Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Putin nařídil svým agentům, aby si „posvítili na opoziční verbež“, špiony a sabotéry

Autor: Darina Jíchová, ČTK, swp - 
2. března 2023
05:00

Ruský prezident Vladimir Putin na schůzce s vedením Federální bezpečnostní služby (FSB) řekl, že kontrarozvědka by měla i nadále zasahovat proti těm, kteří chtějí rozdělit Rusko. K posílení bezpečnosti Ruska by podle něj měla využít zkušenosti, které její příslušníci získali při plnění úkolů na Ukrajině, informovala agentura TASS.

„Musíme odhalit a potlačit nezákonné aktivity těch, kteří se snaží využívat separatismus, nacionalismus, neonacismus a xenofobii jako zbraň,“ uvedl Putin na zasedání rady FSB. Podle něj dochází v ruské společnosti k pokusům aktivizovat „všechnu tu verbež“ s cílem rozdělit zemi. Řekl také, že Západ se snaží „oživit buňky extremistů a teroristů“ a jeho „starých přátel“ v Rusku.

Putin dále nařídil, aby FSB držela pod zvláštní kontrolou rusko-ukrajinskou hranici a postavila překážky, které by zamezily možnosti pronikání ukrajinských sabotážních skupin do Ruska. „Úkol čelit teroristické hrozbě je stále aktuální. Za poslední rok se počet takových trestných činů zvýšil,“ řekl Putin s tím, že Ukrajina se uchyluje k používání teroristických metod.

Úkoly pro agenty

Na okupovaných územích by se měla kontrarozvědka soustředit na vytváření a posilování ruského bezpečnostního aparátu. Měla by také pokračovat v pomoci armádě a národní gardě v plnění úkolů ve speciální vojenské operaci, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu. Řekl také, že příslušníci FSB plní na Ukrajině složité úkoly, včetně těch v týlu nepřítele.

Putin sám dobře ví, jak FSB funguje, stál v jejím čele do roku 1999, pak se stal premiérem a následně prezidentem. Mimo jiné agenty pověřil, aby zabránili nelegálnímu dovozu zbraní do Ruska. 

Ve své řeči Putin naznačil, že s působením FSB není úplně spokojen, nicméně nespecifikoval, jaká selhání agentů má na mysli. Nicméně Rusko bylo od počátku své krvavé agrese na Ukrajině mnohokrát terčem kybernetických útoků, dokonce se na jejich obrazovkách několikrát objevil projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. To poslední větší útok hackerů se odehrál v úterý, některá regionální zpravodajství tak pod jeho vlivem vysílala varování a výzvu, aby se lidé přesunuli do krytů.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa