Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

„Putinova hrozba jaderného útoku je velmi reálná,“ varuje ruský opozičník

Autor: Darina Jíchová, swp - 
14. března 2023
11:32

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho lidé – ať už političtí spojenci, nebo třeba televizní moderátoři a šiřitelé kremelské propagandy, často sklouzávají k výhrůžkám jaderné války. Krvavá agrese, kterou Putin rozpoutal loni v únoru, ani zdaleka nepřinesla kýžené úspěchy, jež si od vpádu na Ukrajinu sliboval. Západní vojenští experti uklidňují, že co se jaderných pohrůžek týče, jde o planá slova, nicméně člen ruské opoziční strany Jabloko, tvrdí, že hrozba je víc než reálná, uvedl list Daily Mail.

Zakladatel středově-liberální partaje Jabloko Grigorij Javlinskij zdůraznil, že Putinova jaderná hrozba nejsou jen prázdná slova a že rozhodně nejde o „blufování“. Javlinskij je známým kritikem ruského prezidenta. Experti se ale stále nemůžou shodnout na tom, zda by ruský lídr skutečně zašel tak daleko a použil svůj jaderný arzenál. Pokud už si připustí, že by k tomu mohlo dojít, odborníci většinou mluví o „menší taktické jaderné střele“.

„Nejsou to jen planá slova,“ zopakoval několikrát Javlinskij, který sám má ukrajinské kořeny – narodil se ve Lvově, v komentáři pro Newsweek. Varoval, že kremelský režim by se mohl uchýlit k užití jaderné bomby v případě, že by se Ukrajina pokusila dobýt zpátky anektovaný Krym. Javlinskij se Putinovi třikrát postavil u prezidentských voleb, jeho vize Ruska se rozhodně neshoduje s imperialistickými ideami současné hlavy státu.

V 90. letech Javlinskij totiž posvětil plán na přechod umírajícího Sovětského svazu do ekonomiky volného trhu, v roce 1993 pak založil i stranu Jabloko a určitý čas stál v jejím čele. Patří mezi nejhlasitější ruské politiky, kteří se vyslovili proti válce a kteří se dožadují míru. Pravidelně upozorňuje i na reálnou šanci, že Putin skutečně sáhne po atomové zbrani. Reportéři Daily Mailu připomněli, že Rusko má více než 2 tisíce taktických střel s jadernou hlavicí.

18:09
Dnes

Srí Lanka tento měsíc zahájila vyšetřování nelegálního náboru některých svých občanů k účasti v konfliktu a identifikovala 455 bývalých srílanských vojáků, kteří bojují nebo bojovali na straně Ruska.

V červnu má Rusko navštívit srílanská delegace, která bude jednat o jejich návratu domů, včetně návratu 37 zraněných vojáků, uvedl ministr zahraničních věcí Tharaka Balasurija. „Situace v Rusku je velmi bezútěšná,“ řekl Balasurija novinářům. Dodal, že spolupracuje s ministerstvem obrany, aby zjistili počet lidí bojujících v Rusku. „Obdrželi jsme 455 stížností, domníváme se, že počet může být mnohem vyšší,“ dodal šéf srílanské diplomacie.

16:58
Dnes

V souvislosti se situací na Ukrajině napadené Ruskem dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze zmínil podpůrné iniciativy jednotlivých spojeneckých zemí. Spojenci podporují Ukrajinu v bezprecedentních objemech, je podle něj ale nutností přijmout víceletý finanční závazek NATO tak, aby Ukrajina mohla s pomocí dlouhodobě počítat a podle toho plánovat. „Pomůže jí to bránit se a současně to bude signálem pro Moskvu, že se neunavíme v pomoci,“ uvedl. V souvislosti s úvahami o právu Ukrajiny na obranu formou útoků na cíle v zemi agresora konstatoval, že Ukrajina má právo se bránit a právo na sebeobranu zahrnuje i možnost útočit na legitimní vojenské cíle, tedy i ty na ruském území. Je to agresivní válka, kterou spustila Moskva, uvedl.

16:04
Dnes

Při nočním úderu na Ruskem anektovaný ukrajinský poloostrov Krym byly poškozeny nebo zničeny čtyři ruské čluny typu Tuněc, dva trajekty a plavidlo lodivoda. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal ruský portál Astra, podle něhož pět lidí utrpělo zranění. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR na svém webu oznámila zničení dvou ruských člunů typu Tuněc pomocí bezposádkových plavidel. Moskva se k těmto zprávám nevyjádřila.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa