Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Putina poslouchal s nudlemi na uších: Ruský politik za svůj čin dostal vysokou pokutu

Autor: ČTK, swp - 
16. března 2023
20:48

Ruský regionální politik, který v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes uši, dostal pokutu ve výši 150 000 rublů (asi 43 700 korun). Podle soudu se dopustil diskreditace ruské armády, informovalo na svých internetových stránkách Rádio Svoboda. Věšet někomu nudle na uši je ruským ekvivalentem českého idiomu věšet někomu bulíky na nos.

Michail Abdalkin, člen regionálního parlamentu za Samarskou oblast za ruskou komunistickou stranu, se při sledování Putinova skoro dvouhodinového proslovu natočil a video pak zveřejnil na sociálních sítích. Jeho právník řekl, že se nedopustil žádného trestného činu, protože ve videu ani v komentáři k němu nemluvil o válce na Ukrajině ani o ruské armádě. Soud si také neopatřil odborný posudek lingvisty, který by mohl najít případné důkazy o tom, že se Abdalkin ve svém videu skutečně vyjádřil hanlivě o ruské armádě. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

Politik už dříve řekl, že Putinův projev sledoval na žádost vedení komunistické frakce v regionálním parlamentu. Za jeho chování ho parlament potrestal veřejnou důtkou, jeho straničtí kolegové navrhli, aby byl vyloučen ze strany, a obrátili se na prokuraturu, aby posoudila jeho jednání.

Putin ve svém projevu z 21. února obvinil z rozpoutání války na Ukrajině Západ, Rusko se ji podle něho snažilo zastavit. Prohlásil také, že ruská invaze na Ukrajinu byla vynucená. Abdalkin v komentáři u videa, na němž se špagetami na uších prezidenta sledoval, napsal: „Plná podpora, naprosto souhlasím, skvělý výkon.“ „Něco takového jsem za posledních 23 let neslyšel,“ uvedl také.

Rádio Svoboda připomíná, že Rusko tresty za „diskreditaci armády“ zavedlo krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Považuje se za ni například používání slova „válka“ místo „speciální vojenská operace“. Lidem za tento čin hrozí pokuta. Pokud se ho dopustí opakovaně, může je soud poslat i na několik let do vězení.

17:59
Dnes

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vzkázal Misku, že v případě rozmístění jaderných zbraní je sedmadvacítka připravená odpovědět dalšími sankcemi. "Pokud by Bělorusko umístilo ruské jaderné zbraně, znamenalo by to neodpovědnou eskalaci a hrozbu pro evropskou bezpečnost. Bělorusko to stále může zastavit, je to jejich volba," napsal Borell na twitteru.

17:25
Dnes

Mluvčí Severoatlantické aliance dnes ruskou "jadernou rétoriku" označil za nebezpečnou a nezodpovědnou. "NATO je ostražité a situaci pozorně sledujeme. Nezaznamenali jsme žádné změny v ruském postoji k použití jaderných zbraní, které by nás vedly k úpravě našeho vlastního," uvedl podle agentury Reuters mluvčí.

Moskvu zároveň obvinil ze soustavného porušování závazků, pokud jde o kontrolu jaderných zbraní. Putin naopak v sobotu řekl, že Moskva rozmístěním jaderných zbraní do Běloruska žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní neporušuje, a poukázal na to, že Spojené státy mají podle něj rozmístěny své jaderné zbraně v několika zemích NATO. To mluvčí aliance označil za zavádějící.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí do 1. července v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

16:40
Dnes

Dron, který se dnes zřítil ve středoruském městě Kirejevsk, byl ukrajinský bezpilotní letoun Tu-141 Striž naložený trhavinou. Uvedla to agentura TASS s odkazem na informace úřadů. Mohutná exploze v centru města vzdáleném 220 kilometrů jižně od Moskvy vytvořila velký kráter, zranění utrpěli nejméně tři lidé, poškozené jsou podle TASS i obytné budovy.

Zobrazit celý online

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa