Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Velký balík pomoci Ukrajincům: Německo pošle Patrioty a bojové vozy Marder, USA obrněnce Bradley

Autor: ČTK, swp - 
5. ledna 2023
20:31

Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom dnes informovaly USA a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters. Jde o zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Ukrajinu.

USA poskytnou Ukrajině desítky vozidel Bradley. Jde o ozbrojené pásové bojové vozidlo americké výroby, které může sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště. Pojme zhruba deset lidí a je lehčí a obratnější než tank.

Balík pomoci bude podle zdrojů AP obsahovat také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP, schopná odolávat minám, a velký počet střel a další munice.

Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.

USA od začátku ruské plnohodnotné invaze Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.

Na začátku války Američané napadené zemi poslali protiletadlové střely Stinger, které se odpalují z ramene, nebo protitankové střely Javelin. Později jí dodali raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS. Nedávno USA přislíbily také systémy Patriot.

7:57
Dnes

Pohled na frontovou linii očima ukrajinských pilotů bojových helikoptér. 

7:43
Dnes

Vrchní velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj řekl, že brzy zahájí protiofenzivu. Wagnerovci, kteří byli v přední linii moskevského útoku na východní a jižní Ukrajinu, podle něj „ztrácejí značnou sílu a dochází jim dech“.

„Velmi brzy využijeme této příležitosti, jako jsme to udělali v minulosti poblíž Kyjeva, Charkova, Balaklije a Kupiansku,“ uvedl a vyjmenoval loňské ukrajinské protiofenzivy, které znovu dobyly území.

7:37
Dnes

Institut pro studium války poukazuje na zmírnění rétoriky ruského oligarchy Jevgenije Prigožina vůči ruskému ministerstvu obrany. Důvodem může podle institutu být i obava z toho, že Prigožin přijde o své žoldnéře u Bachmutu. 

Zobrazit celý online

Video  Boje v Bachmutu (video)  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa