Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Rusové prolévají krev při postupu na Bachmut: Proč o město Putin tolik stojí i za cenu ztrát?

 • Autor: Darina Jíchová,swp - 
  3. 3. 2023
  05:00

  Východoukrajinské město Bachmut v Doněcké oblasti je dlouhodobě dějištěm bojů, nyní zde opět střety okupantských ruských jednotek a ukrajinských vojáků bránících své území nabírají na intenzitě. Rusové se přibližují k městu a podle některých expertů mají nakročeno k jeho dobytí, týdny krvavých bojů se znatelně podepsaly na ukrajinských obráncích. Bachmut je ale relativně malé město, proč o něj tedy ruský prezident Vladimir Putin tolik stojí? Analýzu připravila stanice CNN.

 • 1.Proč Bachmut?

  Moskva si asi nepředstavovala, že se rok po ruském vpádu na Ukrajinu bude ještě bojovat, a už vůbec ne, že budou svádět tak líté boje o poměrně malou oblast v Doněcku. Dobytí Bachmutu a jeho okolí však pro Putina a jeho jednotky představuje určitý vojenský pokrok. Získání města by rovněž Rusům poskytlo základnu, odkud by mohli podnikat vzdušné útoky na obce na západu oblasti.

  „Situace je náročná.“

  To si uvědomuje i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ten se nechal slyšet, že obrana Bachmutu je klíčová, ale zároveň v současné době rovněž největší výzva pro Ukrajince. Okupanti mezitím slaví dílčí úspěchy v okolí města, ale Ukrajince k ústupu nedonutili. Situace mírně připomíná boje o Severodoněck, které se také v určitou chvíli dostaly do mrtvého bodu.

  Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj opakovaně informoval o tom, že se Rusové snaží prolomit ukrajinskou obranu. Ekonomický poradce Zelenského Aleksandr Rodnjanskyj sdělil pro CNN, že „situace je náročná. To není tajemství.“. „Rusko se snaží Bachmut obklíčit, využívají nejlepší jednotky z Wagnerovy skupiny,“ komentoval Rodnjanskyj.

 • 2.Co děje ve městě?

  V Bachmutu nadále zůstává zhruba 4500 civilistů včetně 48 dětí, uvedla mluvčí regionální správy Tetiana Ihnatčenková. Prostřednictvím sociálních sítí vyzvala k evakuaci města, dodala však, že ti, co zůstávají, mají dostatek zásob. „Ve městě je dost potravin, vody i léků. Lidem bylo vše obstaráno dopředu, obdobnou situaci jsme předpokládali,“ prozradila. „Ano, ale všichni by měli odejít. Pro civilisty je to ve městě nesmírně nebezpečné,“ zdůraznila Ihnatčenková.

  Rusové je obkličují ze všech stran

  Voják z ukrajinské 93. brigády sdílel video, kde uvedl, že ukrajinské jednotky stále bojují v Bachmutu a že nemají v plánu ustupovat. „Bachmut držíme, nikdo neustupuje. Bachmut je Ukrajina,“ na záběrech vylíčil, že ještě v posledních pár dnech byl stav poněkud klidnější než předtím. „Nepřítele jsme trochu přidusili, tak je klidněji, ale boje pořád zuří. Střelba se ozývá pravidelně, stejně tak exploze,“ dodal.

  Ukrajinci však rovněž přiznali, že udržet město a přilehlé okolí je stále těžší, Rusové postoupili, jak na severu, tak na jihu od Bachmutu. „Situace tady je složitá, ještě víc, než co se dostává ven do reportů,“ potvrdil jeden z vojáků pro CNN. „Bojuje se ze všech směrů, hlavně ale ze severního, kde Rusové zaznamenali největší postup mezi Berchivkou a Jahidne,“ konkretizoval.

 • 3.Co Bachmut znamená pro válku?

  Bachmut leží na severovýchodu Doněcké oblasti zhruba 20 kilometrů od Luhanské oblasti. Rusové o jeho dobytí usilují už měsíce. Od loňského léta se hlavní fronta nachází v podstatě na dohled. Dobytí města by pro Moskvu znamenalo kýžený větší úspěch a strategické – byť omezené výhody.

  Město je důležitou spojnicí v Doněcké oblasti, na východ leží hranice s Luhanskou oblastí, na severozápadě je Slovjansk a na jihozápadě Kosťantynivka. Cesty vedoucí do Bachmutu se v posledních týdnech dostaly pod kontrolu okupantů. Wagnerovci se ale nevydali na přímou zteč města, místo toho ho ze široka ze severu obkličují. V lednu získali Soledar a následně i další vesnice a osady severně od Bachmutu.

  Experti: Signály neúspěchu ruské invaze

  Pokud by Rusové získali převahu i západně od města, průmyslová centra Kosťantynivka nebo Kramatorsk by zůstala napospas jejich dělostřelectvu. Zatím je navíc nejasné, kam by se ukrajinští vojáci stáhli, pokud by z Bachmutu a okolí ustupovali. Nicméně vojenští experti se domnívají, že dobytí Bachmutu by nijak dramaticky válku na východě Ukrajiny nezměnilo.

  A v některých ohledech by získání města dle odborníků dokonce signalizovalo hlavní neúspěchy ruské invaze, a to v tom smyslu, že počátkem jejího druhého roku si dobytí relativně malého města vyžádalo tak dlouhý a nákladný útok.

 • 4.Tak proč Putin o město tak stojí?

  Strategická hodnota Bachmutu by neměla být zveličována, Rusům v čele s Putinem jde v případě jeho dobytí zřejmě o symboliku. Když v půlce ledna okupanti dobyli Soledar, šlo o jejich první úspěch po mnoha měsících. A pokud by do 6 týdnů od tohoto pokroku zvládli získat i Bachmut, svědčilo by to o završení další fáze bojů.

  Byl by to také velký úspěch pro oligarchu a zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, který podle mnohých zdrojů ztrácí přízeň Kremlu a který zároveň nepřestává kritizovat ruské ministerstvo obrany za jejich vedení „speciální vojenské operace“ na Ukrajině.

  23:29
  6. 6. 2023

  Drazí čtenáři, pro dnešek se loučíme, přenos k Ukrajině pokračuje opět od rána.

  23:16
  6. 6. 2023

  Volodymyr Zelenskyj na večerní tiskové konferenci uvedl, že od začátku rozsáhlé ruské invaze se na Ukrajinu vrátilo asi 2 500 válečných zajatců, z toho asi 370 civilistů, cituje ho The Kyiv Independent.

  22:54
  6. 6. 2023

  Ukrajina by se měla pokusit získat přístup do areálu Kachovské vodní elektrárny a alespoň dočasně zastavit vypouštění tamní přehrady, uvedl v rozhovoru se stanicí Rádio Svobodná Evropa ředitel ukrajinského Institutu pro vodohospodářství a meliorace Mychajlo Jacjuk. 

  „Už teď musíme přemýšlet, jak obnovit fungování hydroelektrárny zničené Rusy, jak tam získat přístup, zkusit jen dočasně zastavit pokles hladiny přehrady, aby se stabilizovala její úroveň,“ míní Jacjuk. Je to podle něj potřeba k co největšímu omezení rizik a škod všech ekonomických odvětví, která na přehradě závisejí. Ukrajinská ekonomika je ze dvou třetin vázána na kaskádu šesti přehrad na Dněpru, mezi něž patří i Kachovská přehrada. 

  Zobrazit celý online

  Putina čekají náročná rozhodnutí

  Naléhavé otázky však Putinovi zůstanou, i když jeho jednotky dosáhnou úspěchu v Bachmutu. „Přízrak neomezené ruské síly je mýtus. Putin byl již donucen učinit obtížná a neoptimální rozhodnutí, aby vyrovnal strašlivé ztráty, které jeho válka způsobila ruské armádě. A podobně obtížným rozhodnutím bude čelit i v roce 2023, pokud bude dál užívat vojenskou sílu, aby Ukrajině a Západu vnutil svou vůli,“ stojí ve zprávě amerického Institutu pro studium války (ISW).

   „Rusko může mobilizovat více mužů, což Putin asi pravděpodobně udělá, než aby se vzdal. Ale náklady Putina a Ruska na opatření, která bude pravděpodobně muset v takovou chvíli přijmout, začnou rychle narůstat,“ dodal ISW.

Video se připravuje ...
Další videa