Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Putin znovu straší jadernými zbraněmi. Zmínil i Satana, který v testu selhal

Aktualizováno -
23. února 2023
21:38
Autor: ČTK, swp - 
23. února 2023
11:35

Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl dnes prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová naopak ruské státní agentuře TASS řekla, že Spojené státy jsou připraveny vrátit se k rozhovorům s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní „třeba už zítra“.

Podle Putina rovněž ruští vojáci obdrží „nové úderné systémy, sledovací a komunikační nástroje, drony a dělostřelecké systémy“, citoval z projevu zpravodajský portál Meduza.

Rok od invaze na Ukrajinu Putin naznačil, že je připraven rozbít celou architekturu kontroly jaderných zbraní, včetně moratoria na jaderné testy. To vše do té doby, než Západ ukončí podporu Ukrajiny, napsala agentura Reuters. V souvislosti s tím v úterý oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování. Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie nicméně několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.

Spojené státy jsou připraveny třeba už zítra zahájit rozhovory ohledně plnění dohody Nový START, řekla v rozhovoru poskytnutém TASS náměstkyně Nulandová. „Jsme připraveni začít to dělat zítra, jestli je k tomu připravena Ruská federace. Jsme také připraveni povolit inspekce,“ odpověděla na otázku, zda je Washington připraven na jednání bez vzájemného obviňování a předběžných podmínek. Pozastavení dohody ze strany ruského prezidenta označila za „nezodpovědné“. „USA a Rusko nesou velkou odpovědnost vůči celému světu za udržení bezpečnosti jaderných arzenálů. Svůj úkol musíme splnit,“ dodala. „USA jsou připraveny vrátit se k rozhovorům, abychom zajistili plnění Nového STARTu od samého začátku,“ zdůraznila podle TASS.

V dnešním projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, známého v sovětských časech jako Den Rudé armády, Putin zmínil vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem a tvrdil, že Rusko potřebuje modernizované ozbrojené síly, aby mohlo zajistit svou svrchovanost.

„Stejně jako doposud budeme věnovat zvýšenou pozornost posílení jaderné triády,“ prohlásil ruský prezident s odkazem na jaderné rakety na souši, na moři a ve vzduchu. Dodal, že ještě letos budou například rozmístěny nové mezikontinentální balistické střely Sarmat, na Západě přezdívané Satan II.

Raketu Sarmat Rusko poprvé odhalilo v roce 2016. Podle ruských médií má dolet přes 11.000 kilometrů a může nést jadernou hlavici o hmotnosti 100 tun. Nahradit má raketu R-36M Vojevoda.

19:50
Dnes

V továrně německé zbrojovky Rheinmetall ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska sjelo z výrobní linky první bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41, oznámil dnes maďarský ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky podle agentury MTI. Maďarsko se pro lynxy rozhodlo v roce 2020.

Ministr dnes uvedl, že válka na Ukrajině ukázala, že zbrojní výroba vyžaduje dlouhodobý rozvoj a plánování. Maďarský zbrojní průmysl potřebuje přebudovat, a tak je záhodno rozvíjet „plodná partnerství“ k získání toho, co zemi dosud chybí. Za příklad takové spolupráce označil obrněná vozidla Gidrán turecké konstrukce, vyráběná rovněž v maďarské továrně Rheinmetall.

18:50
Dnes

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba jedná s čínským ministrem zahraničí Wang Yi v jihočínském městě Guangzhou. Kuleba uvedl, že hledají „společnou řeč“ o ukončení války s Ruskem. Jde o první návštěvu ukrajinského ministra zahraničí od začátku války v roce 2022.

18:06
Dnes

Medveděv opět hrozí: Rusko bude usilovat o okupaci dalších území, i když Zelenskyj podepíše mír

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv napsal na sociální síti Telegram, že Rusko bude usilovat o okupaci „zbývajících ukrajinských území“ i v případě, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude souhlasit s mírem, píše server Newsweek. Exprezidentovy výroky kritizoval americký think tank Institut pro studium války (ISW), který upozornil na ruskou informační kampaň, která má nejspíše za cíl vyměnit současnou ukrajinskou vládu.

Zobrazit celý online

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa