Šokující zjištění v kauze Vrbětice: Agentce Šapošnikovové z ruské rozvědky zařídil pas Gross (†45)

Aktualizováno -
29. dubna 2024
19:44
Autor: mav - 
29. dubna 2024
16:25

V den, kdy kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích, zveřejnil mezinárodní tým investigativců další objevy v téže kauze. Podrobně zkoumali roli ruských manželů Šapošnikovovových, kteří v Česku pobývali desítky let a získali občanství. Mimo jiné díky tlaku tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse (†45, ČSSD), píše The Insider.

Čeští policisté Šapošnikovovovy vyšetřovali, ovšem ti pobývali v Řecku, kde si roku 2010 pořídili vilu; s výslechem pomohli tamní policisté. Nikolaj Šapošnikov letos v únoru v zahraničí zemřel na srdeční zástavu v 62 letech. Větší roli však měla Elena (62), podle investigativců špionka ruské vojenské rozvědky GRU, a to přímo téže jednotky 29155, jejímž dvěma agentům zařídila přístup do vrbětických skladů a kteří také zkusili novičokem v Anglii zabít ruského přeběhlíka Sergeje Skripala.

„Manželé byli odhaleni jako špioni GRU, kteří napomáhali bombovým útokům a otravám v Evropě,“ tweetuje bulharský investigativec Christo Grozev, který se jednotce a výbuchům muničních skladů v Česku a Bulharsku soustavně věnuje, nejprve v týmu Bellingcat, nyní v redakci Insideru.

„Nikolaj získal svůj pas v roce 1999, zatímco Elena po ‚nejméně šesti‘ pokusech získala svůj pas v roce 2004 díky angažovanosti Stanislava Grosse, tehdejšího notoricky zkorumpovaného ministra vnitra,“ píše The Insider. Gross byl ministrem v letech 2000-2004, rok pak premiérem, než předčasně skončil kvůli nejasnému financování nového bytu.

Imigrační úředník, který pracoval na Elenině případu, dokonce podle nich k jejímu spisu připojil ručně psanou poznámku: „Červenou linií, která se táhne celou touto žádostí, byly různé osoby, které se neustále snažily vměšovat, aby dosáhly pozitivního výsledku."

Falešní političtí uprchlíci

Původně armádní důstojník Nikolaj Šapošnikov znal Československo už ze své vojenské služby z konce 80. let, sloužil v Jelšavě na středním Slovensku. Začátkem roku 1989 prý byl trestán za opakované krádeže benzinu a baterií, o rok později v armádě skončil. Záhy požádal o azyl ve Zvolenu, po pobytech v československých imigračních táborech dostal status politického uprchlíka a mohla se k němu připojit i manželka s dětmi. V dokumentech tvrdili, že jsou disidenti, Šapošnikov zatajil i svou vojenskou kariéru. Jeho žena zase tvrdila, že se vzdala ukrajinského pasu, později vyšlo najevo, že na něj dál jezdila do Ruska i na Ukrajinu.

Šapošnikov dlouho pracoval pro českou firmu Imex, která si vrbětické sklady najímala, jako konzultant. „Vyhledával obchodní příležitosti a poskytoval poradenství a podporu mezinárodním zákazníkům společnosti Imex,“ píše The Insider. „Postupem času přiváděl Šapošnikov do společnosti Imex stále více členů své rodiny. Do roku 2012 byli ve společnosti zaměstnáni Valeria i Pavel - jeho dcera a nevlastní syn.“ Pavel je synem Eleny z prvního manželství, při žádostech o azyl v Československu ho Šapošnikov vydával za svého.

Už dříve bylo podezření, že jsou Šapošnikovovi ve styku s generálem GRU Andrejem Averjanovem, velitelem jednotky 29155. Jejich dcera žijící na Moravě to do jisté míry předloni potvrdila reportérům Českého rozhlasu. „Potkali jsme se na kávu, turisticky jsme se dívali na Portugalsko. Prostě výlet, on se k nám přidal,“ popsala. „Pamatuju si akorát, že jsme koukali na krásu Portugalska. Fakt jsme se projeli historickou tramvají… Přiletěl za námi. Nebo přiletěl prostě, chvilku s námi byl – hoďku, dvě, tři… Taťka ho znal spíš pracovně a mamka se do toho nějak vložila,“ řekla dcera Šapošnikovových. „Pamatuji si jen pocit z něho – úžasný. Byl to člověk, který byl velmi pozitivní, otevřený, vřelý. Kdyby mi někdo řekl, že je to šéf GRU, tak mu to prostě nebudu věřit. Naši ho znali, ale taky netušili, že to je on.“ Prý se jí představil jako Andrej a že je literární historik. Jeho pravou roli prý zjistila až z médií.

Pro pořad Reportéři ČT (leden 2022) se v Řecku vyjádřili i Nikolaj a Elena. „Co znamená agent, já žádné agenty neznám. Podezřelých ruských agentů v Evropě je tolik, že bychom se všichni divili, kdyby je všechny spočítali,“ pronesl Šapošnikov. „Pokud je to elitní generál, tak se bude zajímat o nějaký sklad?“ doplnila jeho žena k otázce na Andreje Averjanova.

Podle Insideru Elena Šapošnikovová psala Averjanovovi e-maily zrovna ve dnech, kdy jeho agenti Čepiga a Miškin alias Popa a Tabarov s falešnými doklady navštívili vrbětická skladiště. Návštěvu agentů zprostředkovala Šapošnikovová, managementu Imexu přeposlala fotky jejich padělaných pasů. A následně se oba manželé setkali s Averjanovem na Slovensku. K prvnímu výbuchu muničáku došlo 16. října, ten zabil dva zaměstnance Imexu. Další o měsíc a půl později se obešel bez obětí na životech.

Video  Rakušan o Vrběticích: Akt terorismu a válečný zločin  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa