Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Kdo je Putinova záhadná blondýnka? Už se prý po jeho boku objevila jako vojanda i jako rybářka!

Autor: rc, ČTK, swp, mav - 
4. ledna 2023
05:00

Návštěva raněných vojáků v nemocnici, debata s rybáři na lodi, účast na mši v kostele a projev v obležení vojáků. Vladimir Putin se rád ukazuje ve společnosti obyčejných lidí. Ovšem jeho poslední novoroční projev si vzali na paškál uživatelé sociální sítě twitter, kteří tvrdí, že se nejednalo o skutečné vojáky, ale herce! Za Putinem totiž stojí blonďatá vojanda, která se údajně po jeho boku objevila už při několika příležitostech a pokaždé měla „jinou roli“!

Novoroční projev Vladimir Putin nepřednesl v Kremlu, ale při návštěvě vojáků Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu. Podle ruských agentur jde o příslušníky ruských jednotek účastnících se bojů na Ukrajině. Putin v projevu řekl, že pravda je na straně Ruska, které "chrání své lidi na svých historických územích". 

13:36
Dnes

Situace na některých místech v Chersonské oblasti je kritická. V zaplavenené oblasti například vojáci ze 406. brigády dopravili ženě a jejím dětem lahev s pitnou vodou pomocí dronu, uvedl na twitteru Lukáš Eršil.

13:22
Dnes

Čerstvé záběry ze zatopené Nové Kachovky. 

Zatopená Nová Kachovka (7.6.2023) Zatopená Nová Kachovka (7.6.2023)
13:06
Dnes

„U Bachmutu naše vojska přešla z obrany do útoku,“ uvedla dnes náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. „Za uplynulých 24 hodin jsme na různých místech postoupili od 200 po 1100 metrů,“ napsala na telegramu.

Ruské velení podle Maljarové zareagovalo vysláním záloh k posílení obrany. Žoldnéři z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny podle ní zůstávají v týlu, zatímco bojují pravidelné armádní jednotky a do boje jsou nasazováni také výsadkáři.

Zobrazit celý online

Záhadná blondýnka

Záběry z projevu se začaly velmi rychle šířit po sociální síti twitter, mnohé totiž zaujala blondýna v uniformě vedle prezidenta. Její tvář jim byla povědomá. Na svém profilu běloruský novinář Tadeusz Giczan publikoval několik fotografií, na nichž je Putin s blonďatou ženou, která si je na všech snímcích neuvěřitelně podobná. „Vojanda, námořnice, zbožná křesťanka,“ napsal novinář k fotografiím. 

Kdo to je?

Už před šesti lety se na sociálních sítích objevovaly zprávy a obrázky, kterak je Vladimir Putin obklopen týmiž lidmi při různých akcích. Diskutující přidávali čísílka, jimiž jednotlivé postavy identifikovali. Tu na rybách, tu u táboráku, pak v kostele, na soukromé večeři…

Závěr diskutujících? Putin už roku 2016 nikomu nevěřil a najímal si herce, když se chtěl prezentovat, kterak se stýká s „obyčejnými lidmi“. Teď se totéž opakuje s fotkami blondýny v maskáčích. „Herci, nebo zvláštní divize FSB?“ ptá se jeden z komentujících.

Na snímcích ze čtyř předchozích Putinových akcích skutečně je tatáž žena: Larisa Borisovna Serguchinová (*1965) z Novgorodské oblasti. Je tam vysoce postavenou členkou oblastní administrativy, patří do Putinovy strany Jednotné Rusko.

Stranický web vedle politických funkcí také zmiňuje, že je Serguchinová manažerkou společnosti Eurochemservis. Podle profilu na webu oblastní dumy předsedá výboru pro ekologii a přírodní zdroje, zasedá ve výboru pro zemědělství a rozvoj venkova.

Její účast na plavbě s rybáři tedy docela dává smysl. Akorát je na akci prezentována jako kolegyně, respektive šéfka rybářů - oblékla si oranžový overal jako oni, zatímco Putin s Medveděvem byli v civilu. Asi aby to na fotkách nevypadalo, že je na akci příliš papalášů. 

Poté Putin a spol. pojedli u ohně rybí polévku a probírali problémy rybolovu na Ilmeňském jezeře (pro zajímavost, seděli na ostrově jménem Lipno, jak uvádí prezidentská kancelář). Je z toho série dalších fotek se „starými známými“ aktéry. Na záběrech televize První kanál blondýna k politikům mluví, je u ní její jméno - a popis „manažerka rybářské společnosti“.

Putin se pak se stejnými lidmi fotil a natáčel ještě dvakrát. Do Velikého Novgorodu přijel na bohoslužbu a na posezení s pár vybranými 7. ledna 2017. „Na mši byli titíž rybáři, což posílilo přesvědčení bloggerů, že je prezident obklopen herci,“ vysvětluje portál Sever Realii. A ten Putina a Kreml hájí málokdy, je spjatý s Rádiem Svobodná Evropa. 

Reportéři portálu dokonce ony rybáře na jezeře Ilmeň vypátrali. Zeptali se mimo jiné na zářivě oranžové kombinézy, které vypadali, jako by je tehdy zrovna nafasovali. I to přispělo k dojmu, že nejde o skutečné rybáře, nýbrž figuranty.

Pro Putina do parády

„Máte záludné otázky,“ smál se Alexej Ljašenko. „Ve skutečnosti jen jeden z overalů byl nový. Ostatní si prostě dali oblečení do pořádku - je to normální, před příjezdem hostů se každý obleče slušně.“

Takže žádní herci, žádní agenti. Putinova kancelář si zkrátka vybrala ke dvěma setkáním pár stejných, skutečně obyčejných lidí. Jen paní Serguchinová jaksi skrývala, že je političkou. 

Video  Putin před Silvestrem vyznamenal vojáky z ukrajinské invaze.  - Kreml
Video se připravuje ...

A co novoroční projev prezidenta? Kdyby si bloggeři a diskutující na twitteru dali trochu práce, našli by také oficiální video, kde uniformovaná blondýna od Putina dostává vyznamenání. A zazní i jméno: kapitánka medicínské služby Anna Sergejevna Sidorinková. 

Tyto záběry můžeme porovnat s aktuálními fotkami, které pár dní před Silvestrem dala na svůj profil na sociální síti VK Serguchinová. Vojákyně rozhodně vypadá mladší než babička dvou školáků (která má také výrazné znaménko na tváři).

Nesedí ani hlasy obou žen. Kapitánka po obdržení ceny obšírně Putinovi děkovala, pro srovnání si můžeme pustit video, když v televizi pod svým jménem (ale bez uvedení politické funkce) hovořila i o spuštění ponorky B-268 Veliký Novgorod v březnu 2016 (jak uvedla její firma Evrochemservis, stala se kmotrou a čestnou členkou posádky).

Jak poznamenává britský deník The Sun, není to poprvé, kdy se objevily spekulace, že se Putin obklopuje stejnými lidmi. V květnu letošního roku měl zinscenovat údajně i návštěvu vojenské nemocnice v Moskvě. Jeden z „pacientů“ byl prý podobný zaměstnanci továrny, kterou Putin navštívil předtím.

Video se připravuje ...
Další videa