Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Poslal Putin do Mariupolu dvojníka? Tyto detaily to mají prozrazovat!

Autor: rix, ČTK - 
20. března 2023
14:22

Ruský prezident Vladimir Putin 19. března navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do přístavního města šéf Kremlu přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Jeho překvapivá návštěva vzbudila množství pochybností. Podle některých zdrojů dokonce na Ukrajině nebyl opravdový Putin, ale jeden z jeho dvojníků. 

Ruský prezident po příjezdu do Mariupolu změnil množství svých zvyklostí. S lidmi se setkává zřídka a okolo jeho působení ve veřejném prostoru je vždy množství extrémně přísných bezpečnostních opatření. Tentokrát se šéf Kremlu nerušeně setkával s údajnými prostými obyvateli ukrajinského města. Některé z nich dokonce navštívil u nich doma.

Na více než dvacetiminutovém videozáznamu se v jednu chvíli, kdy se Putin baví s lidmi před domem, zpovzdálí ozve volání, kterému není dobře rozumět. Podle serveru Meduza ale neznámá žena zakřičela: „Nic z toho není pravda, všechno je to na oko!“ Na záznamu je vidět, jak se vicepremiér Marat Chusnullin a další lidé stojící za Putinem ohlížejí a ukazují směrem, odkud se výkřik ozval.

Expert na ruskou bezpečnostní a zahraniční politiku Giorgi Revišvili uvedl, že lidé vyobrazení na záběrech s Putinem v Mariupolu, nejsou opravdoví obyvatelé města. Podle něho jde o důstojníky Federální ochranné služby. Své tvrzení opírá o srovnání jejich vzhledu s lidmi z Mariupolu. 

Pochybnosti o tom, že byl v Mariupolu opravdový Vladimir Putin, rozvířil na Twitteru také poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. „Putin na setkání s Radou bezpečnosti a Putin na setkání s obyvateli Mariupolu,“ poukazoval pomocí fotografií Geraščenko na fakt, že při setkání s úředníky si Putin držel odstup. „Bojí se víc svých úředníků než obyvatel Mariupolu?“ ptal se Ukrajinec. 

Geraščenko dále poukázal na další Putinovy fotografie. Jen den před návštěvou Mariupolu zavítal ruský prezident na Krymský Sevastopol. Ukrajinský úředník se po srovnání fotografií domnívá, že jde o dva rozdílné lidi. Pozornost přikládal bradě údajného ruského lídra. Ta na snímcích ze Sevastopolu a Mariupolu vypadá jinak. 

Porovnání údajných dvojníků Vladimira Putina Porovnání údajných dvojníků Vladimira Putina | Twitter: Anton Geraščenko

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko dříve v rozhovoru s BBC uvedl, že novostavby, které si v Mariupolu Putin prohlédl, jsou jen malým ostrůvkem opravených domů v jinak zdevastovaném městě. Podle zpravodajského portálu Meduza zavítal ruský prezident konkrétně do rezidenční oblasti Něvskyj. 

Generálmajor Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, v rozhovoru pro deník Daily Mail řekl, že Vladimir Putin používá celý tým dvojníků. Podle Budanova mají ruského prezidenta zastupovat při zvláštních příležitostech, ale od invaze na Ukrajinu se tato praxe stala obvyklou. „Určitě vím o třech lidech, všichni podstoupili plastické operace, aby vypadali stejně,“ tvrdil šéf ukrajinské vojenské rozvědky. 

Budanov upozornil na jednotlivé charakteristiky. „Existují věci, které je prozrazují,“ uvedl. „Je to jejich výška, gestikulace nebo řeč těla. Tyto věci jsou pro každého jednotlivce jedinečné,“ vysvětlil. 

11:58
Dnes

„Snažíme se Ukrajině pomáhat, jak můžeme, protože jsme přesvědčeni, že to je v zájmu naší bezpečnosti. Samozřejmě se možnosti přímé pomoci postupně snižují,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) ve studiu Blesku. „To neznamená, že se nehledají, nevytvářejí nové formy pomoci, na kterých se třeba podílí i další státy – naši spojenci.“

Zmínil „velmi kvalitní a respektovaný obranný průmysl“, včetně výroby věcí s vysokou přidanou hodnotou. Často si i výrobu u nich zadají a zaplatí jiné státy, což je i pro Česko výhodné, dodal premiér.

„Opozice si to vzala jako jakési heslo, že pomáháme na úkor českých občanů, což je nesmysl, nic takového není, jde to doložit i čísly. Pomáháme, aby ruská agrese nebyla úspěšná. Byla-li by úspěšná, tak to ohrožuje i nás,“ uzavřel Fiala ve studiu Blesku.

11:46
Dnes

V Rivne na severozápadě Ukrajiny Rusové bombardovali a poničili energetickou infrastrukturu.

11:39
Dnes

K úžině Bospor doplula jedna ze dvou nákladních lodí, které minulý týden úspěšně propluly ukrajinským koridorem do oděských přístavů, aby tam naložily ukrajinské obilí. S odvoláním na svědka na místě o tom informovala agentura Reuters. Více než 650 kilometrů dlouhou cestu z Oděsy k Bosporu plavidlo Resilient Africa uplulo i podle server MarineTraffic.

O vyplutí lodi s 3000 tun pšenice na palubě z přístavu Čornomorsk v úterý informoval ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

Velkoobjemové lodě Resilient Africa a Aroyat, plující pod vlajkou Palau, zakotvily v Čornomorsku minulou sobotu a měly odplout po naložení téměř 20.000 tun pšenice pro Afriku a Asii. Aroyat podler server MarineTraffic stále kotví v ukrajinském přístavu. Kubrakov v úterý uvedl, že je loď nakládána pšenicí pro Egypt.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina.  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud