhodu. Britský premiér Rishi Sunak nabídl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému rakety dlouhého doletu, načež Solovjov během vysílání pohrozil, že Londýn shoří v plamenech, a apeloval, že Rusové se jen tak nevzdají.

„Britský tisk hlásá: ‚Přineseme jim peklo!‘ A tím ‚jim‘ myslí nám,“ pronesl Solovjov v ruské televizi. Jako zdroje svých informací uvedl nejmenované „analytiky“, kteří s ním mají dlouhodobě spolupracovat. Balistické střely se Zelenskyj snaží získat již měsíce, ukrajinská armáda by díky nim mohla zaútočit na okupantské základny na Krymském poloostrově a zmařit tak ruské snahy o další masivní útok na již zdemolovanou zemi.

„Oni všichni to berou za naprosto normální. ‚Rusové mohou a musí být zavražděni!‘ Tohle pořád říkají,“ pokračoval Solovjov s odkazem na Západ. „Jenže toto je právě ten problém s Rusy. Takhle snadno se nevzdají. Londýn se promění v prach. V prach! Nebo bych to měl říct anglicky? Burn in hell! [Shořte v pekle!] Je to lepší, jo? Dobře.“ Solovjov měl během vysílání manický výraz a na kameru pravidelně zvyšoval hlas.

Další rána pro Rusko

Sunak se Zelenským diskutovali o možnosti dodání střel s dlouhým doletem včetně protilodních raket teprve v minulých týdnech. Pokud by Ukrajina takové zbraně získala, znamenalo by to taktický převrat pro její armádní složky. Vojáci by mohli zasáhnout Rusy daleko za přední linií, což by pomohlo zpomalit další vlnu okupantské ofenzivy, píše server DailyMail.

Zelenskyj ve čtvrtek opětovně vyzval západní země k poskytnutí dalších zbraní a armádního vybavení, načež apeloval, že Rusku nenechá ani část ukrajinského území. „Ruské útoky už teď přichází z několika stran,“ řekl prezident v rozhovoru s britskou stanicí BBC. „Samozřejmě, že zbraně urychlí mír. Zbraně jsou ten jediný jazyk, kterému Rusko rozumí.“

11:00
Dnes

Manželce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova lékaři diagnostikovali otravu těžkými kovy, tvrdí s odvoláním na své zdroje v rozvědce ukrajinský zpravodajský portál Babel. Podle jeho informací ukrajinské úřady v souvislosti s otravou zahájily vyšetřování pokusu o vraždu. 

O otravě Marianny Budanovové těžkými kovy napsal s odvoláním na své zdroje v tajné službě také server Ukrajinska pravda. Budanovová je nyní hospitalizována, uvádí média. „Už je jí lépe, má za sebou první etapu léčby,“ sdělily portálu Ukrajinska pravda jeho zdroje. Budanovovou se podle nich někdo nejspíš pokusil otrávit jídlem.

Portál Babel napsal, že kovy, jejichž přítomnost se potvrdila v organismu Budanovové, se běžně nevyskytují v civilním ani armádním prostředí. „Jejich přítomnost může ukazovat na záměrný pokus otrávit konkrétního člověka,“ uvedl server.

10:45
Dnes

Policejní i justiční orgány z několika zemí odhalily zločineckou síť zodpovědnou za útoky s využitím takzvaného vyděračského softwaru po celém světě. Operace, kterou podpořila evropská policejní agentura Europol a úřad evropské justiční spolupráce Eurojust, vedla k zadržení vůdce skupiny a dalších čtyř podezřelých na Ukrajině. Eurojust o tom dnes informoval ve svém prohlášení.

Ransomwarové útoky podle všeho postihly více než 1800 obětí v 71 zemích. Pachatelé se zaměřili na velké společnosti, zastavili jejich podnikání a způsobili jim ztráty ve výši nejméně několik stovek milionů eur. Celkem bylo při vyšetřování prohledáno asi 30 míst a zabaveny stovky kusů nejrůznější techniky.

Ransomware je škodlivý software, který zablokuje napadené systémy. Útoky, při nichž hackeři zašifrují napadené počítače a požadují platbu za jejich odblokování, jsou stále častější. Na odhalení zločinecké sítě spolupracovalo více než 20 vyšetřovatelů z Norska, Francie, Německa i Spojených států, kteří pomáhali ukrajinským úřadům. Nejnovější operace navázala na předchozí vlnu zatýkání, kterou úřady provedly v rámci stejného vyšetřování již v roce 2021, napsala v prohlášení agentura Eurojust.

10:33
Dnes

Moskevský soud prodloužil vazbu amerického novináře Evana Gershkoviche do konce ledna příštího roku. Informovaly o tom dnes světové i ruské agentury. Korespondenta listu The Wall Street Journal (WSJ) letos v březnu zatkla na Urale ruská tajná služba FSB a obvinila ho ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let vězení.

Žurnalista i jeho zaměstnavatel vinu odmítají. Ambasáda USA dnes zopakovala americkou žádost o jeho okamžité propuštění. Doba zadržení Gershkoviche se prodlužuje o dva měsíce, tedy do 30. ledna, sdělil soud ruské státní tiskové agentuře TASS.

Americká vláda prohlásila, že Gershkovich je zadržován neoprávněně, a žádá od Ruska jeho okamžité propuštění. The Wall Street Journal zdůrazňuje, že Gershkovich pouze dělal v Rusku svou práci a obvinění ze špionáže označuje jako smyšlená. „Jeho pokračující věznění je nestoudným a nehorázným útokem na svobodu médií, která je kriticky důležitá pro svobodnou společnost,“ uvedl nyní podle agentury Reuters deník, který také žádá o novinářovo propuštění.

Zobrazit celý online

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud