Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Putin znovu straší jadernými zbraněmi. Zmínil i Satana, který v testu selhal

Aktualizováno -
23. února 2023
21:38
Autor: ČTK, swp - 
23. února 2023
11:35

Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl dnes prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová naopak ruské státní agentuře TASS řekla, že Spojené státy jsou připraveny vrátit se k rozhovorům s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní „třeba už zítra“.

Podle Putina rovněž ruští vojáci obdrží „nové úderné systémy, sledovací a komunikační nástroje, drony a dělostřelecké systémy“, citoval z projevu zpravodajský portál Meduza.

Rok od invaze na Ukrajinu Putin naznačil, že je připraven rozbít celou architekturu kontroly jaderných zbraní, včetně moratoria na jaderné testy. To vše do té doby, než Západ ukončí podporu Ukrajiny, napsala agentura Reuters. V souvislosti s tím v úterý oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování. Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie nicméně několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.

Spojené státy jsou připraveny třeba už zítra zahájit rozhovory ohledně plnění dohody Nový START, řekla v rozhovoru poskytnutém TASS náměstkyně Nulandová. „Jsme připraveni začít to dělat zítra, jestli je k tomu připravena Ruská federace. Jsme také připraveni povolit inspekce,“ odpověděla na otázku, zda je Washington připraven na jednání bez vzájemného obviňování a předběžných podmínek. Pozastavení dohody ze strany ruského prezidenta označila za „nezodpovědné“. „USA a Rusko nesou velkou odpovědnost vůči celému světu za udržení bezpečnosti jaderných arzenálů. Svůj úkol musíme splnit,“ dodala. „USA jsou připraveny vrátit se k rozhovorům, abychom zajistili plnění Nového STARTu od samého začátku,“ zdůraznila podle TASS.

V dnešním projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, známého v sovětských časech jako Den Rudé armády, Putin zmínil vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem a tvrdil, že Rusko potřebuje modernizované ozbrojené síly, aby mohlo zajistit svou svrchovanost.

„Stejně jako doposud budeme věnovat zvýšenou pozornost posílení jaderné triády,“ prohlásil ruský prezident s odkazem na jaderné rakety na souši, na moři a ve vzduchu. Dodal, že ještě letos budou například rozmístěny nové mezikontinentální balistické střely Sarmat, na Západě přezdívané Satan II.

Raketu Sarmat Rusko poprvé odhalilo v roce 2016. Podle ruských médií má dolet přes 11.000 kilometrů a může nést jadernou hlavici o hmotnosti 100 tun. Nahradit má raketu R-36M Vojevoda.

14:39
Dnes

Několik dronů se v noci na dnešek pokusilo zaútočit na Ilskou rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska. Všechny byly zneškodněny a jednomu z největších podniků na zpracování ropy v regionu nezpůsobily žádné škody, uvedla ruská média s odvoláním na oblastní úřady. Útok se podle agentury Interfax odehrál asi hodinu po středoevropské půlnoci.

Zprávy o útoku se nejprve objevily na sociálních sítích. Tvrdily, že část trosek dronů dopadla do areálu podniku, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Táž rafinerie byla 4. května postižena požárem. Státní agentura TASS tehdy s odvoláním na nejmenovaný zdroj psala, že požár způsobil zásah dronu. Úřady tuto verzi nekomentovaly. Následující den stejná agentura psala o dalším útoku dronu, který podle listu Kommersant poškodil jedno zařízení závodu.

14:13
Dnes

„Starý pitomec senátor Lindsey Graham prohlásil, že USA nikdy neinvestovaly peníze lépe než do zabíjení Rusů. Mýlí se, když to říká. V jeho milované Americe se nejen běžně vraždí obyčejní lidé, ale špinavé peníze se utrácejí i za vraždy senátorů,“ reagoval na slova americého politika v Kyjevě ruský exprezident, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv.

„Ať si vzpomene na smutný osud Roberta Kennedyho, Hueyho Longa, Clementy Carlose Pinckneyho, Johna Miltona Elliotta, Wayna Owense a dalších amerických politiků,“ vyjmenoval na Telegramu státní i federální politiky zavražděné v průběhu staletí.

Graham na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil: „Nejlépe utracené peníze.“ Na videích, jež se šíří po sociálních sítích, je to střižené hned po jeho větě „...a teď umírají Rusové.“ Nelze poznat, zda to skutečně řekl v této návaznosti.

 

13:28
Dnes

Jevgenij Prigožin, majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, tvrdí, že jej ruská státní média na příkaz vysokých představitelů z Kremlu záměrně ignorují a neinformují o něm. „Jsem naprosto přesvědčený, že to zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

Jevgenij Prigožin se rozhovořil o militarizaci Ukrajiny (23. 5. 2023).
Zobrazit celý online

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa