Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ruský opozičník o Putinově propagandě: Svoboda slova v Rusku neexistuje. Západ zasáhl pozdě

Autor: tsv, swp - 
23. ledna 2023
05:00

Vláda ruského prezidenta Vladimira Putina dokázala v průběhu dvaceti let zcela proměnit tamní zpravodajství. Od jeho nástupu k moci byla zlikvidována téměř veškerá nezávislá média, seriózní investigativní deníky byly staženy z trhu a Putinův kreativní tým nahradil dostupné informace propagandou. Západní svět se ovšem začal otázkou manipulace v Rusku detailněji zabývat až po vpádu okupačních jednotek na území Ukrajiny. Ruský opoziční politik a novinář Vladimir Kara-Murza popsal změny mediálního sektoru za poslední dekády.

Svoboda slova v Ruské federaci neexistuje od momentu, kdy se v květnu roku 2000 stal Putin prezidentem. Všechny vězeňské cely mají zabudovanou televizi, která se nikdy nevypíná a která vysílá jen pořady postavené na nepravdivých nebo alespoň částečně zmanipulovaných výrocích, napsal pro americký deník The Washington Post politik Kara-Murza.

„Sovětský svaz byl noblesním a benevolentním státem, zatímco Ukrajina je loutka Západu vedená neonacisty, skrze které se NATO a Spojené státy snaží zaútočit na Rusko,“ popsal hlavní body propagandy opozičník. „Ruští vojáci v přední linii jsou hrdinové, kteří brání vlast. A tak dále. Každý den, hodiny v kuse. V této zkreslené realitě žijí miliony Rusů již celé roky – a je to hrozivé.“

Západ ignoroval prosby z Ruska

Kara-Murza ve svém komentáři popisoval první dny Putinovy vlády. Vůdce měl tehdy krátce po své inauguraci vyslat ozbrojence do kanceláří největšího ruského mediálního holdingu té doby – společnosti Media Most, která vlastnila jednu z nejvyhlášenějších televizních stanic NTV. Stanice se věnovala seriózním zprávám a investigativnímu vyšetřování, kritizovala válku v Čečensku a odhalovala vládní korupci. Putin NTV zestátnil během jediného roku, upozornil Kara-Murza.

Opozičník v roce 2015 spolu s tehdejším premiérem Michajlem Kasjanovem vyzýval americkou vládu, aby uvalila sankce na nejnotoričtější propagandisty Kremlu. USA ale výzvám nevěnovaly pozornost.

„Až Putinova invaze na Ukrajinu a válka ve středu Evropy dohnala západní vlády k tomu, aby uvalily sankce na kremelský propagandistický stroj a jeho hlavní provozovatele,“ uzavřel Kara-Murza a apeloval, že „západní politici, kteří viní ruskou společnost z tolerování tohoto režimu po takovou dobu, by neměli zapomínat na své vlastní vůdce, kteří dělali přesně to samé“.

12:07
Dnes

Kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byli ve Slovinsku zatčeni dva cizinci, kteří se vydávali za obchodníky se starožitnostmi. Podle úřadů jsou státními příslušníky třetích zemí a nevystupovali jako ruští občané, informovala dnes agentura STA.

Zatčení se odehrálo 5. prosince 2022, úřady o něm ale z bezpečnostních důvodů informovaly až nyní. Oba zadržení jsou podle slovinské prokuratury nyní ve vazbě. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až osm let vězení. Podle informací deníku Delo měl nejméně jeden ze zatčených argentinské občanství.

Server Siol.net uvedl, že odhalená skupina vyvíjela činnost nejen ve Slovinsku, ale i v zahraničí. Operaci provedla slovinská tajná služba SOVA ve spolupráci s kriminální policii a podílely se na ní také partnerské zpravodajské služby v zahraničí.

11:25
Dnes
!

Britský expremiér Boris Johnson prohlásil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem. Johnson prý tehdy Putina ve „velmi dlouhém“ hovoru loni v únoru varoval, že případná válka bude „naprostou katastrofou“; podle západních tajných služeb se už k invazi schylovalo. Johnson varoval Putina, že invaze na Ukrajinu povede k západním sankcím a zvýšení počtu vojáků NATO u ruských hranic. Snažil se také odradit Rusko od vojenské akce tím, že Putinovi řekl, že Ukrajina se „v dohledné budoucnosti“ k Severoatlantické alianci nepřipojí.

„V jednu chvíli mi pohrozil a řekl: ‚Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou by to trvalo jen minutu‘ nebo něco takového. Veselé,“ uvedl Johnson pro BBC a připomněl „velmi dlouhý“ a „nanejvýš mimořádný“ telefonát z února 2022, který následoval po jeho návštěvě v Kyjevě. „Ale myslím si, že podle velmi uvolněného tónu, který nasadil... si s mými pokusy přimět ho k jednání jen hrál,“ dodal. Putin se podle Johnsona během hovoru choval „velmi familiárně“.

Kreml reagoval, že Johnson lže. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že co Johnson uvedl, není pravda, „přesněji řečeno, je to lež“.

10:56
Dnes

Ruské ztráty podle generálního štábu Ukrajiny: Za poslední den narostly o 490 vojáků, čtyři tanky, tři obrněná vozidla atd.

Zobrazit celý online

Video  Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků  - Státní pohraniční služba Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa