Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Putina poslouchal s nudlemi na uších: Ruský politik za svůj čin dostal vysokou pokutu

Autor: ČTK, swp - 
16. března 2023
20:48

Ruský regionální politik, který v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes uši, dostal pokutu ve výši 150 000 rublů (asi 43 700 korun). Podle soudu se dopustil diskreditace ruské armády, informovalo na svých internetových stránkách Rádio Svoboda. Věšet někomu nudle na uši je ruským ekvivalentem českého idiomu věšet někomu bulíky na nos.

Michail Abdalkin, člen regionálního parlamentu za Samarskou oblast za ruskou komunistickou stranu, se při sledování Putinova skoro dvouhodinového proslovu natočil a video pak zveřejnil na sociálních sítích. Jeho právník řekl, že se nedopustil žádného trestného činu, protože ve videu ani v komentáři k němu nemluvil o válce na Ukrajině ani o ruské armádě. Soud si také neopatřil odborný posudek lingvisty, který by mohl najít případné důkazy o tom, že se Abdalkin ve svém videu skutečně vyjádřil hanlivě o ruské armádě. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

Politik už dříve řekl, že Putinův projev sledoval na žádost vedení komunistické frakce v regionálním parlamentu. Za jeho chování ho parlament potrestal veřejnou důtkou, jeho straničtí kolegové navrhli, aby byl vyloučen ze strany, a obrátili se na prokuraturu, aby posoudila jeho jednání.

Putin ve svém projevu z 21. února obvinil z rozpoutání války na Ukrajině Západ, Rusko se ji podle něho snažilo zastavit. Prohlásil také, že ruská invaze na Ukrajinu byla vynucená. Abdalkin v komentáři u videa, na němž se špagetami na uších prezidenta sledoval, napsal: „Plná podpora, naprosto souhlasím, skvělý výkon.“ „Něco takového jsem za posledních 23 let neslyšel,“ uvedl také.

Rádio Svoboda připomíná, že Rusko tresty za „diskreditaci armády“ zavedlo krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Považuje se za ni například používání slova „válka“ místo „speciální vojenská operace“. Lidem za tento čin hrozí pokuta. Pokud se ho dopustí opakovaně, může je soud poslat i na několik let do vězení.

21:16
Dnes

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) česká muniční iniciativa dává Západu čas na to, aby se přizpůsobil nové situaci, v níž „válka mění náš svět“. „Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka,“ napsal český premiér pro deník The Financial Times.

19:43
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že íránský útok na Izrael ukázal, že vytvořit účinnou protivzdušnou obranu vůči agresorovi je možné. Připomněl, že se tak stalo i přesto, že Izrael stejně jako Ukrajina není členem NATO. „K tomu není třeba aktivace článku 5, stačí politická vůle,“ napsal ukrajinský prezident s odkazem na pátý článek Severoatlantické smlouvy, na jehož základě je útok na jednoho člena aliance považován za útok na všechny.

19:31
Dnes

Baletní představení, ve kterých měli v Jižní Koreji vystoupit přední tanečníci ruského Velkého divadla, byla zrušena den před premiérou. Informoval o tom organizátor vystoupení, kterého citovala agentura Reuters. Zrušení na poslední chvíli následuje měsíc poté, co bylo v březnu v Soulu zrušeno představení baletu, v němž měla vystoupit Světlana Zacharovová, ruská primabalerína narozená na Ukrajině, která patří mezi stoupence ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa