Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:30
4. 3. 2020

Testy dalších vzorků budou jasné opět ve čtvrtek v sedm hodin ráno, připomněl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

23:20
4. 3. 2020

41. den našeho online zpravodajství o novém koronaviru se chýlí ke konci, pojďme si připomenout, co nového přinesla středa. A že toho bylo:

 • Počet nakažených se rozrostl v Česku z pěti na osm. Ministerstvo zdravotnictví odpoledne oznámilo, že jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou nejprve testovala soukromá laboratoř.
 • Dva nové případy nákazy pocházejí z okolí dvou již dříve nakažených z Děčína. „Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou ode dneška hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.
 • Třetím případem je nakažená žena, jejíž rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Zimní středisko ale leží na pomezí s Lombardií, která je jedním z ohnisek šíření koronaviru v Itálii. Ženu nejprve testovala soukromá laboratoř a později byla přítomnost nukleové kyseliny viru potvrzena i v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. Tři děti nakažené ženy nákazu nemají. Negativní test měl i jejich dědeček. Výsledek testů manžela byl nejednoznačný a bude se muset opakovat.
 • Dvě děti nakažené ženy chodily v pondělí a v úterý do základní školy v pražském Bubenči, podle ministra může vzhledem k výsledkům testů výuka v této škole pokračovat. Děti nakažené ženy zůstanou v karanténě. Škola dnes dopoledne spolužáky dětí z první a třetí třídy poslala do domácí karantény, v ostatních třídách výuka pokračovala.
 • Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, podobně jako to učinilo v případě respirátorů třídy FFP3. Stát chce také vědět o všech vlacích, které do České republiky přijíždějí z rizikových oblastí, řekl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS).
 • K omezování hromadných akcí podle Babiše zatím není důvod, protože nákaza se nerozšiřuje. U ohlášených událostí nad 5000 lidí hygienické stanice posoudí rizika.
 • Nákaza koronavirem se zatím objevila v Česku, první potvrzený případ ohlásilo i Polsko a tři případy také Maďarsko. Na Slovensku dosud nikdo pozitivně testován nebyl. 
 • Nový typ koronaviru se dál rychle šíří nejpostiženějšími zeměmi. Kromě Číny, kde epidemie začala, jsou jimi mimo jiné Jižní Korea, Írán a Itálie, která je s 3089 případy a 107 oběťmi nejpostiženějším státem Evropy. Írán hlásí 92 mrtvých z 2922 nakažených, ovšem experti se obávají, že islámská republika neuvádí skutečný počet infikovaných. Desítky nových případů nákazy registruje i Německo. Itálie se rozhodla uzavřít od čtvrtka všechny školy.
 • Počet případů nákazy koronavirem celosvětově pravděpodobně brzy prolomí stotisícovou hranici; obětí je už přes 3100, drtivá většina v Číně.
 • V Jižní Koreji počet infikovaných dosáhl více než 5328, z toho přes 500 bylo registrováno v posledních 24 hodinách. V pevninské Číně se nově nakazilo dalších 119 lidí a 38 osob v úterý zemřelo. Potvrzuje se tak trend poslední doby, kdy Čína už není zemí s nejvyšším počtem nových případů. Celkový počet obětí v pevninské Číně vzrostl na 2871 a počet infikovaných na 8070 lidí.
Pacient nakažený koronavirem v USA (4. 3. 2020)Žena chránící se před koronavirem v Bolívii (4. 3. 2020)Pozitivní test na koronavirus (ilustrační foto)
23:03
4. 3. 2020

Sněmovna reprezentantů Spojených států schválila mimořádný finanční balíček v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (188,6 miliard korun) na boj s epidemií nového typu koronaviru. O výsledku hlasování informovala agentura AP. Senát posoudí opatření ve čtvrtek. Koronaviru ve středu v USA podlehli další dva lidé, přičemž jeden z nich jako první zemřel mimo stát Washington. Celkem deset infikovaných ohlásila také velkoměsta Los Angeles a New York. Spojené státy tak evidují již 11 obětí koronaviru a téměř 150 nakažených.

Z balíčku je například 800 milionů dolarů (18,2 miliardy korun) určeno na vývoj vakcíny a léků na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Dalších 1,3 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun) pak směřuje na boj s nákazou mimo USA.

První obětí nákazy mimo stát Washington je pacient z okresu Placer na severu Kalifornie, který se nedávno vrátil z plavby na výletní lodi podél Mexika. Podle listu Los Angeles Times šlo o staršího člověka, který měl předchozí zdravotní problémy.

22:20
4. 3. 2020
!

Slovinsko se ve středu stalo další evropskou zemí, která potvrdila nákazu novým typem koronaviru na svém území. Na večerní tiskové konferenci to podle portálu 24ur oznámil slovinský ministr zdravotnictví Aleš Šabeder. Řekl, že pacient přicestoval do Slovinska přes Itálii z Maroka.

Nakažený nejprve ve Slovinsku navštívil svého praktického lékaře, který ho poslal na infekční kliniku do Lublaně. Nemocný, který vykazuje evidentní znaky spojované s koronavirovou infekcí, před hospitalizací pobýval v zemi několik dní. Úřady nyní sestavují seznam lidí, se kterými se po návratu do Slovinska setkal.

21:55
4. 3. 2020

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Izraelce, aby si kvůli hrozbě koronaviru přestali podávat ruce. Nově také budou muset do karantény Izraelci, kteří se vrátí ze Španělska, Německa, Rakouska, Švýcarska a Francie, nikoli však ze Spojených států. Uvedl to zpravodajský web The Times of Israel. Již delší dobu toto opatření platí pro osoby, které se mimo jiné vrátily z Itálie. O prvních dvou koronavirových obětech informovaly také irácké úřady: Jeden člověk zemřel v Bagdádu, druhý v kurdské provincii Sulajmáníja.

„Izrael je jednou z mála zemí na Západě, která je nyní v relativně dobré pozici,“ řekl Netanjahu. „Zavádíme drastické kroky, abychom zabránili šíření nákazy,“ dodal. Izrael dosud hlásil 15 případů koronavirové nákazy.

21:20
4. 3. 2020

„V tuto chvíli není na místě kvůli koronaviru plošně zakazovat hromadné akce, nicméně vydal jsem opatření, že všechny akce s účastí nad pět tisíc lidí musí být hlášeny místní hygienické stanici, a to do odvolání. Je nutné, abychom měli o takových akcích přehled,“ uvedl na twitteru a předtím i na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

20:58
4. 3. 2020

Všechny sportovní akce v Itálii se budou minimálně měsíc konat bez diváků. Kvůli šíření nového typu koronaviru o tom rozhodla tamní vláda.

20:55
4. 3. 2020

„V příštím týdnu budeme schopni nakoupit více než 200 tisíc respirátorů a distribuovat je dále do českých nemocnic,“ zmínil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
20:45
4. 3. 2020
!

Tři děti ženy z Prahy 6, u níž dnes test potvrdil nový typ koronaviru, nákazu nemají. Negativní test měl i jejich dědeček. Výsledek testu manžela nakažené ženy byl nejednoznačný a bude se muset opakovat. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Vojtěch.

Dvě děti nakažené ženy chodily v pondělí a v úterý do základní školy v pražském Bubenči, podle ministra může vzhledem k výsledkům testů výuka v této škole pokračovat. Rodina byla na jarních prázdninách ve středisku Passo Tonale v provincii Trentino, která nebyla označena za rizikovou oblast. Zimní středisko ale leží na pomezí s Lombardií, která je jedním z ohnisek šíření koronaviru v Itálii.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová připustila, že příznakem koronaviru může být jen rýma a nachlazení. Ministr Adam Vojtěch zmínil, že testy dětí se budou opakovat zřejmě na konci inkubační doby.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová (4. 3. 2020)Ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Jágrová (4. 3. 2020)
20:40
4. 3. 2020

Od čtvrtka v Praze bude spuštěn nový systém domácího testování skrze linku 112, uvedl ministr Vojtěch. Krajská hygienická stanice v Praze podle něj rozhodne o testování, případně ponechání pacienta v domácí karanténě. Pokud by měl být pacient testovaný, vyjedou zdravotníci a speciálně vyškolená sestra za ním domů, případně na hotelový pokoj. Tam bude čekat na výsledek. K Praze by se měly podle ministra přidat i další kraje.

20:34
4. 3. 2020

„V tuto chvíli máme stoprocentně potvrzené tři nové případy koronaviru, celkem je jich osm,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na večerní tiskové konferenci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
20:01
4. 3. 2020

Britská policie pátrá po čtyřech mužích podezřelých z rasistického útoku na studenta ze Singapuru. Třiadvacetiletého mladíka napadli se slovy, že nechtějí „jeho koronavirus“ ve své zemi, informovala dnes zpravodajská stanice BBC.

Hledaná čtveřice napadla studenta Jonathana Moka ze Singapuru na londýnské nákupní třídě Oxford Street 24. února. Mladík utrpěl zranění v obličeji. Ve středu metropolitní policie zveřejnila fotografie podezřelých. Podle BBC při útoku padla věta: „Nechci tvůj koronavirus ve své zemi.“

19:25
4. 3. 2020

V některých pražských restauračních zařízeních nabádají provozovatelé hosty ke zvýšené hygieně. Důraz kladou konkrétně na mytí rukou. 

Pobídka k mytí rukou v jedné z pražských restaurací (4. 3. 2020)
19:20
4. 3. 2020

Karanténa kvůli koronaviru. Jak moc sáhne lidem do peněženek? Podívejte se na video.

Video Karanténa kvůli koronaviru: Přijdu o peníze? Co se psem? Odpovědi, které byste měli znát - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters
19:10
4. 3. 2020
!

Televize Prima hovořila s jedním z příbuzných nakažených na Děčínsku. „Ano, naší celé rodiny se to dotýká, kór my pracujeme ve zdravotnictví a veškeré tyto informace okolo, hlavně ty polopravdy, se nás velmi dotýkají. Já jsem přijel taky z hor, akorát že já byl v českých horách, tak jsem neměl čas se s nimi ani potkat, a teď se nestýkám od té doby, co jsou v karanténě,“ uvedl muž. Podle Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde jsou hospitalizovaní tři nakažení, je průběh nemoci u všech mírný.

Koronavirus: Příbuzný nakažených na Děčínsku promluvil (4. 3. 2020)
19:15
4. 3. 2020

Mezinárodní olympijský výbor neuvažuje o zrušení nebo odložení her v Tokiu. Byť obavy z šíření nového typu koronaviru přiměly některé země či federace odvolat nebo omezit řadu sportovních akcí, výkonný výbor MOV je pevně přesvědčen, že olympijské hry 24. července začnou. Řekl to na tiskové konferenci v Lausanne šéf světového olympismu Thomas Bach.

Bach rázně utnul spekulace, zda by rizika šíření koronaviru mohla ovlivnit i největší sportovní událost planety. Olympiáda začne za čtyři a půl měsíce, o tom jsou německý předseda i další členové exekutivy MOV pevně přesvědčeni. Jistý si je prý i proto, že hovoří s odborníky.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas BachPředseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach
19:01
4. 3. 2020
!

Itálie od čtvrtka do 15. března uzavře kvůli šíření nového typu koronaviru školy v celé zemi. Po zasedání vlády, která o tomto opatření rozhodla, to oznámila ministryně školství Lucia Azzolinaová. Premiér Giuseppe Conte označil krok za výraz obezřetnosti, uvedl list Corriere della Sera. V Itálii nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo už 107 lidí, více než 3000 se jich virem nakazilo.

„Doufám, že se žáci budou moci do škol vrátit, jakmile to bude možné,“ uvedla Azzolinaová. Mluvčí vlády později upřesnil, že se opatření netýká jen základních a středních škol, ale také univerzit. Premiér Conte řekl, že vláda uvažuje o přijetí opatření, které by umožnilo jednomu z rodičů zůstat po dobu uzavření škol s nezletilými dětmi doma.

18:55
4. 3. 2020

Na velkých nádražích, kde zastavují mezinárodní spoje, budou informační tabule a letáky s doporučeným postupem pro lidi, kteří se vracejí z oblastí zasažených koronavirem. Texty budou v češtině a angličtině. Jako první se objeví na pražském hlavním nádraží. Uvedl to Filip Hlušička z tiskového oddělení ministerstva dopravy. České dráhy (ČD) také kvůli koronaviru rozšíří úklid zhruba 200 vozů na dálkových spojích.

Na nádražích budou podle Hlušičky podobné informace, jaké jsou třeba na pražském letišti. Materiály najdou cestující rovněž v mezinárodních železničních spojích ČD, nechybí v nich ani čísla na infolinku Státního zdravotního ústavu: 724 810 106 nebo 725 191 367. Ministerstva doporučila i ostatním železničním a autobusovým dopravcům, aby cestující rovněž informovali.

18:47
4. 3. 2020
!

Maďarsko oznámilo své první dva potvrzené případy nákazy novým koronavirem. Jde o občany Íránu, kteří v zemi studují. Podle agentury MTI o tom informoval předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Maďarsko je tak třetí zemí Visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko), která infekci zaznamenala. Bez nákazy je už jen Slovensko. V Česku je nákaza potvrzena u osmi osob a v Polsku první potvrzený případ ohlásil dnes ráno ministr zdravotnictví.

„Máme náš první případ koronaviru. Vlastně jsou už dva pacienti, kteří museli být kvůli nákaze koronavirem umístěni do zdravotnického zařízení,“ sdělil Orbán ve videu, které bylo zveřejněno na facebooku po schůzce operativní komise, která má v Maďarsku na starosti opatření související s novým koronavirem.

Maďarsko tak podle Orbána vstupuje do fáze prevence proti vypuknutí epidemie. Od této chvíle se operativní komise bude scházet každý den v poledne před tím, než seznámí média s aktualizovanými informacemi ohledně situace kolem koronaviru.

18:30
4. 3. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) znovu předstoupí před novináře. Tiskovou konferenci kvůli novému koronaviru svolal na 20:30 na ministerstvo zdravotnictví.

18:24
4. 3. 2020

Premiéra nového filmu s Jamesem Bondem „Není čas zemřít “ se odkládá. Informace se objevila na oficiálním twitterovém účtu: „Producenti MGM, Universal a Bond, Michael G Wilson a Barbara Broccoli, dnes oznámili, že po pečlivém zvážení a důkladném vyhodnocení situace bude uvedení snímku NO TIME TO DIE odloženo na listopad 2020. “

25. pokračování řady bondovek mělo mít premiéru 8. dubna ve Spojených státech. Po páté a naposledy si v něm slavného agenta zahrál Daniel Craig.

Z nové bondovky Není čas zemřítZ nové bondovky Není čas zemřítZ nové bondovky Není čas zemřít
18:08
4. 3. 2020

Jihočeské nemocnice omezí od 5. března návštěvy pacientů kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru. Chtějí tak snížit riziko nákazy. Ze sedmi jihočeských nemocnic mohou návštěvy neomezeně jen do zařízení v Českém Krumlově. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

Nemocnice České Budějovice neumožní návštěvy těm, kteří mají příznaky respiračního onemocnění, a lidem, kteří se za posledních 14 dní vrátili z oblastí, kde je vysoký výskyt onemocnění COVID-19.

18:08
4. 3. 2020
!

Počet obětí nemoci způsobené novým typem koronaviru vzrostl v Itálii na 107. Dosavadní bilance byla 79 mrtvých. Výrazně se v nejpostiženější evropské zemi zvýšil také počet infikovaných. Dosud italské úřady uváděly 2502 potvrzených případů, ve středu bilanci zvýšily na 3089. Podle aktuálních údajů se nákaza objevila už v 19 z 20 italských regionů. Žádný případ zatím nehlásí jen Valle d'Aosta na severozápadě země, který hraničí s Francií a Švýcarskem.

Nejvíce obětí podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v regionech Lombardie (73) a Emilia Romagna (22). Šest lidí zemřelo v Benátsku, čtyři v Marche a po jednom v Ligurii a Apulii. Itálie od čtvrtka do 15. března uzavře kvůli šíření koronaviru školy v celé zemi.

Zdravotnický personál odnáší rakev s tělem nese rakev s tělem Assunty Pastoreové (87), která zemřela v hotelu Garden v Laigueglia v regionu Liguria.
18:00
4. 3. 2020

V hotelu H10 Costa Adeje Palace na Kanárských ostrovech, kde pobývá ještě jedna z českých turistek, se hoteloví hosté před možnou nákazou chrání.

Jeden z turistů v hotelu na Tenerife na Kanárských ostrovech, kde byli i hosté z Česka (4. 3. 2020)
17:55
4. 3. 2020

Nákaza novým koronavirem se potvrdila u prvních dvou zaměstnanců institucí Evropské unie. Infikovanými jsou pracovníci Evropské obranné agentury (EDA) a aparátu Rady Evropské unie, informovala agentura AFP. EDA v prohlášení uvedla, že její zaměstnanec byl na severu Itálie a je od konce února v izolaci. Mluvčí Rady EU uvedl, že její zaměstnanec se infikoval přímo v Belgii. Podle agentur AFP a Reuters se zřejmě nakazil právě od pracovníka EDA.

Zaměstnanec Rady EU, pro kterou pracuje asi 3000 lidí, působí v jednotce informační bezpečnosti. Podle agentury Reuters, která se odvolává na svůj zdroj, se v minulých dnech setkal s infikovaným pracovníkem EDA. Agentura AFP uvedla, že se účastnili stejné schůzky.

17:50
4. 3. 2020

Na letištích obavy z koronaviru přinesly roušky a kontroly teploty u cestujících. Na snímcích je letiště v jordánském Ammánu.

Pasažéři na letišti v Ammánu v Jordánsku (4. 3. 2020)Letiště v Ammánu v Jordánsku a příprava lékařského personálu na kontrolu pasažérů (4. 3. 2020)Pasažéři na letišti v Ammánu v Jordánsku (4. 3. 2020)
17:45
4. 3. 2020

Jindy rušné italské Benátky jsou kvůli strachu z nového koronaviru prakticky vylidněné. Minulé turistické sezóny byly přitom i v Itálii ve znamení odporu místních obyvatel k přemíře cestovatelů ze zahraničí.

Strach z nového koronaviru vylidnil jindy rušné kanály v Benátkách (4. 3. 2020)Strach z nového koronaviru vylidnil veřejnou dopravu v Benátkách (4. 3. 2020)Vylidněné náměstí svatého Marka v Benátkách (4. 3. 2020)
17:10
4. 3. 2020

Hygienici aktuálně zjišťují, s kým žena z Prahy 6 po návratu přišla do styku. Od 17:00 bude zasedat také krizový štáb Prahy 6. Žena podle informací ČTK nepobývala v severoitalských regionech, které úřady dříve označily za rizikové, tedy Lombardii, Piemontu, Benátsku (Veneto) ani Emilia-Romanga, ale v sousedním Trentinu. Když telefonovala na infolinku Státního zdravotního ústavu, nebylo proto rozhodnuto o tom, že by bylo třeba ji testovat. Vyhledala tedy soukromou laboratoř.

Podle dopoledního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude nutné prověřit, jakého lékaře kontaktovala a jaké informace jí podal. Označil také za chybu, že žena ani lékař nekontaktovali přímo hygieniky. V současné době podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka zjišťují, kdo byl se ženou v kontaktu, a posílají je do domácí karantény.

17:00
4. 3. 2020

Nový koronavirus, který se od prosince šíří do světa z Číny, má podobné příznaky jako chřipka. Je tedy možné, že se epidemie zpomalí s teplejším počasím? Experti to s jistotou říci nemohou, protože jde o neznámý typ koronaviru. Mapa s počty dosud potvrzených případů nákazy tomu ale napovídá. Na severní polokouli je případů výrazně více než na polokouli jižní, kde je teď léto, upozornil tento týden server BBC Mundo.

Když se potvrdil minulý týden první případ nákazy koronavirem v Mexiku, mírnil jeho ministr zdravotnictví Jorge Alcocer paniku s tím, že s blížícím se koncem zimy bude brzy situace lepší. Také americký prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že problém zmizí v dubnu s nárůstem teplot na severní polokouli.

V Jižní Americe, kde je nyní léto, oznámili dosud jen desítku případů nákazy koronavirem. I v Africe hlásí zatím jen necelé dvě desítky případů, z toho ale žádný na jižní polokouli.

16:53
4. 3. 2020
!

Finále Světového poháru snowboardistů ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně se neuskuteční. Organizátoři jako důvod uvedli nepředvídatelný vývoj šíření koronaviru. Nechtějí dopadnout jako biatlonisté, kteří tento týden z rozhodnutí Bezpečnostní rady státu budou v Novém Městě závodit bez diváků.

„Nechtěli jsme se dostat do situace, že investujeme nemalé finanční prostředky Svazu lyžařů ČR, FIS a partnerů závodu do jeho přípravy, a mohlo by přitom nakonec dojít k tomu, že by se konal bez účasti diváků,“ uvedl v tiskové zprávě kouč reprezentace Martin Černík. Snowjam, jak se závody nazývají, se v rámci Světového poháru měl do Krkonoš vrátit po tříleté pauze a popáté v historii. 

16:30
4. 3. 2020

Češi se přestali přehnaně zásobovat trvanlivými potravinami, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale stále nakupují víc. Obchody jsou dobře zásobeny a připraveny i na vyšší poptávku. Vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Čeští zákazníci minulý týden po zprávách o šíření nákazy nového typu koronaviru v Evropě začali ve velkém nakupovat především těstoviny, luštěniny, konzervy či balené vody.

„Mohu potvrdit, že od víkendu se situace postupně vrací na obvyklou úroveň, paniku se podařilo uklidnit,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza.

16:18
4. 3. 2020

Hongkongští veterináři oznámili, že pes, který je v karanténě spolu se svou koronavirem nakaženou majitelkou, by mohl být prvním případem přenosu nákazy z člověka na zvíře. Zdůraznili ale, že celý případ nadále zkoumají, informovala agentura Reuters.

Pes, u něhož předběžné testy koncem února prokázaly „slabou“ přítomnost viru, zatím nejeví žádné symptomy nemoci, dodali odborníci s tím, že by majitelé domácích mazlíčků neměli propadat panice a vzdávat se svých zvířat. Hongkongské ministerstvo pro zemědělství, rybolov a životní prostředí uvedlo, že provede ještě další testy, aby potvrdilo, zda se pes skutečně koronavirem nakazil.

16:15
4. 3. 2020
!

Ministerstvo financí cenovým rozhodnutím začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření koronaviru. Za porušení pravidel hrozí pokuta až deset milionů korun.

Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

„Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Jaký respirátor zvolit?
15:46
4. 3. 2020
!

Testy prokázaly v Česku další tři pozitivní případy nákazy novým typem koronaviru. Jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou testovala soukromá laboratoř. V tiskové zprávě o tom odpoledne informovalo ministerstvo zdravotnictví. Celkem je v zemi už osm nemocných.

Dva nové případy pocházejí z okolí dvou již dříve nakažených z Děčína. „Oba dva (muž a žena) byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou ode dneška hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Třetí potvrzený vzorek testovala soukromá laboratoř a později byla přítomnost nukleové kyseliny viru potvrzena i v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. „Vzhledem k tomu, že neexistuje potvrzení o kvalitě původního vzorku, byl v Nemocnici Na Bulovce u dané pacientky odebrán vzorek nový a odeslán znovu na vyšetření do Národní referenční laboratoře,“ dodala. Oficiálně potvrzený výsledek má být znám dnes večer.

15:44
4. 3. 2020
!

„Naše turistka bude nejpozději v pondělí doma,“ vyjádřila se pro Blesk Zprávy ředitelka CK Canaria Travel Lenka Viková. Komentovala osud starší české turistky, která zůstává v preventivní karanténě v hotelu na ostrově Tenerife. Podotkla, že lidé opouštějící hotel, patří k hostům, kteří na Tenerife dorazili 24. února, stejně jako pětičlenná česká rodina. Česká pětice se vrátila v pátek 28. února. „Pouštějí je po turnusech,“ vysvětlila Viková.

air_ ( 4. dubna 2020 11:55 )

Každý píše zkratku, pitomo. Jsi odešel a cpeš se, co? samotáři.

air_ ( 4. dubna 2020 11:53 )

do nosu nic, jestli bych musela na testy, štětička je můj postrach.

mascula ( 4. dubna 2020 11:52 )

youtubku, blbe qmure

air_ ( 4. dubna 2020 11:52 )

To by bylo po Babišovi :o

BABISE_NECHCEME ( 4. dubna 2020 11:51 )

Přátelé, jdu papat. Vám také přeji dobrou chuť!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud