Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Poslal Putin do Mariupolu dvojníka? Tyto detaily to mají prozrazovat!

Autor: rix, ČTK - 
20. března 2023
14:22

Ruský prezident Vladimir Putin 19. března navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do přístavního města šéf Kremlu přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Jeho překvapivá návštěva vzbudila množství pochybností. Podle některých zdrojů dokonce na Ukrajině nebyl opravdový Putin, ale jeden z jeho dvojníků. 

Ruský prezident po příjezdu do Mariupolu změnil množství svých zvyklostí. S lidmi se setkává zřídka a okolo jeho působení ve veřejném prostoru je vždy množství extrémně přísných bezpečnostních opatření. Tentokrát se šéf Kremlu nerušeně setkával s údajnými prostými obyvateli ukrajinského města. Některé z nich dokonce navštívil u nich doma.

Na více než dvacetiminutovém videozáznamu se v jednu chvíli, kdy se Putin baví s lidmi před domem, zpovzdálí ozve volání, kterému není dobře rozumět. Podle serveru Meduza ale neznámá žena zakřičela: „Nic z toho není pravda, všechno je to na oko!“ Na záznamu je vidět, jak se vicepremiér Marat Chusnullin a další lidé stojící za Putinem ohlížejí a ukazují směrem, odkud se výkřik ozval.

Expert na ruskou bezpečnostní a zahraniční politiku Giorgi Revišvili uvedl, že lidé vyobrazení na záběrech s Putinem v Mariupolu, nejsou opravdoví obyvatelé města. Podle něho jde o důstojníky Federální ochranné služby. Své tvrzení opírá o srovnání jejich vzhledu s lidmi z Mariupolu. 

Pochybnosti o tom, že byl v Mariupolu opravdový Vladimir Putin, rozvířil na Twitteru také poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. „Putin na setkání s Radou bezpečnosti a Putin na setkání s obyvateli Mariupolu,“ poukazoval pomocí fotografií Geraščenko na fakt, že při setkání s úředníky si Putin držel odstup. „Bojí se víc svých úředníků než obyvatel Mariupolu?“ ptal se Ukrajinec. 

Geraščenko dále poukázal na další Putinovy fotografie. Jen den před návštěvou Mariupolu zavítal ruský prezident na Krymský Sevastopol. Ukrajinský úředník se po srovnání fotografií domnívá, že jde o dva rozdílné lidi. Pozornost přikládal bradě údajného ruského lídra. Ta na snímcích ze Sevastopolu a Mariupolu vypadá jinak. 

Porovnání údajných dvojníků Vladimira Putina Porovnání údajných dvojníků Vladimira Putina | Twitter: Anton Geraščenko

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko dříve v rozhovoru s BBC uvedl, že novostavby, které si v Mariupolu Putin prohlédl, jsou jen malým ostrůvkem opravených domů v jinak zdevastovaném městě. Podle zpravodajského portálu Meduza zavítal ruský prezident konkrétně do rezidenční oblasti Něvskyj. 

Generálmajor Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, v rozhovoru pro deník Daily Mail řekl, že Vladimir Putin používá celý tým dvojníků. Podle Budanova mají ruského prezidenta zastupovat při zvláštních příležitostech, ale od invaze na Ukrajinu se tato praxe stala obvyklou. „Určitě vím o třech lidech, všichni podstoupili plastické operace, aby vypadali stejně,“ tvrdil šéf ukrajinské vojenské rozvědky. 

Budanov upozornil na jednotlivé charakteristiky. „Existují věci, které je prozrazují,“ uvedl. „Je to jejich výška, gestikulace nebo řeč těla. Tyto věci jsou pro každého jednotlivce jedinečné,“ vysvětlil. 

12:18
Dnes

„Pozoruji v naší společnosti nejen polarizaci, ale také roztříštěnost,“ řekla v rozhovoru s bruselským webem Politico slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka také uvedla, že pokud se do vedení země po podzimních volbách dostanou populistické strany, slovenské postoje se na mezinárodní scéně „budou možná více podobat zahraniční politice typu Viktora Orbána“. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána se často staví odmítavě k vojenské podpoře Ukrajiny a vyzývá ke zmírnění protiruských sankcí. Orbán kromě toho udržuje blízké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čaputová v rozhovoru upozornila, že Slovensko čelí aktivní ruské dezinformační kampani, a vyjádřila obavy, že jako „mladá demokracie“ je její země vůči této kampani „ohroženější“.

Tisková konference Zuzany Čaputové, Petra Pavla a Volodymyra Zelenského (28.4.2023)
11:31
Dnes

Kauza lidí zabitých, jelikož se při poplachu nedostali do zavřeného krytu, vedla k rychlé reakci. K dnešnímu dni bylo v celé Ukrajině zkontrolováno více než 4800 krytů.

„252 objektů civilní obrany bylo shledáno uzavřenými, 893 bylo nezpůsobilých k použití. Všechna porušení byla zaznamenána. Sepsané akty byly předány odpovědným orgánům k odstranění nedostatků,“ uvedl šéf ukrajinského ministerstva vnitra Ihor Klymenko. Kryty kontroluje více než 5 300 záchranářů, policistů a zástupců místních samospráv. Tyto kontroly budou pokračovat i nadále.

 

10:58
Dnes

Ukrajinská média kritizují video zveřejněné na youtubovém kanálu maďarské vlády, v němž se objevila mapa zobrazující Ukrajinu bez poloostrova Krym. Video kromě toho vyzývá k ukončení války a k řešení konfliktu cestou mírových jednání. Kyjev ale opakovaně upozorňoval, že mírová jednání s Moskvou ve chvíli, kdy ruské síly okupují část ukrajinského území a dál podnikají na Ukrajinu útoky, nejsou z jeho pohledu možná.

„Nastal čas na mír! Desítky tisíc dětí osiřely, stovky tisíc domů jsou zničené, přes deset milionů lidí muselo opustit domovy, ale válka pokračuje a snadno se z ní může stát světová. Už bylo dost války, konec devastace může přinést jen klid zbraní, jen mírová jednání mohou zachránit životy,“ říká ve videu hlas, jehož naléhavost dokreslují sirény, dramatická hudba a znepokojivé záběry zničených měst, jedoucího tanku nebo psychicky zlomených lidí.

Ve videu ale není ani zmínka o tom, že válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko, upozorňují ukrajinská média. Když se v něm na několik vteřin objeví mapa s červeně vyznačenou Ukrajinou, poloostrov Krym je zašedivělý. Oficiálně přitom maďarská vláda anexi Krymu Ruskem neuznala. Rusko poloostrov anektovalo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014, svou ozbrojenou agresi vůči Ukrajině Moskva naplno rozpoutala loni v únoru.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina.  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa