Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Za litr benzinu či nafty i přes 60 korun?! Ekonomové varují: Hrozí další zdražení

Autor: ČTK - 
8. března 2022
15:22

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic nadále rostou. Litr Naturalu 95 stojí průměrně 43,51 koruny, litr nafty 45,32 Kč. Nafta zdražuje rychleji, během 24 hodin vzrostla její cena o 1,17 Kč, benzin zdražil za stejnou dobu o 74 haléřů. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005. Podle oslovených ekonomů by se cena pohonných hmot mohla vyšplhat i přes 55 korun za litr, v nejhorších případech i přes 60 korun.

Nejdražší benzin je v Libereckém kraji, litr tam stojí průměrně 43,88 koruny. Nejlevnější je v Karlovarském kraji, kde stojí 43,23 Kč. Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr stojí v průměru 45,77 Kč. Nejlevnější je naopak v Karlovarském kraji, kde stojí 44,95 koruny.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že astronomický růst cen pohonných hmot je důsledkem ropných šoků, které právě prožíváme.

„Odhady renomovaných amerických bank předpokládají, že cena ropy vystoupá na 160 až 180 dolarům za barel. Při těchto cenách ropy by se průměrné ceny pohonných hmot pohybovaly lehce nad hranicí 55 korun za litr,“ řekl Křeček. To by českou ekonomiku podle něj mohlo přiblížit ke scénáři stagflace, proto lze očekávat, že na situaci bude reagovat vláda. „Z těchto důvodů si myslím, že nedojdeme do situace, kdy by průměrné ceny pohonných hmot přesáhly hranici 60 korun za litr,“ uvedl Křeček.

Kovanda: Může být ještě hůř...

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že v nejhorším scénáři by ceny pohonných hmot mohly přesáhnout 65 korun.

„To ale předpokládá plné embargo na ruskou ropu a také to, že Fialova vláda by proti vysokým cenám nijak nezasáhla, například snížením DPH. V nejlepším možném scénáři válka na Ukrajině rychle skončí a ceny pohonných hmot se díky zklidnění trhu ustálí kolem 45 korun za litr s vyhlídkou návratu ke 40 korunám do konce letošního roku, nebo dokonce lehce pod tuto úroveň,“ uvedl Kovanda.

Křeček: Řada lidí nebude mít na výběr

Návrat ke 30 korunám za litr podle něj předpokládá jak ukončení války na Ukrajině, tak i citelné globální ekonomické ochlazení. „Tyto dvě věci ale zřejmě naráz nenastanou, neboť konec války by zřejmě vedl k opětovnému oživení globální ekonomiky,“ uvedl. Lidé svou spotřebu pohonných hmot podle něj omezí. „Ale to lze jen do jisté míry. Motoristé bude více šetřit, jezdit úsporněji, ale omezení spotřeby nebude takové, aby zmírnilo tlak na další růst cen,“ uvedl Kovanda.

Podle Křečka se na ceny pohonných hmot z loňského roku vrátíme, jakmile se na trzích sníží nejistota v souvislosti s válkou na Ukrajině a budou zabezpečeny dostatečné dodávky ropy do Evropy. Poptávka se nyní podle něj výrazně zvýšila, protože lidé panikaří a dělají si zásoby do kanystrů.

„Je to podobné jako nakupování rýže a těstovin při první vlně pandemie. Následně budou lidé spotřebovávat vytvořené zásoby a poptávka po nákupu pohonných hmot klesne. Vysoké ceny u čerpacích stanic omezí využívání automobilové přepravy. Mnozí lidé však nebudou mít na výběr a budou muset vyšší ceny akceptovat,“ uvedl Křeček.

Vláda se má růstem cen pohonných hmot zabývat ve středu. Ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v České televizi uvedl, že ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.

Shell přestane nakupovat ruskou ropu a plyn

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn, uzavře tam své čerpací stanice a ukončí další podnikatelské aktivity, které v Rusku má. Za to, že ropu nakupovala ještě minulý týden, kdy už zuřila válka na Ukrajině, se firma po kritice ve svém úterním oznámení omluvila. Západní firmy jsou pod sílícím tlakem, aby své obchodní vztahy s Ruskem kvůli jeho vojenské invazi na Ukrajinu zpřetrhaly.

Shell uvedl, že jeho odchod z Ruska bude postupný. Firma ihned přestane nakupovat ropu na takzvaném promptním trhu, kde se nakupují suroviny k okamžitému dodání. Aktuální smlouvy už neprodlouží.

Tyto společenské výzvy představují dilema mezi vyvíjením tlaku na ruskou vládu kvůli jejím zvěrstvům na Ukrajině a zajištěním stabilních a bezpečných dodávek energií v Evropě,“ uvedl generální ředitel Shell Ben van Beurden. Zisk z prodeje ropy nakoupené minulý týden Shell věnuje na humanitární účely.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dříve napsal, že mu bylo řečeno, že Shell v pátek diskrétně nakoupil ropu. Apeloval proto na veřejnost, aby na tuto společnost i na další mezinárodní firmy tlačila a snažila se je přimět, aby takové nákupy zastavily.

Jedna otázka pro firmu Shell: necítíte z ruské ropy ukrajinskou krev?“ uvedl Kuleba na twitteru. „Vyzývám všechny uvědomělé lidi na celém světě, aby požadovali, že nadnárodní společnosti přeruší veškeré obchodní vazby s Ruskem,“ dodal.

Shell minulý týden sdělil, že je šokován ztrátami na životech na Ukrajině a že ukončí své společné podniky s firmou Gazprom. Tedy s ruským plynárenským kolosem, nad kterým má kontrolu ruská vláda.

Rusko se odmítání své ropy brání. Vicepremiér Alexandr Novak v pondělí varoval, že pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy, Moskva by mohla přerušit vývoz plynu na evropský trh. Na ruském plynu je Evropská unie závislá mnohem více než na ruské ropě.

Video  Další noc umírali civilisté a děti! Nové sankce pro Rusko. A drsný vzkaz prezidenta.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, instagram
Video se připravuje ...

erdk ( 9. března 2022 00:48 )

já dám 200 za litr,nebo klidně 300 je to jedno,ne?Zelinsky pošle celou evropu do chudoby a blbci mu za to budou tleskat.At jedná,at skončí válku,klidně vrátí Krym na tom nezáleží,je to obrovská země je jich 40x vice než nás,ušetřily by se spousty životů a hrozící ekonomická chudoba Evropy.Jestli dál bude štvát válku a né jednat krev všech Ukrainců bude jen na jeho rukou.

krapotkin ( 8. března 2022 19:22 )

Je na čase začít podpalovat pumpy těchto nenažranců a zlodějů.

begonie ( 8. března 2022 19:21 )

To jste dobrej Ale zřejmě jezdíte jen 1x týdně do nejbližšího supermarketu na velký nákup

Matos7 ( 8. března 2022 16:03 )

Klidne dam 80 Kč za litr

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud