Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Nezastavitelné hypersonické rakety Kinžal. Proč je Rusko vrhá na civilní cíle?

Autor: mav, swp - 
11. března 2023
16:31

Před tímto víkendem Ukrajina čelila mocnému raketovému bombardování, Rusové nasadili široký arzenál střel balistických i s plochou dráhou letu, jakož i bojových dronů. Ukrajinská města pustošily i nové ruské rakety Kinžal, na které je protivzdušná obrana - nejen ta ukrajinská - krátká.

Od zahájení plnohodnotné invaze loni v únoru Rusko na Ukrajinu vyslalo přes 5000 raket a více než tisícovku dronů, prohlásil v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nějakou dobu měla města dál od fronty klid, poslední dobou tam zase často zní sirény. K největším útokům od začátku letoška došlo koncem pracovního týdne. Ve čtvrtek informoval náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj o více než osmi desítkách vypálených ruských raket, v pátek ráno pak generální štáb napočítal 95 střel různého typu.

Střely s plochou dráhou letu (které letí přímo) odpalují Rusové jak z letadel, tak z lodí v Černém či Azovském moři. V noci na čtvrtek šlo podle generála Zalužného o šest typů střel. K tomu se přidalo šest balistických střel (letí obloukem) Kinžal, jež se pohybují hypersonickou rychlostí - víc než pětinásobkem rychlosti zvuku.

Zasypat Ukrajinu raketami

Nasazení tolika různých zbraní během jediné noci se stává preferovanou taktikou vzdušných úderů Rusů. „V posledních asi šesti měsících tu je trend k větším odstupům mezi raketovými údery, ale pak vždy nasadí víc střel naráz, což obraně ztěžuje zasáhnout je všechny,“ vysvětlil Justin Bronk, který zkoumá vzdušné síly v think tanku RUSI.

„Moskva zjevně přizpůsobuje své raketové útoky, aby to obráncům ztížila - kombinuje podzvukové střely s plochou dráhou letu, balistické kinžaly a asi také klamné cíle a další protiopatření,“ dodal Douglas Barrie z think tanku IISS.

„Nasazují hypersonické rakety. Používají nové typy zbraní a sledují, jak se s nimi dokážou vypořádat naše systémy protivzdušné obrany,“ komentoval pro CNN poradce Zelenského Alexandr Rodňanskij s tím, že to obrana dostatečně nezvládá.

Takové typy jsou obtížně zachytitelné; kinžaly jsou enormně rychlé, letí údajně dvanáctinásobkem rychlosti zvuku. Navíc dokážou v blízkosti cíle manévrovat, a uhýbat tak pokusům o sestřelení. Odpalují se ze stíhaček MiG-31, což jim přidává na doletu (na 2000 km) - a také díky tomu mohou přilétat z různých směrů, o to hůř mohou obránci kalkulovat jejich trajektorie.

Slavnostně je, jako chloubu vojenského pokroku, představil Vladimir Putin 1. března 2018. Ve světě zatím nemají konkurenci - spíše však proto, že jiné velmoci takový koncept nepovažují za tak užitečný jako Rusko. „Raketa je velmi obtížně sestřelitelná, oponent má i daleko méně času na reakci. Ale za cenu mnohem vyšších pořizovacích nákladů,“ vysvětlil Bronk.

Zřejmě i proto Rusko nemá kinžalů moc. První na Ukrajinu vystřelilo loni v březnu, pak se ví o několika dalších útocích; šest za jednu noc se doposud nevidělo. Ostatně je nepoužívá zrovna účelně - vyvinuty byly pro boj se zeměmi NATO, například proti raketovým silům, protiraketové obraně nebo proti letadlovým lodím.

Takové cíle na Ukrajině nejsou; Putin je posílá na města. „Útok pravděpodobně sloužil pouze cílům ruské státní propagandy. Pravděpodobně použil tyto nedostatkové střely ke zbytečným útokům, aby uklidnil ruskou proválečnou a ultranacionalistickou komunitu, která ho v drtivé většině vyzývala k odvetě za incident v Brjanské oblasti z 2. března,“ uvádí americký think tank Institut pro studium války (ISW). Ministerstvo obrany ostatně čtvrteční údery výslovně označilo za odvetu za „teroristické činy provedené kyjevským režimem v Brjanské oblasti“.

Raketové bombardování zabíjí civilisty, poškozuje například energetiku, a frustruje tak život Ukrajinců - ale významný dopad nemá. „Tyto vzdušné údery nepodlomí vůli Ukrajinců ani nezlepší postavení ruských sil na frontových liniích,“ uvedl ISW.

„Ukrajinu to hodně poškozuje, ale připraví je to o kapacitu dál válčit? Ne, rozhodně ne,“ míní Bronk. Jde podle něj spíš o psychologický boj. „Rusové nemají ve skutečnosti jiný vojenský plán než přetrvat schopnost Západu podporovat ukrajinskou armádu. Jinými slovy, oddalovat porážku na bitevním poli, dokud se Západ neunaví.“

Neunaví se ovšem dřív Rusko? „Když se podíváte trochu podrobněji, uvidíte, že vlastně nasazují i rakety protivzdušné obrany či protilodní střely k útokům na ukrajinskou infrastrukturu. Jejich arzenál se jeví celkem vyčerpaný,“ uvedl na CNN Mark Esper, americký exministr obrany.

Bronk dodává, že Rusko dokáže vyprodukovat kolem 40 střel s plochou dráhou letu. Výroba kinžalů bude náročnější. A tak sahají do železných zásob, které měly sloužit k případnému útoku na ruské území. „Dostávají se k bodu, kdy jim některé typy raket začínají docházet,“ dodal Bronk. „Spousta států se v historii snažila vyhrávat války strategickým bombardováním, zlomit vůli či kapacitu oponenta se bránit. Bývá to neuvěřitelně neúspěšné.“

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa