Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Tvrdá rána pro Putina: USA se odstřihnou od ruské ropy i plynu, přidá se Británie. A co Evropa?

Aktualizováno -
8. března 2022
18:58
Autor: ČTK, sova, Darina Jíchová - 
8. března 2022
16:52

Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil zákaz dovozu ruské ropy a také plynu a uhlí do Spojených států. Do konce roku se od ruské ropy ropných produktů odstřihne také Velká Británie. Zvažuje také ukončení dovozu zemního plynu. Jde o další z kroků, který Bidenova administrativa podniká proti Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu.

„Spojené státy zastaví dovoz ruské ropy a chceme spolu s evropskými partnery a spojenci rozvíjet dlouhodobé vztahy tak, aby se i oni vymanili ze závislosti,“ prohlásil americký prezident Biden.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naléhá na Spojené státy a další západní země, aby energetické suroviny od Ruska přestaly odebírat.

„Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války,“ řekl dnes šéf Bílého domu. Ruský prezident Vladimir Putin 24. února zahájil invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle něj zemi denacifikovat a demilitarizovat.

Biden také upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. „Dal jsem jasně najevo, že obrana svobody něco stojí a něco stojí i ve Spojených státech,“ uvedl Biden. Dodal, že to chápe jak jeho Demokratická strana, tak republikáni, a že udělá vše pro to, aby pro Američany zmírnil dopady „Putinova zdražování“. Už nyní je ve Spojených státech nejvyšší inflace za 40 let.

Třetina zemního plynu v Evropě pochází z Ruska

Bidenův projev se očekává v 16:45 SEČ. Podle serveru Politico britská vláda kolem 17:00 SEČ také oznámí zákaz importu ruské ropy. Chystá ho za několik měsíců, aby globálnímu trhu dala možnost se tomuto opatření přizpůsobit a zabránila panickému nakupování pohonných hmot, píše Politico. Londýn prý v úterý neoznámí konec dovozu zemního plynu z Ruska, v britské vládě se ale o této věci stále diskutuje.

Spojené státy zákaz dovozu konzultují se evropskými spojenci, kteří jsou mnohem více závislí na energetických surovin z Ruska. Třetina zemního plynu spotřebovaného v Evropě pochází z Ruska. Spojené státy ruský zemní plyn nedováží.

Agentura Reuters uvádí, že očekávané Bidenovo oznámení o zákazu dovozu ruské ropy ještě zesílí dopady nynějšího konfliktu na Ukrajině na globální ekonomiku. Světové hospodářství se přitom ještě zcela nezotavilo z následků pandemie covidu-19. Ceny pohonných hmot ve Spojených státech se po ruské invazi na Ukrajinu ze 24. února dostaly na rekordní úroveň a přispěly ke zvyšování inflace, která dosáhla největší hodnoty za posledních 40 let.

Podle analytické společnosti Rystad Energy loni asi osm procent ropy a ropných produktů, které se do Spojených států dovezlo, pocházelo z Ruska. AP píše, že z dostupných dat amerického ministerstva energetiky vyplývá, že v posledním únorovém týdnu USA nedovezly z Ruska žádnou ropu.

14:55
Dnes
!

Rusko ohlásilo dobytí vesnice Semenivka, která se nachází nedaleko města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že jeho jednotky obsadily výhodnější pozice na některých místech frontové linie. 

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj ale o víkendu řekl, že operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se zhoršuje. Připustil také, že Rusku se místy daří postupovat.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly obsadily výhodnější pozice a zasadily údery ukrajinským ozbrojeným silám na několika místech frontové linie – v Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti. Na dalších místech podle sdělení rezortu odrazily útoky ukrajinských jednotek.

14:16
Dnes

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva, při níž mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za podporu, jakou aliance poskytuje Ukrajině bránící se už třetím rokem ruské ozbrojené agresi.

Zelenskyj na tiskové konferenci se šéfem NATO zdůraznil, že situace na bojišti závisí na rychlosti dodávek munice. Podle něj začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně, avšak tento proces musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně snaží využít. „Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit,“ řekl Zelenskyj.

Stoltenberg, který je na návštěvě Ukrajiny potřetí po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, připustil, že Rusko mělo nad Ukrajinou v posledních měsících převahu co do dostupnosti zbraní. Ujistil však, že další pomoc je „na cestě“.

13:48
Dnes

Starostu Vlachovic, pod které spadají Vrbětice, Zdeňka Hověžáka (STAN) odložení případu výbuchu muničního skladu nepřekvapilo. „S ohledem na to, co probíhá na Východě, se dalo očekávat, že se případ odloží, protože to, aby v dnešní době Rusko nějak podalo ruku k součinnosti, aby se vyšetřování prokázalo, se nedalo předpokládat,“ řekl ČTK Hověžák. Případ nebere jako ukončený, protože viníci nebyli potrestáni.

Zobrazit celý online

Británie se připojí

Británie ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů postupně do konce roku 2022, oznámil dnes britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng. Firmy mají do konce roku čas přejít na jiné zdroje, s přechodem jim podle ministra vláda pomůže.

Londýn bude jednat s ostatními dodavateli, aby nahradili chybějící ropu z Ruska. Podle ministra Kwartenga zvažuje také ukončení dovozu ruského zemního plynu.

„Přechodné období poskytne trhu, podnikům a dodavatelským řetězcům více než dostatek času na nahrazení ruského dovozu,“ uvedl Kwarteng na twitteru. Firmy by podle ministra měly zajistit, aby zákaz nepocítili spotřebitelé. Ruská ropa v současnosti pokrývá osm procent poptávky v Británii, ruský plyn čtyři procenta, dodal ministr.

„Británie je významným producentem ropy a ropných produktů, navíc má značné zásoby. Kromě Ruska pochází naprostá většina našeho dovozu od spolehlivých partnerů, jako jsou USA, Nizozemsko a Perský záliv. V letošním roce s nimi budeme spolupracovat na zajištění dalších dodávek,“ napsal Kwarteng.

Zákaz dovozu ropy je součástí sankcí, které mnohé západní země uvalují na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Ke stejnému kroku dnes přistoupily také Spojené státy.

Video  Rusko válku nevyhraje. Ukrajinistka promluvila o naději i nečekané proměně Zelenského.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa