Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Prezident Pavel pro americkou CNN: Rusko musí být poraženo, Putin překrucuje realitu

Autor: ČTK, trm, lig - 
21. února 2023
20:10

Výklad okolností vedoucích k válce na Ukrajině, jak o nich mluvil ruský prezident Vladimir Putin, se velmi liší od reality, řekl dnes zvolený český prezident Petr Pavel. V rozhovoru na stanici CNN v pořadu Christiane Amanpourové tak reagoval na dnešní projev ruského prezidenta, který obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině a ze snahy zničit Rusko.

„Je to příklad ruského chování a chování Putina a jeho ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Oba používají narativy, které se velmi liší od reality. Překrucují realitu, proto se s nimi o tom tak obtížně jedná,“ řekl Pavel.

Putin dnes v tradičním projevu před federálním shromážděním uvedl, že válku na Ukrajině, která začala téměř před rokem vpádem ruských jednotek, rozpoutal Západ a Rusko se ji pouze silou snaží zastavit. Uvedl také, že Rusko na bojišti není možné porazit a poukázal na velikost a sílu ruské armády, což ale zpochybňují zahraniční pozorovatelé.

„Od začátku agrese můžeme pozorovat nedostatečný výkon ruské armády ve všech aspektech,“ včetně vybavení nebo výcviku, řekl dnes Pavel, který se úřadu ujme za dva týdny. Schopnost Ruska poučit se ze svých chyb by podle něj ale Západ neměl podceňovat.

„Všichni v této části Evropy chápeme, že Rusko musí být poraženo,“ řekl také Pavel v rozhovoru. Zároveň ale varuje, že případné dodání stíhaček Ukrajině je složitější než třeba dodávka tanků. Výcvik potřebují podle Pavla nejen piloti, ale i další personál. „Trvá to minimálně půl roku, a čas je teď samozřejmě kritickým faktorem.“

V rozhovoru s Amanpourovou vyzval zvolený prezident k opatrnosti ohledně Číny a jejích návrhů k mírovému řešení konfliktu. Peking se podle něj může ze současné situace poučit pro případ, že by se konflikt rozhořel mezi Čínou a Západem. Čína také podle něj nemá zájem o porážku Ruska, protože Rusko je jejím přirozeným spojencem.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa