Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Exšéf ruské rozvědky promluvil o „hrozně vystrašeném“ Putinovi. „Ví, že má potíže,“ tvrdí

Autor: DVL, swp - 
1. března 2023
05:00

Rok války na Ukrajině ho zanechal „v takovém psychickém rozpoložení, že se chytá každé šance na vítězství“, prohlásil bývalý šéf ruských tajných služeb generál ve výslužbě Jevgenij Savostjanov. „Všechno sebral a zničil vlastníma rukama,“ dodal Savostajanov ve svém kritickém zhodnocení ruského diktátora, píše deník Daily Mail.

Vladimir Putin je „hrozně vystrašený“, zatímco si připomíná roční výročí války na Ukrajině, řekl bývalý šéf ruských tajných služeb. 

Ruský diktátor špatně pochopil rozhodnutí Západu postavit se mu a neuvědomil si neschopnost své armády, tvrdí bývalý šéf moskevské divize FSB.

„Putin dokonale rozumí náladě lidí, kteří kvůli němu přišli o všechno,“ řekl generál ve výslužbě Jevgenij Savostjanov. „Chápe, že tento hněv může vylézt na povrch, a tak je drží zpátky.“

„Putin se teď strašně bojí. Chápe, že má problémy,“ řekl.

Podle něj si za své problémy může sám, jelikož zahájil invazi. „Žil šťastně, ale všechno vzal a zničil vlastníma rukama. Úžasný příběh.“ Dodal, že je nyní „v takovém psychickém stavu, že lpí na každé příležitosti k vítězství“.

Nedávno unikly dokumenty, které naznačují, že ruské tajné služby uvedly Putina v omyl ohledně jeho šancí na vítězství na Ukrajině. Diktátorovi řekly, že by jeho síly dokázaly dobýt Kyjev do tří dnů a že by Ukrajinci přivítali ruské vojáky s otevřenou náručí.

Dnes je to však rok, co Putin zahájil invazi. Ruské síly jsou uvězněné na východě a Volodymyr Zelenskyj zůstává prezidentem.

A zatímco Rusku se dosud dařilo zmírňovat dopady západních sankcí, Savostjanov díky Putinovi a jeho invazi na Ukrajinu prohlásil, že ruský lid „bude žít velmi špatně bez ohledu na cokoli - je to již nevyhnutelné“.

Nový prezident?

Předpovídá krok Putina a jeho nohsledů, že předají prezidentský úřad. Má podezření, že touto postavou bude ministr zemědělství Dmitrij Patrušev (45), syn Putinova poradce Nikolaje Patruševa (71). 

Dmitrij Patrušev je vnímán jako „vhodná postava“, které „bude poskytnuta silná podpora“ k ovládání Ruska. A „v očích Západu není příliš ušpiněný“, protože neměl ve válce žádnou významnou roli. Je příznačné, že Putin ve svém projevu o stavu národa tento týden pochválil Dmitrije Patruševa.

Přesto nebyl „žádný důvod k optimismu“ kvůli „absurdnosti“ krize, které Rusko čelí, způsobené Putinem, řekl Savostjanov. „Přijde čas a v Rusku uvidíme prázdné regály, nedostatek zboží, zbídačené lidi a technologickou zaostalost ve všech oblastech,“ vysvětlil.

„První chybou je vést kampaň proti Západu. Druhou je věřit, že na Ukrajině na nás čekali s květinami a objetími,“ podotkl Savostjanov. „Třetí chybou je, že on, jak se ukázalo, nevěděl, jak funguje jeho vlastní armáda. Armáda byla celá ta léta budována v očekávání, že na Západě nebude potřeba bojovat.“ 

„Když vidíme, že Rusko staví na frontu soukromé vojenské společnosti, kromě toho, že jsou obsazeny ozbrojeným kriminálním elementem, popírá samotnou myšlenku své vlastní státnosti,“ řekl bývalý šéf ruských tajných služeb. 

Savostjanov předpovídá, že Rusko nyní čeká bezútěšná budoucnost. Pokud by Putin na Ukrajině nějak uspěl, provedl by represivní zásah. „Pokud válka selže, vyvstane otázka – buď tvrdé utahování šroubů, aby byl v zemi pořádek – nebo chaos. Ani za podmínek sankcí a omezení nelze očekávat nic dobrého.“

Navzdory Putinovu zoufalství Savostjanov zhodnotil šance a domnívá se, že Putin nepoužije jaderné zbraně. Podle něj šance nejsou vyšší než 1 procento.

20:22
Dnes

Šéf Wagnerovců (ale též tzv. trollí fabriky či konglomerátu Concord) Jevgenij Prigožin se na Telegramu pochlubil, jaký dárek dostal ke včerejším 62. narozeninám od zaměstnanců. Palice (perlík) se stala krutým symbolem Wagnerovců, který používají jak k mučení a vraždění, tak k černému humoru a propagandě. Dáreček - těžítko? - ho používá ke zdemolování Bachmutu.

Vedle toho ale na Telegramu Prigožin píše o další eskalaci napětí mezi Wagnerovci a ministerstvem obrany. Na žoldnéře, kteří se stahují z prakticky dobytého Bachmutu a přenechávají pozice regulérní armádě, prý cestou čekala přinejmenším desítka silných výbušných pastí. „Nebylo nutné tyto nálože pokládat za účelem odstrašení nepřítele, protože se nachází v týlové oblasti. Proto se můžeme domnívat, že tyto nálože byly určeny k setkání s postupujícími jednotkami ČVK Wagner,“ soudí oligarcha. Nástrahy prý objevili a vyšetřují se, nikdo nebyl zraněn.

Kladivo na Bachmut. Perlík coby symbol krutých Wagnerovců dostal k 62. narozeninám jejich šéf Jevgenij Prigožin. Jevgenij Prigožin se rozhovořil o militarizaci Ukrajiny (23. 5. 2023). Jevgenij Prigožin
20:06
Dnes

Po čtvrtečním neštěstí, kdy před zamčeným krytem v Kyjevě zabilo ruské bombardování tři lidi, úřady nelení. „Dostal jsem příkaz od Volodymyra Zelenského, abych zkontroloval stav a dostupnost krytů ve všech ukrajinských obcích,“ tweetuje ministr vnitra Ihor Klymenko. „Uděláme to okamžitě. Státní služba Ukrajiny pro mimořádné situace a Národní policie Ukrajiny již v průběhu dne provádějí příslušné kontroly.“

19:06
Dnes

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ofenzivu u Marjinky v Doněcké oblasti, u které se už několik měsíců soustředí jedny z nejtvrdších bojů na frontě, nyní vedou čečenské speciální jednotky rychlého nasazení Achmat. Agentura Reuters k tomu poznamenala, že čečenské síly jsou spolu s žoldnéry ze soukromé Wagnerovy skupiny „jedněmi z hlavních hybných sil“ ruské ofenzivy na Ukrajině.

Zobrazit celý online

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa