Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Mrazivá předpověď kdysi nejbohatšího Rusa: Putina zastaví jen 3. světová válka, říká Chodorkovskij

Autor: DVL, swp - 
12. února 2023
05:00

3. světová válka je jediný způsob, jak zastavit Putina, země NATO musí doopravdy bojovat, varoval kdysi nejbohatší Rus, který nyní žije v exilu ve Velké Británii. Podle něj je střet Západu s Ruskem nevyhnutelný, píše deník Daily Mail. Michail Borisovič Chodorkovskij založil demokratické hnutí Otevřené Rusko a v letech 2003-2013 byl ve vězení.

Přední Putinův nepřítel varoval Západ, že NATO bude nevyhnutelně zataženo do války s Ruskem. 

Zatímco Západ uvažuje o dodávce válečných letadel Volodymyru Zelenskému, představitel exilové opozice Michail Borisovič Chodorkovskij vydal strohou analýzu, podle které bude 3. světová válka jediným způsobem, jak zastavit ruského diktátora Vladmira Putina. „Země NATO a západní Evropa budou muset skutečně bojovat,“ řekl bývalý nejbohatší muž Ruska. „Dříve nebo později budou muset... bojovat. Čím dříve si to uvědomí, tím lépe, protože Putin nedokáže přestat. Zastavit se pro něj znamená smrt.“

Putin se možná zastaví, aby spolkl porážku, kdy přišel o území, která předtím dobyl, ale pak bude pokračovat a zmobilizuje muže z míst, která dobije, tvrdí se v analýze.

Chodorkovskij byl během Putinovy vlády vězněn a to 10 let. Stalo se tak poté, co se dostal do konfliktu s ruským prezidentem.

Nakonec byl propuštěn z vězení, byl omilostněn v roce 2013 a poté odešel do exilu. Nyní sídlí ve Velké Británii. Naznačil, že „první rok války byl jen pokusem“ a že „všechno začíná právě teď“.

Michail Borisovič Chodorkovskij byl v roce 2003 nejbohatším mužem Ruska a jeho majetek byl odhadován na 15 miliard dolarů. Po rozpadu SSSR získal několik ropných polí a rychle vybudoval své bohatství jako oligarcha, který měl prospěch z privatizace. Napadl ruskou vládu v roce 2001 a založil hnutí Otevřené Rusko, organizaci obhajující demokracii a lidská práva.

Podnikatel byl zatčen v roce 2003 na základě obvinění z podvodu a daňových úniků. Americké ministerstvo zahraničí se tehdy vyjádřilo k „svévolnému použití“ ruského soudního systému. 

Chodorkovskij byl omilostněn po deseti letech. 

23:03
30. 5. 2023

Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

22:16
30. 5. 2023

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
30. 5. 2023

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa