Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C

Putinův bývalý velitel varuje před občanskou válkou v Rusku. Přinese miliony obětí, bojí se

Autor: DVL, swp - 
18. ledna 2023
20:29

Bývalý ruský velitel Igor Ivanovič Strelkov, známý také jako Igor Girkin, nedávno varoval před „občanskou válkou“ v Rusku, která by mohla mít za následek „miliony obětí“, protože země pokračuje ve válce na Ukrajině, píše Newsweek.

Igor Girkin ve videu uvedl, že Moskva by se mohla „dostat do občanské války, při které by byly miliony obětí, občanská válka by přinesla naprostý kolaps a defragmentaci“. Video sdílel Anton Heraščenko, bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny.

Rusko pokračuje v bojích na Ukrajině navzdory problémům se získáváním vojenského vybavení, nedostatkem pracovních sil a špatnou morálkou mezi vojáky. 

Ruské síly v sobotu zahájily raketový úder, který zasáhl budovu v bytovém komplexu v Dnipru a zabil 29 lidí a desítky dalších zranil, uvedl guvernér regionu Valentyn Rezničenko.

Ačkoli ruské síly dosáhly určitého pokroku při dobytí ukrajinského města Soledar, vůdci ukrajinské armády mají stále kontrolu nad situací na západním okraji města, které je severně od Bachmutu, řekl Girkin ve středu v Telegramu.

Mezitím někteří kritici ruského prezidenta Vladimira Putina již dříve varovali před vypuknutím občanské války v Moskvě.

Mark Feygin, bývalý poslanec ve Státní dumě a právník pro lidská práva, loni v říjnu pro Newsweek řekl, že úplná porážka Putina na Ukrajině by mohla vyústit v „krvavou“ občanskou válku s řadou frakcí a regionů usilujících o moc.

„Co bude, závisí do značné míry na způsobu, jakým tato válka skončí,“ řekl Feygin a dodal, že Ukrajina by mohla „rozpadnout“ Putinovu vládu, aniž by si vzala zpět Krym, pokud budou kyjevští vojáci schopni plně osvobodit Chersonskou, Záporožskou, Luhanskou a Doněckou oblast.

Náhrada za Putina

„Nejjednodušší by bylo, kdyby se elity v Rusku rozhodly a vybraly si náhradu za Putina, náhradu, která by mohla vyjednávat se Západem, mohla by poskytnout určitý počáteční rámec pro uzavření logistiky té války a pak také pracovat na budoucích volbách,“ řekl Feygin.

Letos v listopadu některé uniklé e-maily od informátora ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), které byly sdíleny s Newsweekem, odhalily, jak by možná občanská válka mohla vypuknout mezi Putinovými nejbližšími spojenci.

Agent, přezdívaný Vítr změny, píše pravidelné zprávy ruskému disidentskému exilantovi Vladimirovi Osečkinovi, ve kterých vyjadřuje frustraci a nespokojenost uvnitř FSB nad pokračující válkou na Ukrajině.

E-maily podrobně popisují vnitřní nepokoje a konflikty v Moskvě, předpovídají „nevyhnutelnou“ občanskou válku a že země brzy „sestoupí do propasti teroru“, protože lidé jsou z války stále unavenější.

5:09
Dnes
!

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina při útocích na jih Doněcké oblasti přišla o 1500 mužů a 140 tanků a dalších bojových vozidel. Napsala to ruskojazyčná verze BBC, podle níž se to však nedá ověřit a jiné zdroje o tom neinformují. Kyjev v pondělí varoval před psychologickými operacemi nepřítele a uvedl, že očekávanou rozsáhlou protiofenzívu ještě nezahájil.

„Celkové ztráty ukrajinských jednotek na jihodoněckém směru činily více než 1500 ukrajinských vojáků, 28 tanků, včetně osmi leopardů vyrobených Německem,“ citovala BBC ruské ministerstvo, podle něhož Ukrajina přišla také o tři obrněná vozidla AMX-10 francouzské výroby a 109 bojových obrněných vozidel.

Jak ale podotýká BBC, jiné zdroje, a to včetně ruských válečných propagandistů, o ničem takovém neinformují. Ve veřejném prostoru se podle ní v pondělí neobjevily ani žádné jasné a přesvědčivé důkazy o zničení nebo poškození tanků Leopard či západních obrněných vozidel. Televize CNN zase poznamenala, že Moskva svá tvrzení o ukrajinských ztrátách opakovaně nadsazuje.

23:29
5. 6. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost a pro dnešek se s vámi loučíme. Budeme se na vás těšit zase zítra. 

23:04
5. 6. 2023

Výbuchy zaznamenali také lidé v Charkově. 

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa