Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Putin svolal bezpečnostní radu Ruska. Bojí se ukrajinských sabotérů, Kyjev útok popírá

Autor: ČTK, swp - 
2. března 2023
13:03

Vojáci ruské národní gardy bojují s příslušníky dvou ukrajinských diverzních a průzkumných skupin, kteří pronikli do dvou vsí v pohraničí Brjanské oblasti Ruska, uvedla dnes ruská státní agentura TASS. Ukrajinský server RBK-Ukrajina varoval, že jde nejspíše o ruskou provokaci, Kyjev útok na ruské území popřel. Protichůdná tvrzení válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Podle zpráv ruských médií se má pod vedením Vladimira Putina sejít bezpečnostní rada, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky.

Podle neoficiálních informací serveru Verstka rada již jedná prostřednictvím videokonference, zatímco podle jiných zdrojů se má sejít „v nejbližších hodinách“, podle dalších termín ještě není znám. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov mezitím potvrdil, že prezident zrušil dnešní cestu na Kavkaz a v Kremlu přijímá hlášení z místa o „teroristickém útoku“. Tvrdil však, že schůzka bezpečnostní rady je naplánovaná na pátek 3. března.

Mluvčí neodpověděl na dotaz, zda by se kvůli incidentu mohl změnit status „speciální vojenské operace“, jak Kreml označuje válku proti Ukrajině, kterou vede už déle než rok. „Nevím, zatím nemohu říci,“ řekl Peskov.

Kyjev: Vedeme obrannou válku, na ruské území neútočíme

Kyjev akci na ruském území popřel. „Neútočíme na ruské území, Ukrajina vede obrannou válku za osvobození svého území,“ napsal na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Poukázal na „paniku a rozklad“ v Rusku, která se odráží v rostoucím počtu útoků „neidentifikovaných létajících objektů“ na infrastrukturní objekty v hloubi Ruska.

„Skupiny ukrajinských diverzantů pronikly do dvou vesnic, v jedné se zmocnili rukojmích z řad místních obyvatel. Gardisté svádějí s útočníky boj,“ citoval TASS nejmenovaný zdroj ze silových složek. Podle něj si boj vyžádal oběti a raněné mezi vesničany, Ukrajinci se údajně mohli zmocnit až šesti rukojmích. Tajná služba FSB oznámila, že spolu s vojáky podniká opatření k likvidaci „ozbrojených ukrajinských nacionalistů“.

Provokují Rusové?

Úřady v Brjanské oblasti nepotvrzují informaci, že se diverzanti zmocnili rukojmích ve vsi Sušany,“ napsal deník Kommersant v online reportáži na svém webu.

Gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz dříve uvedl, že ukrajinští záškodníci stříleli po jedoucím autě, jeden člověk byl zabit, dítě utrpělo zranění. Ve stejné oblasti útočil podle gubernátora ukrajinský dron a ves Lomakovka byla ostřelována z minometů.

„Rusové pravděpodobně opět uskutečňují provokační záměr. V Brjanské oblasti si vymysleli údajnou přestřelku s ukrajinskou průzkumnou a diverzní skupinou, která pronikla do oblasti, a také fantazírují o ‚rozsáhlých bojích‘ a ‚rukojmích‘,“ napsal web RBK-Ukrajina. Výběr místa podle portálu nebyl náhodný, obě vsi Ljubečany a Sušany, kam údajně pronikla padesátka ukrajinských záškodníků, jsou u hranic s Ukrajinou.

Video  Putin zakázal Blesk! Okamura překonal rekord ve Sněmovně. A Jakubisko tajil rakovinu.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...
23:06
4. 10. 2023

Naše zpravodajství z války na Ukrajině je pro dnešek u konce. Budeme pokračovat opět ve čtvrtek ráno, dobrou noc.

23:00
4. 10. 2023

Moskva se chystá otevřít vojenský tábor pro mladé lidi na okupovaném Krymu, kde budou indoktrinováni ruskou vojenskou ideologií, prohlásil ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Tábor, který pojme až 100 lidí, bude provádět "převýchovné" programy a vyučovat základy vojenské služby, dodal. Programy charakterizoval jako propagandu zaměřenou na vymazání ukrajinské identity mezi mladými lidmi na Krymu.

22:27
4. 10. 2023

Moskevský soud Lefortovo poslal třiašedesátiletého seniora Konstantina Selezněva na dva měsíce do vyšetřovací vazby v kauze šíření "lží" o ruské armádě. Důvodem jsou dva Selezněvovy příspěvky na sociální síti vKontakte týkající se událostí v Buči. Důchodci hrozí až 10 let vězení.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud