Stíhaní podle Ibeheje založili takzvaný neveřejný alternativní fond. Následně vybrali na investice od více než 1500 lidí minimálně 800 milionů korun. „Uvedené finanční prostředky měly být od poškozených shromažďovány od roku 2017 prostřednictvím takzvaných svěřenských fondů pod slibem garantovaného devítiprocentního zhodnocení vkladů. Přes uvedené sliby měly být získané prostředky zčásti použity pro osobní spotřebu obviněných, částečně pro provoz společnosti a pouze část pro investice,“ uvedl.

V případu byly zajištěny nemovitosti, luxusní vozidla a šperky nebo peníze v hotovosti celkem za asi 144 milionů korun. Čtveřice podezřelých je stíhána od konce ledna, jeden z nich je podle Ibeheje cizinec. Stíháni jsou na svobodě. Hrozí jim až deset let vězení.

NCOZ neupřesnila, který fond v kauze figuruje. Ibehej uvedl jen, že v kauze byly loni v červenci provedeny domovní prohlídky. Podle dřívějších informací v médiích tehdy detektivové z NCOZ zasahovali v sídle investiční firmy Invest & Property Consulting (IPC) v pražské Jindřišské ulici, která se zabývala právě netypickými investicemi přes svěřenské fondy. Server Deník N v pátek napsal, že obvinění jsou zástupci IPC - tři Češi a jeden Slovák. Mezi nimi je údajně už v minulosti odsouzený podvodník s exekucemi Ladislav V. nebo brněnský architekt původem ze Slovenska Oliver K., který se podle serveru ke kauze odmítl vyjádřit. IPC je nyní v insolvenci.

Kromě nemovitostí, aut a šperků dali podle serveru Seznam Zprávy představitelé IPC také desítky milionů firmě někdejšího mluvčího exprezidenta Václava Klause Petra Hájka, který provozuje web Protiproud, jenž se podle Vojenského zpravodajství podílí na šíření ruského hybridního vlivu v Česku. Peníze IPC Hájkovi poslala i přesto, že Hájkovy firmy prodělaly 15 milionů. Hájek není podle Deníku N mezi stíhanými a ani on se k případu nechtěl vyjádřit.

Fotogalerie
3 fotografie