Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Rusko Nord Stream neopraví, jen zakonzervuje: Projekt Kreml považuje za pohřbený, tvrdí zdroj

Autor: ČTK, swp - 
3. března 2023
15:34

Rusko se chystá poškozené potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 utěsnit a zakonzervovat, s opravou a opětovným zprovozněním nepočítá. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Každý z plynovodů má dvě potrubí a vybudovala je ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Tři z celkových čtyř potrubí loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstává neporušené.

Plynovodem Nord Stream 1 v době před explozí už plyn do Evropy neproudil kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva zastavení provozu zdůvodňovala údržbou. Nord Stream 2 byl sice dokončen, spuštěn ale kvůli válce na Ukrajině a protiruským sankcím nikdy nebyl.

Gazprom uvedl, že je technicky možné poškozené potrubí opravit. Podle dvou zdrojů agentury Reuters ale Moskva nevidí v dohledné době možnost na zlepšení vztahů se Západem natolik, aby dávalo smysl potrubí opravit.

Evropa v uplynulém roce výrazně snížila dovoz energetických surovin z Ruska. Vývoz Gazpromu mimo bývalý Sovětský svaz se loni snížil téměř o polovinu a dosáhl postsovětského minima 101 miliard metrů krychlových.

Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno pro případné uvedení do provozu v budoucnu. To by s největší pravděpodobností znamenalo utěsnění porušených částí, aby se zabránilo další korozi způsobené mořskou vodou.

Moskva tvrdí, že za výbuchy plynovodu stojí Západ, své tvrzení ale nijak nedoložila. Bílý dům v únoru odmítl jako „naprostý výmysl“ příspěvek na blogu amerického investigativního novináře oceněného Pulitzerovou cenou Seymoura Hershe, který tvrdí, že za explozemi stojí Washington. Vyšetřování úřadů v Dánsku, Německu a Švédsku dosud nebylo uzavřeno.

23:29
6. 6. 2023

Drazí čtenáři, pro dnešek se loučíme, přenos k Ukrajině pokračuje opět od rána.

23:16
6. 6. 2023

Volodymyr Zelenskyj na večerní tiskové konferenci uvedl, že od začátku rozsáhlé ruské invaze se na Ukrajinu vrátilo asi 2 500 válečných zajatců, z toho asi 370 civilistů, cituje ho The Kyiv Independent.

22:54
6. 6. 2023

Ukrajina by se měla pokusit získat přístup do areálu Kachovské vodní elektrárny a alespoň dočasně zastavit vypouštění tamní přehrady, uvedl v rozhovoru se stanicí Rádio Svobodná Evropa ředitel ukrajinského Institutu pro vodohospodářství a meliorace Mychajlo Jacjuk. 

„Už teď musíme přemýšlet, jak obnovit fungování hydroelektrárny zničené Rusy, jak tam získat přístup, zkusit jen dočasně zastavit pokles hladiny přehrady, aby se stabilizovala její úroveň,“ míní Jacjuk. Je to podle něj potřeba k co největšímu omezení rizik a škod všech ekonomických odvětví, která na přehradě závisejí. Ukrajinská ekonomika je ze dvou třetin vázána na kaskádu šesti přehrad na Dněpru, mezi něž patří i Kachovská přehrada. 

Zobrazit celý online

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl využít nepoškozené potrubí plynovodu Nord Stream 2 k čerpání plynu. Německo ale nyní chce svou energetickou závislost na Rusku ukončit a tuto myšlenku odmítlo. Polsko rovněž přestalo nakupovat ruský plyn.

Rusko v současné době vyváží do Evropy jen asi 40 milionů metrů krychlových plynu denně, a to přes Ukrajinu přes vstupní bod Sudža.

Moskva nyní vkládá naděje do Turecka, přes které hodlá plyn vyvážet. Tím by Rusko už nemuselo spoléhat na Západ jako na partnera v energetice, řekl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Video  Kamery zachytily podmořský výbuch a únik plynu z plynovodu Nord Stream  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa