Volby do Poslanecké sněmovny nabídnou řadu zajímavých soubojů. Asi nejsledovanějším bude ten v Ústeckém kraji, proti sobě tu stanou současný premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a lídr koalice Pirátů a Starostů Ivan Bartoš. Hlasy nebudou sbírat jen v Česku, ale také v zahraničí. Souboj vicepremiérů pak nabídne Středočeský kraj, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce porazit lídra koalice Spolu, kandidáta na premiéra Petra Fialu v Jihomoravském kraji.
Volby do Poslanecké sněmovny se budou v Česku konat 8. a 9. října. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Prezident Miloš Zeman už dopředu avizoval, že sestavením vlády pověří lídra vítězné strany či hnutí, nikoliv koalice.
V říjnových sněmovních volbách by mohly podobně jako před čtyřmi lety kandidovat tři desítky volebních uskupení, jejichž volební účty už eviduje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Před čtyřmi lety se do boje o poslanecká křesla přihlásilo zatím rekordních 31 uskupení, všechny byly k volbám připuštěny. Letos dohledový úřad zatím eviduje 29 volebních uskupení.
Do 28. července muselo každé uskupení, které se chce ucházet o hlasy voličů, složit u krajských úřadů příspěvek na volební náklady v hodnotě 19 tisíc korun. Kandidátní listiny pak musí odevzdat nejpozději 3. srpna.
Čapí hnízdo! Pomohl Bendl i Langšádlová!
Mezi schvalovateli tehdy převažovali zástupci ODS, kteří dnes v parlamentu spolu s dalšími opozičníky vyvolávali mimořádnou parlamentní schůzi o Čapím hnízdě (Asi nejzajímavější na seznamu účastníků osm let starého hlasování jsou dvě jména: bývalý hejtman Petr Bendl (ODS), dříve poslanec, a také Helena Langšádlová, dříve starostka Černošic a středočeská zastupitelka za KDU-ČSL, nyní poslankyně a místopředsedkyně tvrdě protibabišovské TOP 09.
Jestli se v roce 2008 stal nějaký dotační podvod, pak na něm i Bendl s Langšádlovou nesou část spoluviny. Minimálně do té míry, jak laxně k posuzování žádostí s kolegy přistoupili.