Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Záhada Putinovy skutečné výšky: Vyrazil ven v podpatcích? Spekuluje se i o dvojníkovi

Autor: Darina Jíchová, swp - 
27. ledna 2023
12:26

Ruský prezident Vladimir Putin (70), který loni v únoru rozpoutal válku na Ukrajině, nepatří k nejvyšším lídrům na světě. Předpokládá se, že má kolem 170 centimetrů, některé zdroje se domnívají, že měří okolo 168 centimentrů. Vypadá to, že na jedno z posledních vystoupení se rozhodl si chybějící výšku kompenzovat botami na podpatku. Zaznívají však i hlasy, že se nejednalo o Putina, ale o jednoho z prezidentových dvojníků, uvedl list The Sun.

Putin si léta zakládá na své mačo image, jediné, co tak trochu nesedí k „siláckému obrazu“, je jeho výška. Na středečním setkání se studenty v Moskvě se snad i proto vybavil obuví s podpatkem a platformou. Podle telegramového účtu Generál SVR, pod kterým by se měl skrývat činitel z Kremlu a který se často odkazuje na zdroje právě z Putinova nejbližšího okolí, mezi studenty však nebyl Putin, nýbrž jeho dvojník.

Putin a jeho dvojníci

„Šlo o jeho hlavního dvojníka, ty rozdíly jsou očividné,“ komentoval telegramový účet. Na setkání se studenty byl Putin samý úsměv, předešlý den byl naopak zachmuřený s pravou rukou schovanou mimo záběr. Podle rozšířených spekulací Putin dvojníka používá mnoho let, loni ho za sebe poslal na několik setkání, například i na summit do Íránu. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyryl Budanov se nechal slyšet, že Putin má hned 3 dvojníky.

„Podstoupili plastiky, aby se mu co nejvíce podobali,“ komentoval Budanov v minulosti. A podle Generála SVR vyslal ruský prezident jednoho z nich i na Lomonosovovu univerzitu u upříležitesti ruského Dne studentů. „Během veřejného setkání se studenty mnoho lidí zaznamenalo jisté zvláštnosti a fyziologické rysy ‚prezidenta‘,“ stojí v příspěvku Generála SVR, přičemž slovo prezident je v uvozovkách.

Ruský prezident Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin | Reuters

„Osoba podobná Putinovi, ale na rozdíl od originálu se nebojí být v blízkosti většího davu neznámých lidí. To pro Putina v posledních letech nebylo typické, prezident se davům spíše vyhýbal, na rozdíl od dvojníků. Daly se vypozorovat očividné rozdíly mezi skutečným Putinem a domnělým Putinem, a to nejen v obličeji, ale i v chování a vystupování,“ analyzuje Generál SVR. „Levá tvář dvojníka byla nateklá a její pohyby byly nepřirozené, zvláště při simulaci Putinových typických výrazů.

„Nepřirozeně visící horní ret, to je jasný výsledek neúspěšného pokusu o úpravu dvojníka.“ Podle spekulací musí Putinovi dvojníci podstoupit botoxové injekce. „Rozdílný je rovněž jejich smích. Tenhle výstup Putinova dvojníka nebyl nejúspěšnější, ale nedá se nic dělat. Putin není schopen účastnit se takových událostí,“ podotkl profil Generála SVR. Putin zhruba před 3 lety připustil, že mu jeho úředníci doporučovali využívání dvojníků, ruský prezident však tvrdí, že to odmítl.

Dlouhodobě se rovněž spekuluje o Putinově zdravotním stavu, zprávy o něm zintenzivněly s počátkem vpádu na Ukrajinu. Hojně se jim věnuje také účet Generál SVR. Nejčastěji se mluví o tom, že má Putin rakovinu nebo Parkinsonovu chorobu, tyto zvěsti by podporovaly například třasy jeho rukou. Při posledním setkání s gubernátorem Bělgorodské oblasti Vjačeslavem Gladkovem měl problém s levou rukou a pravačku kamery záměrně nezabíraly, uvádí Generál SVR. Stejně tak poukázal na tiky v obličeji.

21:33
Dnes

Rusko útočí na Charkov. Gubernátor Oleh Syniehubov oznámil, že Rusové ostřelují Charkovskou oblast včetně hlavního města regionu. V Charkově bylo zaznamenáno nejméně šest výbuchů. Útok prý přišel z ruských pozic v Belgorodské oblasti.

21:09
Dnes

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval americké občany, aby opustili Rusko v reakci na zatčení Evana Gerškoviče, reportéra listu Wall Street Journal, kvůli obvinění ze špionáže.

20:42
Dnes

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin Kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.

„Už přes rok trvá barbarská ruská agrese vůči Ukrajině. Od prvního dne Česká republika pomáhá Ukrajincům s obranou a obnovou jejich území, a to i v oblasti dopravy. Poskytujeme provizorní mosty, které nahrazují zničenou infrastrukturu. Podílíme se na transportu ukrajinského obilí na světové trhy. České tramvaje a autobusy pomáhají ukrajinským městům obnovovat vozový park systémů hromadné dopravy. V dopravní pomoci jsme připraveni pokračovat i nadále,“ uvedl Kupka v tiskové zprávě.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa