Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Západ varuje Ukrajinu: Putin chystá masivní útok! Na hranicích Rusko hromadí tisíce tanků a letadel

Autor: pma, ČTK, swp - 
15. února 2023
12:03

Západní představitelé tajných služeb se obávají, že Rusko, které téměř před rokem napadlo Ukrajinu, se připravuje na nový, masivní útok na východě země. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské země ke zvýšení dodávek a výroby munice a zbraní, aby se zásoby aliančních zemí výrazně neztenčily.

Ukrajinští představitelé se domnívají, že Moskva chystá nový útok na východní regiony Donbasu, na město Charkov na severovýchodě Ukrajiny, ale i na Záporoží na jihovýchodě země, kde se nachází i největší jaderná elektrárna Evropy. Prudkou ofenzivu chce ruský prezident Vladimir Putin provést pomocí tisíců letadel, bojových vrtulníků, tanků a obrněných vozidel, které ruské síly shromažďují na hranicích.

Aby ruská hlava státu demonstrovala svou moc, vyslalo Rusko dva jaderné bombardéry přes Beringovo moře, tedy nedaleko americké půdy na Aljašce. Podle deníku Daily Mail byly podobné kroky běžné během studené války, ne však v novodobé historii.

Zvýšení výroby munice je na místě

„Nevidíme žádné známky toho, že by se prezident Putin připravoval na mír. Co vidíme, je opak, připravuje se na další válku, na nové ofenzivy a nové útoky,“ vyjádřil se k situaci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Norský politik vzkázal členským zemím, aby zvýšily své dodávky zbraní a munice do válkou sužované země. Podle Stoltenberga je zároveň nutné také zvýšit i samotnou výrobu munice, aby ji mohla dostávat Ukrajina a zásoby aliančních zemí se výrazně neztenčovaly.

Je to opotřebovací válka

Podle Kyjeva vypálí ukrajinská armáda na 5000 kusů dělostřelecké munice denně, u Ruska je to až čtyřnásobek. Ukrajinská denní spotřeba odpovídá podle expertů počtu, který v mírových časech nakoupí armáda menší evropské země za celý rok.

„Stala se z toho drtivá opotřebovací válka. Je to také bitva o logistiku. Spojenci teď musí vynaložit velké úsilí, aby byli skutečně schopni na Ukrajinu dostat munici, palivo a náhradní díly, které jsou potřeba,“ doplnil Stoltenberg.

11:10
Dnes

Expertka na řeč těla Judi Jamesová, která na toto téma vydala 26 knih, zanalyzovala nedávné setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Jamesová uvedla, že se ruský lídr snažil aktivně navázat spojení, nicméně Ťin-pching tyto pokusy často ignoroval. „Když si oba muži podávají ruce na schodech v Pekingu, je to zase Putin, kdo se pokouší navázat oční kontakt, zatímco se Ťin-pching dívá jinam,“ řekla expertka. Celý článek čtěte ZDE

09:30
Dnes

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti bylo evakuováno téměř už 10.000 lidí, uvedl šéf oblastní šéf Syněhubov.

08:05
Dnes

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa