Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Západ varuje Ukrajinu: Putin chystá masivní útok! Na hranicích Rusko hromadí tisíce tanků a letadel

Autor: pma, ČTK, swp - 
15. února 2023
12:03

Západní představitelé tajných služeb se obávají, že Rusko, které téměř před rokem napadlo Ukrajinu, se připravuje na nový, masivní útok na východě země. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské země ke zvýšení dodávek a výroby munice a zbraní, aby se zásoby aliančních zemí výrazně neztenčily.

Ukrajinští představitelé se domnívají, že Moskva chystá nový útok na východní regiony Donbasu, na město Charkov na severovýchodě Ukrajiny, ale i na Záporoží na jihovýchodě země, kde se nachází i největší jaderná elektrárna Evropy. Prudkou ofenzivu chce ruský prezident Vladimir Putin provést pomocí tisíců letadel, bojových vrtulníků, tanků a obrněných vozidel, které ruské síly shromažďují na hranicích.

Aby ruská hlava státu demonstrovala svou moc, vyslalo Rusko dva jaderné bombardéry přes Beringovo moře, tedy nedaleko americké půdy na Aljašce. Podle deníku Daily Mail byly podobné kroky běžné během studené války, ne však v novodobé historii.

Zvýšení výroby munice je na místě

„Nevidíme žádné známky toho, že by se prezident Putin připravoval na mír. Co vidíme, je opak, připravuje se na další válku, na nové ofenzivy a nové útoky,“ vyjádřil se k situaci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Norský politik vzkázal členským zemím, aby zvýšily své dodávky zbraní a munice do válkou sužované země. Podle Stoltenberga je zároveň nutné také zvýšit i samotnou výrobu munice, aby ji mohla dostávat Ukrajina a zásoby aliančních zemí se výrazně neztenčovaly.

Je to opotřebovací válka

Podle Kyjeva vypálí ukrajinská armáda na 5000 kusů dělostřelecké munice denně, u Ruska je to až čtyřnásobek. Ukrajinská denní spotřeba odpovídá podle expertů počtu, který v mírových časech nakoupí armáda menší evropské země za celý rok.

„Stala se z toho drtivá opotřebovací válka. Je to také bitva o logistiku. Spojenci teď musí vynaložit velké úsilí, aby byli skutečně schopni na Ukrajinu dostat munici, palivo a náhradní díly, které jsou potřeba,“ doplnil Stoltenberg.

9:00
Dnes

Ruská pravoslavná církev ve čtvrtek předala Maďarsku skupinu ukrajinských válečných zajatců, kteří pocházejí ze Zakarpatí. Informoval o tom portál RBK-Ukrajina s odvoláním na tiskovou zprávu ruské pravoslavné církve. O vydání těchto zajatců požádala Rusko maďarská strana.

„S požehnáním Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, za zprostředkování ruské pravoslavné církve v rámci mezicírkevní spolupráce, byla 8. června na žádost maďarské strany převezena do Maďarska skupina válečných zajatců původem ze Zakarpatí, kteří se účastnili bojů,“ píše se na internetových stránkách ruské pravoslavné církve. V ukrajinské Zakarpatské oblasti žije maďarská menšina, tvoří asi osminu tamních obyvatel.

8:46
Dnes

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila přes noc 9. června čtyři ze šesti řízených střel a deset ze 16 dronů, které Rusko použilo k útokům na vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu, uvedlo letectvo ukrajinských ozbrojených sil.

8:14
Dnes

Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, dnes ráno na telegramu informoval, že v noci v tomto regionu pracovala protiletecká obrana. V městečku Razumnoje na jihovýchod od Belgorodu byl poničen panelový dům a několik dalších staveb. Gladkov také uvedl, že „se střílelo“ v Šebekinu ležícím jen několik kilometrů od hranice s Ukrajinou a že kvůli pokračujícímu ostřelování není zatím možné zjistit přesné škody, které tam nově vznikly. Ruské úřady za noc na dnešek evidují tři zraněné, dva z nich skončili v nemocnici.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa