Úterý 16. července 2024
Svátek slaví Luboš, zítra Martina
Polojasno 31°C

Rusku příští rok dojdou peníze, varuje kdysi nejbohatší Rus Děripaska. A za co kritizoval vládu?

Autor: mav, lig - 
5. března 2023
09:52

Kreml a provládní propaganda dopad sankcí na ruské hospodářství bagatelizuje, hliníkový magnát Oleg Děripaska (55) to však vidí jinak. „Už příští rok nebudou žádné peníze. Budeme potřebovat zahraniční investory,“ prohlásil ve čtvrtek na Krasnojarském ekonomickém fóru na Sibiři.

„S penězi už jsou vážné problémy, takže se byznys začal otřásat,“ prohlásil Děripaska, jenž v 90. letech ohromně zbohatl na privatizaci hliníkáren. 

Začátkem století byl nejbohatším člověkem v Rusku, po globální finanční krizi let 2007-8 výrazně zchudl, nyní se nachází v páté desítce žebříčku nejmajetnějších Rusů. Ke 3. 3. jeho jmění magazín Forbes odhaduje na 2,9 miliardy amerických dolarů (64 mld. Kč).

Západní sankce dopadají i přímo na Děripasku, USA je na něj uvalily roku 2018 vedle dalších dvou tuctů ruských oligarchů a státních představitelů. Američané ho donutili opustit pozice ve vedení své firmy Rusal - druhého největšího výrobce hliníku na světě, stejně jako v energetické skupině En+.  

Další obvinění přišlo loni v září - a to, že se Děripaska se svými lidmi snažil americké sankce obcházet. Mj. proto, aby v USA jeho přítelkyně mohla porodit (novorozenci automaticky získávají americké občanství); poprvé to vyšlo, před druhým porodem už Jekatěrinu Voroninovou úřady poslaly zpátky, uvádí americké ministerstvo spravedlnosti.

Po zahájení aktuální ruské invaze na Ukrajinu Děripasku na sankční seznamy přidaly i EU, Velká Británie a Austrálie. Mj. přišel o občanství Kypru, který dříve aktivně lákal ruské boháče.

Ideální vztahy však nemá ani s ruskými vládci. Už začátkem bojů Děripaska kritizoval „speciální vojenskou operaci“, respektive varoval, že reakce zbytku světa uvalí Rusko do „dvou staletí zatracení“. Stále to vidí podobně: „Mysleli jsme, že jsme evropská země. Příštích 25 let budeme zase víc myslet na svou asijskou minulost,“ konstatoval teď v Krasnojarsku.

Vládu viní i z nestálého prostředí pro byznys. „Pokud budeme každé čtvrtletí měnit pravidla hry v závislosti na nějakých problémech, pak nám nikdo nebude věřit: Ani ruští, ani zahraniční podnikatelé,“ zdůraznil miliardář. Podle jeho názoru je ekonomická situace v zemi „velmi obtížná a nepředvídatelná“ a taková zůstane minimálně do poloviny roku 2025. Zahraniční investoři budou muset přijít ze „spřátelených zemí“, nejspíš z Asie. Ale i čínské firmy nezřídka berou v potaz sankce západních zemí, s nimi se obchody nechtějí rozházet.

Za zátěž prohlásil i byrokraty a bezpečnostní složky, navrhuje jejich počet dvakrát až třikrát snížit. „Státní kapitalismus je cesta, která nikam nevede,“ dodal. Svými vyjádřeními podle telegramového kanálu Baza neudělal radost gubernátorovi Krasnojarského kraje, jenž seděl vedle něj. Připustil, že je „připraven ke snížení počtu zaměstnanců“, ale „v tak otevřeném publiku“ není prý vhodné probírat ty další, „delikátní otázky“.

6:39
Dnes

Ukrajina se potýká s nedostatkem lidské síly, obrovskou přesilou a nerovnoměrnou mezinárodní pomocí. Doufá ale, že strategickou výhodu proti Rusku najde v opuštěných skladech nebo ve sklepích továren. Ve stovkách tajných dílen vznikl ekosystém laboratoří, které využívají inovace k vytvoření armády robotů. Ti mají zabíjet ruské vojáky a chránit zraněné Ukrajince na frontě i mimo ni, píše agentura AP.

Obranné startupy po celé Ukrajině - podle odhadů z odvětví je jich až 250 - vyvíjejí stroje na zabíjení na tajných místech, která běžně vypadají třeba jako autoservis.

Zaměstnanci startupu, který vede podnikatel Andrij Denysenko, dokážou v kůlně sestavit bezpilotní pozemní vozítko nazvané Odyssey za čtyři dny. Jeho význam spočívá v ceně - 35.000 dolarů nebo zhruba deset procent toho, kolik stojí model z dovozu.

22:04
15. 7. 2024

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství. Tímto se s vámi pro dnešek loučíme a přejeme dobrou noc. 

21:55
15. 7. 2024

Kvůli obavám z šíření války USA zakazují Kyjevu udeřit hluboko do ruského území americkými zbraněmi, aby se zabránilo možnému rozšíření války za hranice Ukrajiny, řekl to mluvčí Pentagonu Patrick Ryder pro Hlas Ameriky (VoA) .

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa