Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Putinovy obavy rostou? Pro své cesty používá pravidelně nenápadný obrněný vlak

Autor: ČTK, swp - 
14. února 2023
08:47

Ruský prezident Vladimir Putin zhruba od začátku války na Ukrajině pro své cesty pravidelně využívá obrněný vlak. S odvoláním na nejmenovaného Putinova známého o tom napsal ruský investigativní portál Dosje založený kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským. Tento způsob dopravy Putinovi do velké míry umožňuje cesty tajit, uvádí portál. Zatímco sledování letů prezidentské letky umožňují různé nástroje, v případě vlaků osobní dopravy takové možnosti nejsou.

Vlak, kterým cestuje Putin, se přitom od běžných souprav ruských drah na první pohled příliš neliší. Stejně jako jiné vlaky je šedivý s červeným pruhem. Vagony používané Putinem jsou ale obrněné. Vlak má údajně na kolejích prioritu a přizpůsobují se mu jízdní řády.

Součástí soupravy je podle webu Putinův vůz s ložnicí a pracovnou, vůz pro doprovod a vagon pro utajovanou komunikaci. Hodnota vlaku podle investigativního portálu převyšuje miliardu rublů (300 milionů korun).

„Vlak může vyjet spontánně, bez ohlášení. Po začátku války, na přelomu února a března, začal (Putin) velmi často používat vlak, hlavně při cestách do své rezidence ve Valdaji (asi 400 kilometrů severozápadně od Moskvy),“ sdělil portálu jeho nejmenovaný zdroj.

Obrněným vlakem z bezpečnostních důvodů cestuje také lídr Severní Koreje Kim Čong-un. Stejný způsob dopravy zvolil už jeho otec Kim Čong-il.

16:16
Dnes
!

Evropská unie by se měla rozšířit v zájmu své bezpečnosti. Ukrajina, ale i státy západního Balkánu nesmějí být ponechány napospas „geopolitickým manipulacím“. V projevu při zahájení nového ročníku na College of Europe v belgických Bruggách to dnes řekl český prezident Petr Pavel.

Patronkou ročníku na prestižní akademické instituci je již zesnulá bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová, kterou Pavel vyzdvihl jako vizionářku - s ohledem na její podporu rozšíření EU a NATO směrem na východ. Prezident také citoval českého exprezidenta Václava Havla a vyjádřil úmysl uspořádat v Praze konferenci na téma odolnosti demokracií.

16:01
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojáky bojující na frontě na severovýchodě země a s veliteli jednal o situaci na bojišti, informovala agentura Reuters. Zelenskyj nezveřejnil, kde přesně byl, uvedl ale, že se setkal s brigádami bojujícími v kupjansko-lymanském úseku, kde ukrajinské jednotky čelí ruským útokům.

„Sešli jsme se s veliteli brigád a praporů, abychom s nimi probrali situaci na bojišti, naléhavé záležitosti a potřeby,“ napsal ukrajinský prezident na sociální síti X. „Každá naše bojová brigáda, každý voják, který ničí okupanty, každým svým krokem potvrzuje, že ukrajinské vítězství určitě přijde,“ uvedl také a vojákům poděkoval a rozdal jim vyznamenání. Vyzval je, aby neztráceli motivaci, díky které tak tvrdě brání suverenitu Ukrajiny a budoucnost pro další generace.

15:20
Dnes

V ruské armádě existují trestné oddíly, které velitelé nasazují na nejhorší úseky fronty. Tato uskupení přezdívaná jako Štorm Z (Bouře Z) tvoří částečně vězni a částečně vojáci, kteří se dopustili disciplinárních prohřešků. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na výpovědi 13 lidí obeznámených s existencí těchto oddílů.

„Bojovníci z oddílů Štorm slouží jenom jako maso,“ řekl Reuters jeden z vojáků pravidelné armády nasazený u Bachmutu. Popsal, že šesti z nich přímo v terénu poskytoval zdravotnickou pomoc. Velitel mu přitom nařídil, aby je nechal napospas osudu, protože ruští důstojníci mají za to, že členové trestných oddílů mají menší cenu než obyčejní vojáci. Podle tohoto vojáka, který sdílel s Reuters svoji zkušenost, se člověk může v řadách trestného oddílu ocitnout například kvůli konzumaci alkoholu.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud