Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Putinovi dělají vrásky protiválečné sabotáže. Ruští anarchisté odpalují koleje i komisariáty

Autor: mav, swp - 
26. ledna 2023
17:59

Zatímco Ukrajinci vzdorují ruské invazi na svém území (a vzácně udeří i v příhraničí v Rusku), nájezdníkům komplikují život i sabotáže a útoky v samotném Rusku. Nikoli ze strany Ukrajinců – proti invazi jsou i ruští anarchisté, kteří se nebojí a nezdráhají použít proti imperialismu Vladimira Putina násilí.

V noci 4. ledna sabotéři zastavili provoz civilních i vojenských vlaků na úseku Transsibiřské magistrály v Krasnojarské oblasti. A podobných útoků v novém roce přibývá – v prvních lednových dnech ukrajinská vojenská rozvědka napočítala nejméně šest železničních sabotáží v různých oblastech Ruska, jak uvedla na telegramu – například blokování kolejí či ničení signalizačních zařízení. „Vedou k narušení jízdních řádů vojenských transportů,“ konstatovala rozvědka.

„V roce 2022 bylo zaznamenáno na 40 takových případů, jakož i případů destrukce transformátorů a lokomotiv. K zesílení činnosti železničních partyzánů v Rusku došlo poté, co Putinův režim oznámil částečnou mobilizaci,“ dodali ukrajinští rozvědčíci.

Opilí policisté nehlídají

Zrovna začátkem ledna partyzáni přitvrdili z taktických důvodů – to se v pravoslavném Rusku slaví Vánoce a Nový rok. „Policisté mohou být opilí, je to dobrá příležitost,“ popsal pro ukrajinský list Kyiv Post Oleksij Baranovskij z ruské opozice. Už v prosinci záškodníci vyrazili na železnici z Krasnodaru na Krym; spálili elektroniku a připravili část trati o elektrický proud.

K četným útokům se přihlásila Bojová organizace anarcho-komunistů (BOAK), dokládá to videonahrávkami výbuchu či fotkami, kterak jsou koleje počmárané jejím logem.

Někdy ani neřekne, o který cíl konkrétně jde. „Lokaci mostu nepublikujeme, očekáváme, že se s dalším provozem poškození zhorší, tudíž pak bude oprava ještě nákladnější a zastaví přepravu vojenských nákladů na delší čas,“ napsala organizace na svém webu. Přiznala, že se útok zcela nezdařil, totiž že nezpůsobil takovou destrukci, jakou si anarchisté přáli.

„Zdůrazňujeme, že akce byla záměrně provedena v noci, jak z bezpečnostních důvodů, tak aby se minimalizovalo riziko pro nezúčastněné, neboť most vede nad silnicí a v noci je tam menší provoz. Čekali jsme, až nikdo nepojede,“ stojí na webu. Také si vybírají spíš tratě, kde jezdí vojenské vlaky, ale ne civilní.

Zatím se nehlásí k přímým útokům na lidi. „Likvidaci utlačitelů však považujeme za docela přijatelnou,“ vysvětluje ovšem mluvčí.

„Jsme znechuceni bratrovražedným krveprolitím, věříme, že jedině zastavením Putinovy agrese můžeme doufat, že to skončí a už se to nikdy nebude opakovat,“ vyjádřil se zástupce BOAK v e-mailu pro televizi Al-Džazíra. „Ovšem nejsme jen proti Putinovi a válce, ale i proti ruskému imperialismu a proti stávajícímu kapitalistickému systému útlaku obecně.“

BOAK věří v harmonickou společnost bez ústředních autorit, lidstvo by se mělo zaměřovat ne na zisky, nýbrž na potřeby lidí. Anarcho-komunisté odmítají jakékoli formy nerovnosti a útlaku. Dost se odlišují od Komunistické strany Ruské federace, jež nadále vzývá Stalina a hrdě stojí za Putinovou invazí na Ukrajinu.

Přesto je slyšet dost podobná rétorika: „Porážka vlády v této imperialistické válce otevírá příležitost revolučnímu hnutí,“ hlásá BOAK. „Dá lidem šanci uvědomit si, jak jsou utlačovaní i co je potřeba změnit. Chápeme, že tyto cíle lze dosáhnout skrze revoluční změny, a aby to bylo efektivní, je zapotřebí podzemní organizace využívající partyzánské a guerillové metody.“

Organizace uvádí, že existuje už deset let, ale před invazí na Ukrajinu si hlavně chystala podhoubí – budovala síť, shromažďovala zdroje. Roku 2019 se přihlásila ke spálení základnové stanice mobilní sítě v Kyjevě, která patřila turecké firmě – to na protest proti tureckému vpádu do severní Sýrie.

Skládá se prý z desítek různě velkých buněk, jež operují nezávisle, ale centrální síť jejich akce může pomáhat s koordinací či s publicitou. Rozhodování se prý děje dohodou, konsensuálně.

Oblíbeným cílem partyzánů (nejen anarchokapitalistických) jsou železnice. „Jsou cévami, jež vyživují ruskou agresi,“ popsal zástupce BOAS Al-Džazíře. „To po nich se dopravují vojáci, vybavení i munice. Zastavte je, a ruská armáda se bez zdrojů udusí.“

Dalšími terči byla náborová střediska a vojenské komisariáty ve městech, také policejní stanice a budovy národní gardy či vládnoucí strany Jednotné Rusko. Mnoho desítek takových budov zapálily třeba Molotovovy koktejly, jak psal nezávislý ruský server MediaZona.

Ne za všemi stojí BOAS, žháři mohou jednat z různého přesvědčení, ví se o vícero sítích: Černý most, Národní republikánská armáda, Zastavte vagony, Legie svobody Ruska, vyjmenovává Baranovskij pro Kyiv Post.

„Můžeme být skeptičtí, když se k útokům hlásí, ale víme, že přiznání a důkazů těchto útoků, včetně fotek a videí, je dost, jistě k nim dochází často, možná několikrát týdně,“ komentoval pro Al-Džazíru Jeff Hawn, specialista think-tanku New Lines Institute na Rusko. „Většinou mají minimální dopad: Nezhatí, jen zdrží mobilizaci rezervistů z jistých regionů, zkomplikují pohyb zásob na frontu,“ dodává Hawn. „Avšak z morální perspektivy je účinek daleko větší. Režim ví, že kvůli válce se lidé víc chtějí přímo vzpírat, ruští vojáci na frontě vědí, že lidé v zázemí jsou proti nim.“

Video Anarchisté BOAS sabotovali trať výbušninou. - BOAS
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa