Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Odhalené ruské mučírny a zvěrstva: Tohle místo bylo peklem na Zemi, Rusové jsou monstra, říká Světlana

Autor: tsv - 
27. února 2023
05:00

Ukrajinský Cherson, který po dobu několika měsíců okupovali ruští vojáci, nyní skýtá množství mučíren. Okupanti v místnostech mlátili a brutálně týrali nejen bývalé členy ukrajinské armády, ale i nevinné civilisty. Do zajatců pouštěli elektrický proud, trhali jim nehty a mnohé znásilňovali. Ukrajina zatím hlásí 90 tisíc případů ruských válečných zločinů, přičemž jen v Chersonu se okupanti dopustili osmi tisíc z nich, než město v listopadu osvobodili ukrajinští vojáci.

„Slyšela jsem, jak ženy a muži křičí, když v kuklách vytahovali jejich těla ven,“ řekla pro server DailyMail 42letá Světlana Melnyková. Žena bydlí jen kousek od místa, kde se nachází jedna z mučíren. „Tohle místo bylo peklo na Zemi. Rusové byli ta monstra, co sem přišli. Všichni jsme se jich báli.“

28letý prodejce Andrij Andrjuščenko strávil v mučicí kobce 47 dní poté, co ho kvůli kreslení proukrajinských grafitti zatkli Rusové. „Mlátili mě a omotali mi elektrický drát kolem genitálií a uší,“ vzpomínal Andrij. „Vtipkovali o tom, že zavolají Zelenskému nebo Bidenovi, když do mě pouštěli proud, protože to bylo napojené na starý telefon,“ dodal s odkazem na ukrajinského a amerického prezidenta.

„Bylo to peklo,“ pokračoval. „Vymlátili mi zuby a mlátili mě do bezvědomí. Na krk mi dali činky a za záda nůž a nutili mě dřepovat. Myslel jsem si, že umřu.“

Ukrajina vyhraje, ale za jakou cenu?

Svůj příběh popsala i 30letá zahradnice Naďa Knjazová. „Rusové zatkli mého manžela, když tu byli, protože býval v armádě,“ popisovala. „Zavázali mu oči, mlátili ho a vyhrožovali mu, že ho zastřelí, když jim neřekne, kde jsou vojáci. Strašně jsem se bála, ale po chvíli ho pustili. Ale vzali nám auto.“

„Chtěli, aby s nimi spolupracoval, ale řekl jim, že nic neví,“ dodala Naďa. „Ukrajina tuto válku vyhraje, ale za jakou cenu? Zemřelo moc lidí. Rusové tu jsou rok, čas uplynul od chvíle, kdy sem přinesli teror.“

Ruské válečné zločiny po celou dobu války mapují ukrajinské úřady, ty dosud napočítaly bezmála 90 tisíc případů. „Rozměry tragédie jsou mnohem větší,“ poznamenal šéf kanceláře prezidenta Andrij Jermak. „Jelikož jsme ve skoro každém osvobozeném městě nebo vesnici našli důkazy mučení a mimosoudních poprav.“ Ukrajinské autority se mimo jiné obávají, že za dobu okupace byly znásilněny tisíce žen a dětí.

23:03
30. 5. 2023

Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

22:16
30. 5. 2023

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
30. 5. 2023

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

Kompletní online

Video  Ukrajinský prezident Zelenskyj ukázal: Tady během války žiju  - Twitter / Zelenskyj
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa