Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Ukrajina a Rusko si vyměnily válečné zajatce. Domů se vrací i obránci Mariupolu

Autor: ČTK, swp - 
31. prosince 2022
19:00

Do Ruska se v rámci výměny vrátilo z Ukrajiny 82 válečných zajatců, informovalo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Podle ombudsmanky samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Ukrajinci propustili i více než 40 vojáků tohoto separatistického útvaru. Na Ukrajinu se naopak vrací 140 lidí, mezi nimi obránci Mariupolu nebo Hadího ostrova, uvedl na telegramu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

„Díky vyjednávání se 31. prosince z území kontrolovaného kyjevským režimem vrátilo 82 ruských vojáků,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS a dodalo, že jim v ukrajinském zajetí hrozilo „smrtelné nebezpečí“. Vyměnění zajatci budou letecky přepraveni do Moskvy, kde se budou léčit a nastoupí rehabilitaci.

Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Jermak na telegramu napsal, že „v novém roce nejen odrazíme nepřátelské raketové útoky, ale zasadíme se o návrat našich lidí“. Upřesnil, že mezi propuštěnými je 132 mužů a osm žen. Jde o dobrovolníky teritoriální obrany nebo vojáky, kteří se dostali do zajetí u města Bachmut, které je v posledních týdnech dějištěm tvrdých bojů.

Ombudsmanka LNR Viktorija Serďukovová podle agentury TASS řekla, že se z ukrajinského zajetí podařilo dostat 41 vojáků a že se v nejbližší době vrátí domů.

Moskva a Kyjev si od začátku více než deset měsíců trvající ruské invaze vyměnily zajatce už vícekrát.

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa