Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Rusku selhala zkouška mezikontinentální balistické rakety, tvrdí v USA. Kreml to popírá

Autor: ČTK, swp - 
22. února 2023
13:19

Rusko provedlo zhruba v době pondělní návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině patrně neúspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety. Informoval o tom v noci na dnešek server televize CNN s odvoláním na dva nejmenované americké zdroje. Moskva informace CNN popřela.

Rusko Spojené státy předem upozornilo na chystaný odpal prostřednictvím komunikačních linek, které mají předejít konfliktu, uvedl jeden ze zdrojů. Druhý řekl, že test nepředstavoval hrozbu pro Spojené státy a že Washington zkoušku nevnímal jako anomálii nebo eskalaci.

Zkouška rakety Sarmat, na Západě přezdívané Satan II, zjevně selhala, shodují se oba činitelé. Raketa je přitom schopna nést několik jaderných hlavic. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci uvedl, že Rusko bude nadále rozvíjet svůj vojenský potenciál, včetně toho jaderného, a v té souvislosti řekl, že brzy bude do bojové pohotovosti uvedena mezikontinentální balistická raketa Sarmat či hypersonické střely.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes informace CNN o testu rakety nepřímo popřel. „Nemůžete věřit všemu, co se objeví v médiích, zvláště pokud je zdrojem CNN,“ citovala Rjabkova agentura Interfax.

Raketa Sarmat byla už dříve úspěšně otestována. Američtí představitelé se domnívají, že kdyby pondělní zkouška uspěla, Putin by se o ní býval zmínil v úterním proslovu o stavu země. Putin ale oznámil, že Rusko pozastavuje účast v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.

Putin v minulosti oznámil několik úspěšných testů mezikontinentálních balistických raket, včetně rakety Sarmat loni v dubnu, tedy nedlouho po únorovém vpádu Ruska na Ukrajinu. Raketu Sarmat Rusko poprvé odhalilo v roce 2016. Podle ruských médií má dolet přes 11 000 kilometrů a může nést jadernou hlavici o hmotnosti 100 tun. Nahradit má raketu R-36M Vojevoda.

17:07
Dnes

Už před koncem války na Ukrajině by měli mít spojenci jasno, jaký budou mít postoj k poválečnému Rusku. Na summitu tzv. bukurešťské devítky, tedy zemí z východního křídla NATO, to dnes v Bratislavě řekl prezident Petr Pavel. Zopakoval, že pokud aliance na Ukrajině nechá zvítězit Rusko, prohraje i ona sama. Je podle něj důležité to vysvětlit občanům. Podotkl, že nejde o otázku volby, ale nevyhnutelnosti. Posílení obranných kapacit NATO není podle něj nutné kvůli nařízení z bruselského ústředí, ale kvůli agresivní politice Ruska.

Připomněl, že v minulosti selhaly mnohé snahy západních zemí komunikovat s Ruskem. Řekl, že stejně jako bude poválečná Ukrajina, bude i poválečné Rusko. Spojenci by proto měli začít uvažovat, jak budou s Ruskem komunikovat. „Musí nám být jasné před koncem války, jaký bude náš společný přístup k Rusku,“ řekl. Podobně to podle něj platí i pro Čínu, která také představuje „jednu z proměnných komplikované bezpečnostní rovnice“.

Zmínil také nutnost připravit se na poválečnou obnovu Ukrajiny, aby tuto úlohu nepřevzaly země jako Čína. Spojenci se musí soustředit nejen na budování armády, ale i na znovuvybudování hospodářství Ukrajiny a její společnosti.

16:40
Dnes

Evakuaci po protržení přehrady potřebuje 40.000 lidí, ale kvůli ruské okupaci může Kyjev odvézt jen 17.000, uvedl generální prokurátor Ukrajiny.

16:40
Dnes

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vidí v destrukci kachovské přehrady taktický úmysl ukrajinské armády. „Účel těchto akcí je podle dostupných informací následující. Poté, co nepřítel neuspěl ve svých útočných akcích, hodlá s cílem posílit svůj potenciál převést jednotky a techniku z chersonského směru do svého útočného prostoru, a tím výrazně oslabit své pozice na chersonském směru,“ cituje ho agentura TASS.

Zobrazit celý online

Video  Dominik Hašek o Rusech, olympiádě a „vrahovi“ Putinovi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa