Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

„Putinova hrozba jaderného útoku je velmi reálná,“ varuje ruský opozičník

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. března 2023
11:32

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho lidé – ať už političtí spojenci, nebo třeba televizní moderátoři a šiřitelé kremelské propagandy, často sklouzávají k výhrůžkám jaderné války. Krvavá agrese, kterou Putin rozpoutal loni v únoru, ani zdaleka nepřinesla kýžené úspěchy, jež si od vpádu na Ukrajinu sliboval. Západní vojenští experti uklidňují, že co se jaderných pohrůžek týče, jde o planá slova, nicméně člen ruské opoziční strany Jabloko, tvrdí, že hrozba je víc než reálná, uvedl list Daily Mail.

Zakladatel středově-liberální partaje Jabloko Grigorij Javlinskij zdůraznil, že Putinova jaderná hrozba nejsou jen prázdná slova a že rozhodně nejde o „blufování“. Javlinskij je známým kritikem ruského prezidenta. Experti se ale stále nemůžou shodnout na tom, zda by ruský lídr skutečně zašel tak daleko a použil svůj jaderný arzenál. Pokud už si připustí, že by k tomu mohlo dojít, odborníci většinou mluví o „menší taktické jaderné střele“.

„Nejsou to jen planá slova,“ zopakoval několikrát Javlinskij, který sám má ukrajinské kořeny – narodil se ve Lvově, v komentáři pro Newsweek. Varoval, že kremelský režim by se mohl uchýlit k užití jaderné bomby v případě, že by se Ukrajina pokusila dobýt zpátky anektovaný Krym. Javlinskij se Putinovi třikrát postavil u prezidentských voleb, jeho vize Ruska se rozhodně neshoduje s imperialistickými ideami současné hlavy státu.

V 90. letech Javlinskij totiž posvětil plán na přechod umírajícího Sovětského svazu do ekonomiky volného trhu, v roce 1993 pak založil i stranu Jabloko a určitý čas stál v jejím čele. Patří mezi nejhlasitější ruské politiky, kteří se vyslovili proti válce a kteří se dožadují míru. Pravidelně upozorňuje i na reálnou šanci, že Putin skutečně sáhne po atomové zbrani. Reportéři Daily Mailu připomněli, že Rusko má více než 2 tisíce taktických střel s jadernou hlavicí.

22:59
21. 3. 2023

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k pokračující ruské invazi na Ukrajině. Pokračovat budeme zase zítra, prozatím přejeme dobrou noc. 

22:45
21. 3. 2023

Trosky divadla u Mariupolu. 

22:23
21. 3. 2023

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj po setkání s japonským premiérem uvedl, že se prostřednictvím videospojení na Kišidovo pozvání zúčastní summitu skupiny G7, který se v květnu uskuteční v Hirošimě. Japonsko aktuálně tomuto uskupení velkých světových ekonomik předsedá. Šéfa japonské vlády Zelenskyj označil za „dlouhodobého přítele Ukrajiny“ a „mocného obhájce mezinárodního řádu“.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa