Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Bývalého mariňáka zabili při evakuaci civilistů: Brutální útok ruské rakety zachytil svědek

Aktualizováno -
14. února 2023
15:28
Autor: DVL, swp - 
6. února 2023
21:40

Bývalý americký mariňák zahynul při ruském raketovém útoku na Ukrajině, když zachraňoval civilisty. Stalo se tak v Bachmutu, nyní obleženém městě. Jel sanitkou, která byla zasažena raketou. „Zachránil svůj tým vlastním tělem,“ řekla vdova. Napsal o tom deník Daily Mail. Moment zásahu sanitky zachytily fotografie, vyplývá z nich, že Rusové věděli, že míří na civilní cíl.

Bývalý americký námořník pracoval jako dobrovolný zdravotník na Ukrajině, byl však zabit při evakuaci civilistů z Bachmutu na východě země.

Pete Reed (33) zemřel 2. února poté, co jeho sanitku zasáhla raketa, když evakuoval lidi z obleženého města, které se stalo hlavním Putinovým cílem.

Stalo se to, když se další evakuační tým poblíž Reeda stal terčem útoku a bylo nutné reagovat a poskytnout jim pomoc, řekla jeho manželka Alex Potterová listu Washington Post.

Reed sloužil ve dvou misích jako voják námořní pěchoty v Afghánistánu a v roce 2017 založil se svou manželkou neziskovou organizaci Global Response Medicine.

Je jedním z nejméně sedmi Američanů, kteří zemřeli na Ukrajině od ruské invaze v únoru 2022.

„Můj manžel Pete Reed byl zabit včera v Bachmutu na Ukrajině. Evakuoval civilisty a pomáhal zraněným, když byla jeho sanitka ostřelována,“ napsala Potterová v pátek na sociálních sítích. „Zemřel při tom, v čem byl skvělý, co mu dalo život a co miloval, a sice při tom, že zachránil člena týmu vlastním tělem,“ dodala.

Moment, kdy sanitku zasáhla raketa, byl zachycen na kameru. Rusové pravděpodobně použili protitankovou řízenou střelu 9K135 Kornet. Ta k úspěšnému zásahu cíle potřebuje vyklizenou cestu, tudíž Rusové zřejmě věděli, že míří na civilní cíl.

Veterán se zkušenostmi

Reed se připojil k námořní pěchotě v září 2007, krátce po svých 18. narozeninách. Jako pěšák byl během následujících čtyř let dvakrát nasazen do afghánské provincie Hílmand, uvedl Washington Post.

Vysloužil si stužku za bojovou akci, to znamená, že se dostal pod nepřátelskou palbu. Reed opustil aktivní službu jako desátník v září 2011 po ukončení čtyřleté povinné služby.

Údajně začala jeho humanitární kariéra v roce 2012, kdy jeho domovský stát New Jersey zasáhl hurikán Sandy. Sloužil také v severním Iráku, kde dohlížel na operace lékařského výcviku.

Ošetřil více než 10 000 lidí

Je pozoruhodné, že Reed poskytl lékařskou pomoc během bitvy o Mosul, která začala v roce 2016, a ošetřil více než 10 000 pacientů s traumatem. Od roku 2017 se podílel na operacích Global Response Medicine (GRM) v Iráku, Jemenu a Sýrii.

„Toto je ostrá připomínka nebezpečí, kterému čelí záchranáři a humanitární pracovníci v konfliktních zónách, když slouží občanům, kteří se ocitli v křížové palbě. Peteovi bylo pouhých 33 let, ale žil život ve službách druhých, nejprve jako vyznamenaný americký mariňák a poté jako humanitární pracovník. GRM se bude snažit ctít jeho odkaz a nezištnou službu, kterou praktikoval,“ napsali po jeho smrti Global Outreach Doctors.

V pokračujících pokusech o dobytí Bachmutu Moskva nasazuje tisíce vojáků. Ačkoli někteří analytici tvrdí, že Bachmut má malý vojenský význam, stal se ústředním bodem ukrajinského odporu i snah Moskvy znovu získat dynamiku po územních ztrátách.

Bitva je proto spíše symbolická než praktická a předpokládá se, že stojí Rusko více než 100 vojáků denně. Putin však slíbil ruskému lidu, že Donbas bude osvobozen, a cesta k tomuto cíli leží v Bachmutu.

11:36
Dnes

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií.

O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst. Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul "na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace". Další podrobnosti neuvedl.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků. O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

11:01
Dnes

Napětí mezi oběma klíčovými muži ukrajinské armády Zelenským a Zalužným se podle deníku Ukrajinska pravda ještě zvýšilo během ukrajinské protiofenzivy. Minulý měsíc Zalužnyj v interview připustil, že se situace na bojišti dostala do slepé uličky. Zelenskyj v reakci na to v médiích prohlásil, že nepokládá situaci za patovou a že vojáci, kteří se chystají vstoupit do politiky, by neměli současně vést válku.

Časopis The Economist koncem listopadu napsal, že Zelenskyj vidí v Zalužném soupeře a že politické hašteření škodí Ukrajině.

Podle deníku probíhají i kádrové změny v ozbrojených silách, které postihují Zalužného spolupracovníky a destabilizují velení. Zvláštní kapitolu představuje vyšetřování selhání jižního uskupení sil na počátku války, které se zdá být zaměřeného proti Zalužnému.

Zelenského nevoli může také vzbuzovat rostoucí Zalužného popularita v průzkumech veřejného mínění naznačující, že stávající prezident by nemusel uspět v případě, že by se ucházel o znovuzvolení a za soupeře by měl Zalužného.

10:57
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při komunikaci s některými veliteli ozbrojených sil obchází náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného. To Zalužnému ztěžuje řízení celé armády, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje. O napětí mezi politickým vedením a vojenským velením země, která 649. den čelí ruské agresi, se spekuluje již přinejmenším několik týdnů, na pozadí nenaplněných očekávání ukrajinské protiofenzivy, která byla zahájena na počátku léta.

„Občas vzniká dojem, že Zelenskyj má dva druhy ozbrojených sil: ‚dobré‘, kterým velí (velitel pozemních sil generál Oleksandr) Syrskyj a další favorité, a ‚špatné‘, podřízené Zalužnému. To je pro hlavního velitele (Zalužného) velmi demotivující a hlavně to překáží velení celé armádě,“ citoval deník svůj zdroj „z blízkého okolí Zalužného“.

Zelenskyj, který je z titulu funkce šéfa státu současně vrchním velitelem ozbrojených sil, podle zdrojů deníku vytvořil paralelní cesty pro jednání s veliteli různých druhů ozbrojených sil, které obcházejí náčelníka generálního štábu. Týká se to podle listu například komunikace s velitelem pozemních sil Syrským či velitelem letectva Mykolou Oleščukem.

„Přímý kontakt s veliteli urychluje prezidentovi práci, ale destabilizuje práci hlavního velitele ozbrojených sil (Zalužného), který se dozvídá část informací od svých podřízených na poradách vrchního velení, pokud se je vůbec dozví,“ píše Ukrajinska pravda.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud