Býk
Autor: CNC

28. duben <<< 29. duben >>> 30. duben

Lidé narození 29. dubna jsou Býci.  


Svátek slaví Robert

  • Ženský protějšek: Roberta
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Robertek, Robík, Robi, Robin, Bert, Bob
  • Původ: Jméno Robert je německého původu. Jeho původní podobou bylo jméno Hruodperaht. Slovo „hruod“ znamená „sláva“ a „peraht“ je „jasný“. Význam jména je tedy „jasně zářící“.
  • Povaha: Robertové jsou extroverti. Bývají dobrými partnery. Své plány dotahují do konce.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vah, Blížence, Lva, Štíra a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Sebevražda Ivety Bartošové

29. duben 2014 otřásl světem šoubyznysu a českou hudební scénou. Známá česká zpěvačka Iveta Bartošová spáchala sebevraždu skokem pod vlak. Na místě podlehla těžkým zraněním a ihned zemřela.

Bylo kolem půl dvanácté dopoledne, když k havárii došlo. Vlak jel na trati mezi Uhříněvsí a obcí Říčany, nedaleko bydliště Ivety Bartošové. Strojvedoucí, jehož vlak se střetl s Bartošovou, vypověděl, že už z dálky viděl osobu, která jde po kolejišti. Zatáhl za ruční brzdu a začal troubit. Osoba si lehla do kolejiště a čekala, až vlak přijede. V tu dobu ještě nikdo nevěděl, o koho se jedná. Po nehodě dorazila policie a další vyšetřovatelé. Kvůli velkému poškození těla nešlo ihned identifikovat, o koho se jedná. Až na základě provedení testů DNA došlo k přesné identifikaci.

Bartošová měla již několik let velké deprese a byla závislá na alkoholu a lécích. Několik dnů před nehodou byla na operaci břicha, která proběhla v pořádku. Po její smrti byl nalezen obraz, který malovala a dopis na rozloučenou. Vše bylo adresováno pro jejího manžela Josefa Rychtáře. Bartošová zemřela ve svých 48 letech a zanechala po sobě syna Artura Štaidla. Za svého života získala několik ocenění – 3x zlatého slavíka a několik stříbrných a bronzových a ocenění televizní ankety TýTý.

Mezinárodní den tance

29. dubna se Mezinárodní den tance slaví již od roku 1982. Vyhlásil jej Mezinárodní divadelní ústav a jeho zástupci. Toto datum zvolili jako připomínku narození významného francouzského tanečníka, baletního mistra a choreografa Jeana-Georgese Noverrea (*1727).

Tento den je připomínkou toho, že tanec dokáže překonávat etnické bariéry a spojovat lidi. Bývá vyzvána známá taneční osobnost, jejíž poselství se pak šíří po celém světě. Kromě toho je průřezem napříč tanečními žánry, jako jsou mimo jiné společenské tance, balet, salsa, pole dance, akrobatický rock and roll nebo street dance.

V České republice se o oslavy tohoto svátku zasadila nejprve Vize tance. Roku 2014 akci začala pořádat agentura Art 4 People. Konají se taneční workshopy, baletní tréninky pod vedením baletních mistrů, vystoupení profesionálních, poloprofesionálních i amatérských souborů. Nechybí ani taneční after party.

 

Kdo se narodil 29. dubna

  • 1876 – Václav Vydra, herec a režisér († 7. dubna 1953)
  • 1885 – Egon Erwin Kisch, pražský německy píšící reportér a spisovatel († 31. března 1948)
  • 1938 – Hynek Bočan, režisér
  • 1964 – Radek Jaroš, horolezec, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek
  • 1965 – Ivana Zemanová, druhá manželka 3. prezidenta ČR Miloše Zemana

Svět