Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Šéf Wagnerovců Prigožin otevřel nová rekrutační centra: Do války verbuje i středoškoláky!

Autor: rc, ČTK, swp - 
17. března 2023
17:06

Obrovské ztráty na životech utrpěla při obléhání ukrajinského města Bachmut Wagnerova skupina. Žoldáci ruské soukromé skupiny se snaží město dobýt už několik měsíců. Šéf skupiny Jevgenij Prigožin otevřel desítky rekrutačních center napříč Ruskem, aby zvýšil počet bojovníků na frontě. Dokonce se rozhodl do války verbovat i středoškoláky!

Nové bojovníky se snaží získat Wagnerova skupina. Šéf žoldnéřů Jevgenij Prigožin údajně otevřel ve více než 40 městech v Rusku rekrutační střediska. Wagnerova skupina se posledních několik týdnů snaží dobýt město Bachmut. Při obléhání města utrpěla ale obrovské ztráty na životech. „Navzdory obrovskému odporu ukrajinských ozbrojených sil postoupíme,“ slíbil Prigožin podle deníku Al Jazeera.

Ochladnutí vztahů

Neúspěch u Bachmutu podle informací deníku Newsweek byl  jedním z faktorů, který způsobil ochladnutí vztahů mezi Kremlem a šéfem žoldnéřů. Prigožin dokonce ruské ministerstvo obrany nařkl ze zrady. Tvrdil, že záměrně zadržuje dodávky munice na frontu, kterou žoldnéři potřebují k dobytí Bachmutu.

Rekrutační centra

Britské ministerstvo obrany navíc na twitteru uvedlo, že spory mezi Kremlem a Prigožinem vedly k tomu, že Wagnerovci pravděpodobně ztratili přístup do ruských věznic, odkud se snažili rekrutovat nové bojovníky. Trestancům, kteří se dobrovolně nechali naverbovat do války, sliboval Prigožin snížení trestů. Toho využívali hlavně vězni, již seděli za násilné trestné činy. „Prigožin s velkou pravděpodobností soustředí náborové úsilí na svobodné ruské občany,“ stojí na sociální síti s tím, že jen od začátku března letošního založili Wagnerovci rekrutační střediska na více než 40 místech po celém Rusku. Wagnerovci se prý rovněž soustředí na středoškoláky! Náboráři prý v posledních dnech údajně oslovovali studenty na středních školách.

Obléhání Bachmutu

Ruští vojenští bloggeři tvrdí, že žoldnéři z ruské soukromé Wagnerovy skupiny se zmocnili závodu Vostokmaš v industriálním komplexu na severozápadě Bachmutu. Wagnerovci se podle ruských zdrojů posouvají na západ a snaží se dosáhnout linie mezi vesnicemi Chromove a Bohdanivka, které leží v severozápadním směru od Bachmutu.

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa