Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Putin stahuje Wagnerovce z Ukrajiny. Bojí se Prigožinovy rostoucí moci, tvrdí expert

Autor: vja, swp - 
14. února 2023
16:40

Vladimir Putin stahuje z Ukrajiny žoldáky z proslulé paramilitární Wagnerovy skupiny. Obává se Kreml, že by se snad její vůdci mohli stát příliš mocnými? O překvapivém vývoji informoval server Daily Mail.

Oddíl, který tvoří asi 50 000 vojáků, byl klíčovou součástí ruské invaze na Ukrajinu. Nasazen byl zejména na východě válkou zmítané země. Do organizace založené Jevgenijem Prigožinem byli často verbováni i zločinci z ruských věznic.

Ruský prezident Putin se prý začal více obávat o svou mocenskou pozici, nařídil tedy údajně stažení Wagnerovy skupiny z bojů na Ukrajině. Prigožin již zastavil nábor vězňů, přičemž svoje bojovníky stáhne v příštích několika týdnech, tvrdí neověřené zdroje. Stažené žoldáky údajně nahradí až 300 000 pravidelných ruských vojáků.

Prigožin a čečenský vůdce Ramzan Kadyrov jsou sice Putinovými spojenci, jejich moc však podle všeho stále narůstá. Oba dva, stejně jako ruský generál Sergej Surovikin, který byl nedávno odvolán ze své funkce velitele ruských vojsk na Ukrajině, jsou Putinem a jeho okolím podezřívaní ze spiknutí proti němu, píše The Mirror.

Expert na Rusko Bruce Jones listu řekl, že prezident Putin a Prigožin jsou velmi blízkými spojenci, kteří spolu udržují úzký kontakt, již desítky let. „Zdá se, že k rozkolu mezi nimi došlo poté, co se Prigožin otevřeně vyjadřoval kriticky až urážlivě na adresu vysokých vojenských představitelů,“ dodal. Zmíněnou kritiku však nejspíše Putin pochopil jako implicitní urážku ruského prezidenta. „Nyní v něm vidí potenciálního soupeře,“ myslí si Jones.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...
22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa