Čtvrtek 18. července 2024
Svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk
Polojasno 28°C

Putinův bývalý velitel varuje před občanskou válkou v Rusku. Přinese miliony obětí, bojí se

Autor: DVL, swp - 
18. ledna 2023
20:29

Bývalý ruský velitel Igor Ivanovič Strelkov, známý také jako Igor Girkin, nedávno varoval před „občanskou válkou“ v Rusku, která by mohla mít za následek „miliony obětí“, protože země pokračuje ve válce na Ukrajině, píše Newsweek.

Igor Girkin ve videu uvedl, že Moskva by se mohla „dostat do občanské války, při které by byly miliony obětí, občanská válka by přinesla naprostý kolaps a defragmentaci“. Video sdílel Anton Heraščenko, bývalý náměstek ministra vnitra Ukrajiny.

Rusko pokračuje v bojích na Ukrajině navzdory problémům se získáváním vojenského vybavení, nedostatkem pracovních sil a špatnou morálkou mezi vojáky. 

Ruské síly v sobotu zahájily raketový úder, který zasáhl budovu v bytovém komplexu v Dnipru a zabil 29 lidí a desítky dalších zranil, uvedl guvernér regionu Valentyn Rezničenko.

Ačkoli ruské síly dosáhly určitého pokroku při dobytí ukrajinského města Soledar, vůdci ukrajinské armády mají stále kontrolu nad situací na západním okraji města, které je severně od Bachmutu, řekl Girkin ve středu v Telegramu.

Mezitím někteří kritici ruského prezidenta Vladimira Putina již dříve varovali před vypuknutím občanské války v Moskvě.

Mark Feygin, bývalý poslanec ve Státní dumě a právník pro lidská práva, loni v říjnu pro Newsweek řekl, že úplná porážka Putina na Ukrajině by mohla vyústit v „krvavou“ občanskou válku s řadou frakcí a regionů usilujících o moc.

„Co bude, závisí do značné míry na způsobu, jakým tato válka skončí,“ řekl Feygin a dodal, že Ukrajina by mohla „rozpadnout“ Putinovu vládu, aniž by si vzala zpět Krym, pokud budou kyjevští vojáci schopni plně osvobodit Chersonskou, Záporožskou, Luhanskou a Doněckou oblast.

Náhrada za Putina

„Nejjednodušší by bylo, kdyby se elity v Rusku rozhodly a vybraly si náhradu za Putina, náhradu, která by mohla vyjednávat se Západem, mohla by poskytnout určitý počáteční rámec pro uzavření logistiky té války a pak také pracovat na budoucích volbách,“ řekl Feygin.

Letos v listopadu některé uniklé e-maily od informátora ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), které byly sdíleny s Newsweekem, odhalily, jak by možná občanská válka mohla vypuknout mezi Putinovými nejbližšími spojenci.

Agent, přezdívaný Vítr změny, píše pravidelné zprávy ruskému disidentskému exilantovi Vladimirovi Osečkinovi, ve kterých vyjadřuje frustraci a nespokojenost uvnitř FSB nad pokračující válkou na Ukrajině.

E-maily podrobně popisují vnitřní nepokoje a konflikty v Moskvě, předpovídají „nevyhnutelnou“ občanskou válku a že země brzy „sestoupí do propasti teroru“, protože lidé jsou z války stále unavenější.

9:44
Dnes

Cesta maďarského premiéra Viktora Orbana do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu, uvedla Ursula von der Leyenová v projevu před europoslanci s odkazem na politiku ústupků vůči nátlaku. Za svá slova si vysloužila dlouhý potlesk.

Jen dva dny po Orbánově návštěvě zasáhly Putinovy rakety dětskou nemocnici v Kyjevě, připomněla dosavadní šéfka Evropské komise, o jejímž dalším mandátu má dnes Evropský parlament hlasovat. „Nikdo nechce mír víc než Ukrajinci. Chtějí svobodnou a nezávislou zemi a Evropa bude při Ukrajině stát tak dlouho, jak to bude potřeba, to je náš vzkaz,“ dodala von der Leyenová.

9:26
Dnes

Americký novinář Evan Gershkovich byl předveden k soudu v Jekatěrinburgu, který za zavřenými dveřmi projednává jeho obžalobu ze špionáže. Zpravodaji listu The Wall Street Journal hrozí až 20 let vězení. Obvinění odmítá, stejně jako jeho zaměstnavatel a americká vláda.

Ruská generální prokuratura obviňuje Gershkoviche, že na pokyn americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) „shromažďoval tajné informace“ o zbrojovce Uralvagonzavod, jejíž závod asi 150 kilometrů severně od Jekatěrinburgu vyrábí a opravuje tanky a další vojenskou techniku.

Jednání se mělo konat až v půli srpna, ale podle soudu bylo uspíšeno na žádost obhajoby.

8:35
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1130 lidí, 7 tanků, 12 obrněných vozidel, 50 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa