Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Ruský opozičník o Putinově propagandě: Svoboda slova v Rusku neexistuje. Západ zasáhl pozdě

Autor: tsv, swp - 
23. ledna 2023
05:00

Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina dokázala v průběhu dvaceti let zcela proměnit tamní zpravodajství. Od jeho nástupu k moci byla zlikvidována téměř veškerá nezávislá média, seriózní investigativní deníky byly staženy z trhu a Putinův kreativní tým nahradil dostupné informace propagandou. Západní svět se ovšem začal otázkou manipulace v Rusku detailněji zabývat až po vpádu okupačních jednotek na území Ukrajiny. Ruský opoziční politik a novinář Vladimir Kara-Murza popsal změny mediálního sektoru za poslední dekády.

Svoboda slova v Ruské federaci neexistuje od momentu, kdy se v květnu roku 2000 stal Putin prezidentem. Všechny vězeňské cely mají zabudovanou televizi, která se nikdy nevypíná a která vysílá jen pořady postavené na nepravdivých nebo alespoň částečně zmanipulovaných výrocích, napsal pro americký deník The Washington Post politik Kara-Murza.

„Sovětský svaz byl noblesním a benevolentním státem, zatímco Ukrajina je loutka Západu vedená neonacisty, skrze které se NATO a Spojené státy snaží zaútočit na Rusko,“ popsal hlavní body propagandy opozičník. „Ruští vojáci v přední linii jsou hrdinové, kteří brání vlast. A tak dále. Každý den, hodiny v kuse. V této zkreslené realitě žijí miliony Rusů již celé roky – a je to hrozivé.“

Západ ignoroval prosby z Ruska

Kara-Murza ve svém komentáři popisoval první dny Putinovy vlády. Vůdce měl tehdy krátce po své inauguraci vyslat ozbrojence do kanceláří největšího ruského mediálního holdingu té doby – společnosti Media Most, která vlastnila jednu z nejvyhlášenějších televizních stanic NTV. Stanice se věnovala seriózním zprávám a investigativnímu vyšetřování, kritizovala válku v Čečensku a odhalovala vládní korupci. Putin NTV zestátnil během jediného roku, upozornil Kara-Murza.

Opozičník v roce 2015 spolu s tehdejším premiérem Michajlem Kasjanovem vyzýval americkou vládu, aby uvalila sankce na nejnotoričtější propagandisty Kremlu. USA ale výzvám nevěnovaly pozornost.

„Až Putinova invaze na Ukrajinu a válka ve středu Evropy dohnala západní vlády k tomu, aby uvalily sankce na kremelský propagandistický stroj a jeho hlavní provozovatele,“ uzavřel Kara-Murza a apeloval, že „západní politici, kteří viní ruskou společnost z tolerování tohoto režimu po takovou dobu, by neměli zapomínat na své vlastní vůdce, kteří dělali přesně to samé“.

15:11
Dnes

Americká Sněmovna reprezentantů začala projednávat sérii zákonů, které zahrnují pomoc Ukrajině. Český prezident Petr Pavel ve čtvrtečním rozhovoru pro zahraniční CNN uvedl, že by byl rád, kdyby na pomoc Kongres kývl. 

14:18
Dnes

V obci Poroz v Belgorodské oblasti začal v důsledku dnešního dronového útoku hořet dům, v němž přišli o život dva civilisté, muž a žena. „Po shození výbušných zařízení zcela vyhořel soukromý obytný dům a stodola a další dům byl vážně poškozen,“ napsal na Telegramu gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Později Gladkov oznámil další úmrtí a tři zraněné ve vesnici Novaja Tavolžanka, které podle něj způsobilo ukrajinské ostřelování. „Těhotná žena, která šla po ulici, utrpěla vážné zranění. Byla převezena do nemocnice, kde zemřela,“ uvedl Gladkov

13:22
Dnes

Zdroj z ukrajinské rozvědky agentuře Reuters řekl, že Ukrajina v noci na dnešek provedla rozsáhlý dronový útok na ruské cíle, přičemž terčem byla energetická zařízení podporující vojenskou průmyslovou výrobu. Zasaženy byly podle něj nejméně tři elektrické rozvodny a sklad paliva.

Zobrazit celý online

Video  Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků  - Státní pohraniční služba Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa