Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Kadyrov je na tom špatně: Otrava jako pomsta za kritiku ruského vedení války?

Autor: tsv, swp - 
5. března 2023
12:50

Dlouhodobý spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov (46), údajně čelí těžkým zdravotním komplikacím potenciálně spojeným s otravou. Na veřejnosti se v posledních týdnech vyskytuje jen minimálně, jeho soukromé letadlo podniká časté cesty do Spojených arabských emirátů a v obdobích, která tráví v domovském Čečensku, za ním ze SAE dojíždí nefrolog kvůli Kadyrově nedůvěře vůči moskevským lékařům.

Dle informací nejmenovaných zdrojů se Kadyrov potýká s těžkou nemocí ledvin. Diagnóza by podle nich vysvětlovala Kadyrovu absenci během Putinových veřejných výstupů a jeho ‚nafouklý‘ vzhled. Čečenský vůdce se nyní údajně obává otravy poté, co dlouhodobě kritizuje ruské ‚neohrabané‘ vedení války a strategii tamního ministerstva obrany.

„Je na tom velmi špatně.“

Kadyrovo luxusní letadlo nyní často létá do SAE, kam vůdce údajně pravidelně cestuje za léčbou, píše server DailyMail. Ke Kadyrovu zdravotnímu stavu se s odkazem na vlastní zdroje vyjádřil kazašský novinář Azamat Maytanov, podle kterého je čečenský lídr v terminální fázi nemoci způsobené právě otravou.

„Mám informaci, že hlavní nefrolog Spojených arabských emirátů Dr. Yasin Ibrahim El-Shahat, známý lékař s 30letou praxí, dorazil do Grozného,“ uvedl s odkazem na hlavní město Čečenska na Telegramu. „Specializuje se na nefrologii, dialýzu, transplantaci, glomerulonefritidu a akutní selhání ledvin,“ pokračoval Mayatanov. „Kadyrov je na tom údajně velmi špatně a má vážné problémy s ledvinami.“

Bojí se Skripalova osudu?

Mayatanova tvrzení potvrdil podnikatel Leonid Nevzlin momentálně žijící v exilu. „Mé zdroje to potvrdily,“ konstatoval. „Kadyrova léčí v SAE, a když je na krátkou dobu v Grozném, jezdí za ním z Abú Dhabí nefrolog.“

„Kadyrov očividně nedůvěřuje ruským lékařům. A má pro to důvody,“ pokračoval. „Mé zdroje uvádí, že problémy s ledvinami jsou symptomem otravy, což je to, čeho se Kadyrov bojí.“ Čečenský lídr si „vytvořil až moc nepřátel mezi generály, kteří mají přístup k záležitostem GRU“, doplnil s odkazem na ruskou zpravodajskou službu mimo jiné zodpovědnou za otravu dvojího agenta Sergeje Skripala v roce 2018.

22:01
Dnes

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:52
Dnes

Lídři pěti zemí Evropské unie dnes ve společném prohlášení potvrdili v Praze závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, která vede boj proti ruské agresi. Podle závěrů schůzky, kterou svolal premiér Petr Fials „pozorně vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke zvýšení a urychlení podpory, zejména pokud jde o munici a protivzdušnou obranu, které jsou životně důležité pro ochranu obyvatel Ukrajiny, měst a kritické infrastruktury, jakož i na bojištích“.

21:31
Dnes

Odpovědnost posílit obranyschopnost Ukrajiny je nyní na Západu, řekl před dnešní pracovní večeří některých evropských státníků v Praze polský prezident Andrzej Duda. Podle Dudy i dánské premiérky Mette Frederiksenové by mohly situaci na frontě změnit dodávky z české muniční iniciativy. Vybrané peníze by měly stačit na půl milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku, řekla Frederiksenová. Lotyšská premiérka Evika Siliňová na iniciativu přislíbila deset milionů eur (246 milionů korun).

Zobrazit celý online

Video  Raketový útok na Záporoží: Komplikované odstraňování trosek  - Ukrajinské záchranné složky
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa