Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Nával u čínských dveří: Do Číny zamíří Lukašenko i Macron. Peking zvažuje dodání dronů Rusům?

Aktualizováno -
27. února 2023
11:58
Autor: ČTK - 
26. února 2023
17:10

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko příští týden pojede na státní návštěvu Číny. Na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga bude v Pekingu od úterý do čtvrtka, sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Lukašenko je nejbližším spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a v Číně bude jednat krátce poté, co Peking zveřejnil dvanáctibodový plán, který by měl ukončit válku na Ukrajině rozpoutanou Ruskem. Vedle toho se objevily i spekulace, že Čína zvažuje dodání dronů Rusům.

Cesta Lukašenka přichází v době, kdy představitelé USA opakovaně varují Čínu, aby neposkytovala vojenskou podporu Moskvě, píše agentura AP.

Bělorusko je v konfliktu na Ukrajině důležitým hráčem - Moskvu podporuje, a i když do bojů nevyslalo své vojáky, poskytlo Rusko k útoku proti sousední zemi své území a letiště. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev.

Ukrajina se obává, že by se Bělorusko mohlo do války zapojit na straně Ruska ještě intenzivněji. Ve čtvrtek Lukašenko ale řekl, že se Bělorusko zapojí do bojů na Ukrajině po boku Rusů jen v případě, že bude samo napadeno.

Macron také do Číny

Chystanou návštěvu Číny, která se má uskutečnit v dubnu, v sobotu oznámil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Chce prý vyzvat Peking, aby spojencům Ukrajiny pomohl „vyvinout tlak na Rusko, aby zastavilo agresi a vybudovalo mír“.

Macron však uvedl, že mír je „možný pouze tehdy, pokud zahrnuje zastavení ruské agrese, stažení vojsk a respektování územní suverenity a ukrajinského lidu“. Tyto myšlenky chce zopakovat na své návštěvě Číny.

Peking: Udržujeme kontakt se všemi stranami konfliktu

Čína udržuje kontakt se všemi stranami konfliktu na Ukrajině, včetně vlády v Kyjevě, řekla v pondělí dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Uvedla to v reakci na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že by přivítal jednání s Pekingem poté, co Čína v pátek představila svůj plán na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem.

Podle mluvčí je „pozice Číny ke krizi na Ukrajině neměnná a velmi jasná“. „Jejím jádrem je výzva k míru a snaha o dialog a snaha o politické řešení krize. Vždy jsme udržovali kontakt s dotčenými stranami, včetně Ukrajiny,“ dodala mluvčí.

Peking prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, ale s Ruskem má silné vazby jako protiváhu vůči Spojeným státům. Čína odmítla kritizovat ruskou invazi na Ukrajinu a vůbec ji označit za invazi, zatímco obviňuje Západ z vyprovokování a „rozdmýchávání“ konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.

Peking chce humanitární koridory

Peking představil svůj mírový plán v dokumentu nazvaném Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzývá ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se Čína přihlásila k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií Kyjev odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s „novou územní realitou“.

23:28
1. 6. 2023

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online přenos k Ukrajině končí, přihlásíme se zase brzy ráno. Teď přejeme dobrou noc.

23:07
1. 6. 2023

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt, před jeho vchodem tak zemřeli tři lidé. Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. „Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě.“

22:33
1. 6. 2023

Spojené státy ode dneška nebudou informovat Rusko o stavu jaderného arzenálu, přestanou umožňovat ruské inspekce na americké půdě či poskytovat Moskvě data o letu balistických raket. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo zahraničí. Jde o další reakci na únorové rozhodnutí Ruska pozastavit účast na dohodě Nový START, která omezovala počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.

Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze... raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.

Zobrazit celý online

„Oceňujeme upřímné přání našich čínských přátel přispět k vyřešení konfliktu na Ukrajině mírovými prostředky. Názory Pekingu sdílíme,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo. Dodalo, že to předpokládá uznání „nové územní reality“ na Ukrajině, která vznikla „v důsledku realizace práva národů na sebeurčení“.

„Pokud tvrdíte, že jste globální hráč, nenabízíte nereálný plán. Nesázíte na agresora, který porušil mezinárodní právo a válku prohraje. Není to prozíravé,“ okomentoval čínský plán na twitteru poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Čína zvažuje dodání dronů Rusku?

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí k čínskému plánu řekl, že je třeba ho podrobně zanalyzovat, ale že zatím nebyly splněny podmínky pro mírové řešení konfliktu, uvedla agentura AFP. „Speciální vojenská operace pokračuje,“ dodal. Peskov se zároveň odmítl vyjádřit ke zprávám zahraničních médií, podle kterých Čína uvažuje o dodání dronů Rusku, píše Reuters.

Video  Expertka o vztazích Putina s čínskými komunisty: Co dál čekat od Číny a Ruska?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa