Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Mrazivá předpověď kdysi nejbohatšího Rusa: Putina zastaví jen 3. světová válka, říká Chodorkovskij

Autor: DVL, swp - 
12. února 2023
05:00

3. světová válka je jediný způsob, jak zastavit Putina, země NATO musí doopravdy bojovat, varoval kdysi nejbohatší Rus, který nyní žije v exilu ve Velké Británii. Podle něj je střet Západu s Ruskem nevyhnutelný, píše deník Daily Mail. Michail Borisovič Chodorkovskij založil demokratické hnutí Otevřené Rusko a v letech 2003-2013 byl ve vězení.

Přední Putinův nepřítel varoval Západ, že NATO bude nevyhnutelně zataženo do války s Ruskem. 

Zatímco Západ uvažuje o dodávce válečných letadel Volodymyru Zelenskému, představitel exilové opozice Michail Borisovič Chodorkovskij vydal strohou analýzu, podle které bude 3. světová válka jediným způsobem, jak zastavit ruského diktátora Vladmira Putina. „Země NATO a západní Evropa budou muset skutečně bojovat,“ řekl bývalý nejbohatší muž Ruska. „Dříve nebo později budou muset... bojovat. Čím dříve si to uvědomí, tím lépe, protože Putin nedokáže přestat. Zastavit se pro něj znamená smrt.“

Putin se možná zastaví, aby spolkl porážku, kdy přišel o území, která předtím dobyl, ale pak bude pokračovat a zmobilizuje muže z míst, která dobije, tvrdí se v analýze.

Chodorkovskij byl během Putinovy vlády vězněn a to 10 let. Stalo se tak poté, co se dostal do konfliktu s ruským prezidentem.

Nakonec byl propuštěn z vězení, byl omilostněn v roce 2013 a poté odešel do exilu. Nyní sídlí ve Velké Británii. Naznačil, že „první rok války byl jen pokusem“ a že „všechno začíná právě teď“.

Michail Borisovič Chodorkovskij byl v roce 2003 nejbohatším mužem Ruska a jeho majetek byl odhadován na 15 miliard dolarů. Po rozpadu SSSR získal několik ropných polí a rychle vybudoval své bohatství jako oligarcha, který měl prospěch z privatizace. Napadl ruskou vládu v roce 2001 a založil hnutí Otevřené Rusko, organizaci obhajující demokracii a lidská práva.

Podnikatel byl zatčen v roce 2003 na základě obvinění z podvodu a daňových úniků. Americké ministerstvo zahraničí se tehdy vyjádřilo k „svévolnému použití“ ruského soudního systému. 

Chodorkovskij byl omilostněn po deseti letech. 

15:44
Dnes

Řada západních podniků, včetně firem Avon Products, Air Liquide a Reckitt, stále zůstává v Rusku, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. Informuje o tom dnes na svých internetových stránkách list Financial Times (FT).

14:44
Dnes

Ukrajině se podařilo stabilizovat frontu v Charkovské oblasti, uvedl ministr obrany Rustem Umerov. Rusko má na Ukrajině a v její blízkosti 500 000 vojáků.

14:30
Dnes

Do ukrajinské armády vstoupilo 613 vězňů, kteří nyní absolvují výcvik. Ukrajinským médiím to řekl ministr spravedlnosti Denys Maljuska. K 25. květnu se podle úřadu o vojenskou službu ucházelo 4300 odsouzených, píše ruskojazyčný web stanice BBC. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v polovině května podepsal zákon, který lidem odsouzeným za méně závažné trestné činy umožňuje vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa